اُمو-به لکه‌ها آری بگویید

دوچرخه‌سواری بدون ترس از لکه‌های گریس

دوچرخه‌سواری فصل خاصی نمی‌شناسد و فقط کافی است زمین پر دست‌انداز یا لغزنده نباشد! دوچرخه‌سواری‌ست و ترس و دلخوری از لکه‌های گریس زنجیر که روی لباس می‌نشینند و به این راحتی‌ها پاک نمی‌شوند! اما نگران نباشید! امو این‌جاست. پس با خیال راحت دوچرخه‌تان را زین کنید و بیرون بزنید.

دوچرخه‌سواری بدون ترس از لکه‌های گریس

دوچرخه‌سواری بدون ترس از لکه‌های گریس


دوچرخه‌سواری فصل خاصی نمی‌شناسد و فقط کافی است زمین پر دست‌انداز یا لغزنده نباشد! دوچرخه‌سواری‌ست و ترس و دلخوری از لکه‌های گریس زنجیر که روی لباس می‌نشینند و به این راحتی‌ها پاک نمی‌شوند! اما نگران نباشید! امو این‌جاست. پس با خیال راحت دوچرخه‌تان را زین کنید و بیرون بزنید. گریس دوچرخه، با آن شکل سیاه و قیرگونه‌ش، لکه‌های قابل توجهی به جا می‌گذارد، که البته خوشبختانه قرار نیست دائمی باشند. پس اگر برحسب اتفاق، بعد از یک تعمیر ساده دوچرخه، دستتان به لباس‌تان کشیده شد، و یا در حین سواری، شلوارتان لای زنجیر گیر کرد، اصلاً نگران نباشید. با نکات کاربردی زیر، می‌توانید با خیال راحت و بدون نگرانی از پاک کردن لکه‌ها دوچرخه‌تان را زین کنید و از سواری لذت ببرید! 


چگونه لکه‌های سیاه گریس را از روی لباس پاک کنیم 

پاک کردن لکه‌های سیاه گریس، غیرممکن نیست، اما می‌تواند طاقت‌فرسا باشد. بهترین روش این است که هرچه زودتر دست به کار شویم؛ چون گریس هرچه بیش‌تر روی پارچه بماند، پاک کردنش سخت‌تر است.
نکته مهمی که نباید فراموش کنید این است که پیش از انتخاب روش مناسب (که در ادامه خواهید خواند) برچسب مربوط به شستشو و نگهداری لباس‌تان را چک کنید. با این شیوه، می‌توانید از ناهماهنگی بین لباس و سیستم شستشو جلوگیری کنید. در صورتی که شک دارید، ابتدا روی یک گوشه مخفی از لباس‌تان امتحان کنید. 


چگونه با استفاده از مایع ظرف‌شویی، گریس را از روی لباس پاک کنیم 

توجه: این روش برای لکه‌های تر و تازۀ گریس روی الیاف مصنوعی و پارچه‌های نخی جواب می‌دهد. 
یک قطره مایع ظرف‌شویی را بادقت روی لکه بریزید. همین مایعی که هر روز ظرف‌هاتان را می‌شوید و انواع روغن و چربی را از روی آن‌ها پاک می‌کند، بهترین گزینه برای پاک کردن لکه‌های سیاه گریس هم هست. برای این‌که لکه هرچه بهتر پاک شود، مقدار کمی از مایع ظر‌ف‌شویی را با اندکی جوش شیرین مخلوط کنید و با این ترکیب، یک خمیر ضخیم روی لکه بسازید. سپس با یک مسواک مستعمل، خمیر را روی لکه بمالید. 
لکه گریس را با آب سرد بشویید: پارچه را زیر شیر آب سرد بگیرید؛ به‌طوری که لکه، زیر باشد. به این ترتیب، آب از پشت روی لکه پخش می‌شود و به سطح آن نفود می‌کند. 
طبق دستور شستشویی که روی تگ لباس درج شده، آن را بشویید. سپس آن را روی بند، خشک کنید و هر از گاهی حواستان به آن باشد تا مبادا لکه دوباره ظاهر شود؛ اگر این اتفاق افتاد، مراحل بالا را تکرار کنید. هرگز چنین لباسی را نه اتو کنید و در نه خشک‌کن ماشین قرار دهید. چراکه گرما، لکه گریس را در بافت لباس تثبیت می‌کند. 
در صورتی که با لکه گریس خشک‌شده مواجهید، کمی آرد ذرت یا پودر تالک را به مدت پنج دقیقه روی لکه بگذارید و سپس مراحل بالا را انجام دهید. نکته این کار است که این پودرها، مقداری از گریس را به خودشان جذب می‌کنند و به این ترتیب پاک کردن لکه از روی لباس راحت‌تر می‌شود. به همین سادگی! 


چگونه گریس را با شوینده‌های بیولوژیک از روی لباس پاک کنیم 

توجه: این ترفندها فقط برای پارچه‌های الیاف مصنوعی جواب می‌دهد. 
با «اُمو اکتیو» شروع کنید: لکه را با مقدار اندکی از این شوینده نم بدهید و انتهای پیمانه را به‌نرمی روی آن بمالید. سپس برای 15 ـ 5 دقیقه رهایش کنید. 
لکه را با آب سرد بشویید. مثل روش قبلی، آب را از پشت لکه به سمت سطح آن جاری کنید. 
مثل حالت عادی، لباس را بشویید و در هوای آزاد خشک کنید. برای این کار، از دستور روی تگ لباس پیروی کنید. 
هشدار: این روش را برای مواد حساسی مثل ابریشم یا پشم استفاده نکنید. در ضمن، همیشه از دستور شستشوی روی تگ لباس پیروی کنید. اگر هم مطابق آن دستور، لباس‌تان را فقط باید خشک‌شویی کنید، حتماً با یک متخصص خشک‌شویی در مورد لکه‌زدایی مشورت کنید. 


چگونه با جوش شیرین، گریس را از روی لباس پاک کنیم 

این روش برای پاک کردن گریس ـ هم تازه و هم خشک ـ از روی ابریشم و پشم کار می‌کند. 
سطح لکه را با جوش شیرین پر کنید و بگذارید یک شب کامل بماند. جوش شیرین، گریس را به خود جذب می‌کند و بعد از آن به‌راحتی می‌توانید گریس را از روی لباس پاک کنید بدون این‌که پارچه آسیب ببیند. 
لباس را مطابق دستورِ روی تگ بشویید. پارچه‌های ظریف را معمولاً می‌توان با یک تنظیم مخصوص، در ماشین شست. اما بعضی وقت‌ها تنها گزینه موجود، شستشوی دستی است. 
بسیار خب! اکنون نکات زیادی را برای پاک کردن گریس دوچرخه از روی لباس می‌دانید. پس دیگر دلیلی برای نگرانی از این‌که در هنگام سواری، زنجیرتان بیفتد و یا به هر دلیل مجبور به تعمیرات جزیی بشوید نیست. با خیال راحت بزنید بیرون و از باد خوردن موهایتان لذت ببرید!
نظرات
پیغام بگذارید