اُمو-به لکه‌ها آری بگویید

صرفه جویی در انرژی یک قدم کوچک برای یک تاثیر بزرگ

حفظ محیط زیست و منابع طبیعی انرژی یکی از دغدغه‌های امروز در تمام دنیا است. شاید به همین دلیل است که این روزها توجه به این موضوع مهم حتی در کودکان هم به چشم می‌خورد. اگر خوب دقت کنیم متوجه خواهیم شد که امروزه کودکان دنیا به مراتب بیش از گذشته به طبیعت توجه کرده و احترام می‌گذارند. گاهی حتی دیده می‌شود بیشتر از والدینشان در مورد مسائل زیست محیطی آگاهی دارند. پژوهشگران امو در بخشی از تحقیقات و مطالعات خود با چندین مادر در موردموضوع «کودکان و طبیعت» مصاحبه کرده‌اند.

صرفه جویی در انرژی یک قدم کوچک برای یک تاثیر بزرگ

صرفه جویی در انرژی یک قدم کوچک برای یک تاثیر بزرگ


حفظ محیط زیست و منابع طبیعی انرژی یکی از دغدغه‌های امروز در تمام دنیا است. شاید به همین دلیل است که این روزها توجه به این موضوع مهم حتی در کودکان هم به چشم می‌خورد. اگر خوب دقت کنیم متوجه خواهیم شد که امروزه کودکان دنیا به مراتب بیش از گذشته به طبیعت توجه کرده و احترام می‌گذارند. گاهی حتی دیده می‌شود بیشتر از والدینشان در مورد مسائل زیست محیطی آگاهی دارند. پژوهشگران امو در بخشی از تحقیقات و مطالعات خود با چندین مادر در موردموضوع «کودکان و طبیعت» مصاحبه کرده‌اند.  جالب است بدانید تعداد زیادی از آنها آرزو داشتند که ای‌کاش بیشتر در مورد طبیعت و محیط زیست می‌دانستند. در عین حال این مادران از این که می‌توانند از فرزندانشان چیزایی در این مورد یاد بگیرند، احساس خوبی دارند. در عین حال متاسفانه درصدی از مادران نیز اعتقاد داشتند آموزش صرفا باید در مدارس انجام شود.
 در این جا پنج اقدام کوچک درسطح جهانی که تا کنون سعی شده به کودکان آموزش داده شود تا موضوع توجه به اهمیت محیط زیست برای آن‌ها نهادینه شود عبارتند از:
•          تمرین برای عادت به نریختن زباله در طبیعت و خیابان
•          خاموش کردن تلوزیون وقتی از آن استفاده نمی‌کنیم
•          خاموش کردن لامپ‌ها وقتی از آنها استفاده نمی‌کنیم
•          مهربان بودن با حیوانات
•          هدر ندادن کاغذ‌
در‌کنار همه تلاش‌های کودکان، ما نیز در امو طرح «سیاره تمیز» را مطرح کرده‌ایم. هدف اصلی در این طرح، این است که انرژی مورد نیاز برای شسته شدن لباس‌ها کاهش یابد و سرانه مصرف آب نیز کمتر شود. ما قول می‌دهیم که برای کمک به ذخیره انرژی و آب برنامه دقیقی داشته باشیم و از شما هم می‌خواهیم تا با توجه به چند نکته‌ کوچک در طول روز در‌کنار فرزندانتان، برای کمک به طبیعت گام بردارید.
 
آمار بسیار بالایی از مصرف بی رویه‌ی آب به گوش می‌رسد. این درحالی است که جهان به سوی بحران کم آبی پیش می‌رود، کمبود ذخایر آب تصفیه شده در کنار نبود آب بهداشتی برای شستشو باعث شده‌است هر ساله اجلاس و کنگره‌های متعدد برای بهبود الگوی صحیح آب برگزار ‌شود. در این میان نقش الگوی مصرف درست آب در منازل هم دوچندان و چشمگیر است. در زیر نکاتی برای بهبود روند مصرف آب برای شما توضیح داده‌ایم.
نکته اول: چطور می‌توانیم مصرف آب در خانه را کم کنیم؟
جواب: میزان شستشو را کمتر کنید
ماشین لباسشویی برای شستشو یک کیلوگرم لباس نخی، به‌طور متوسط 10 لیتر آب مصرف می‌کند  که این میزان بر حسب برنامه استاندارد شستشوی پارچه نخی در حرارت 40 درجه سانتیگراد محاسبه شده است. برای یک دستگاه استاندارد ماشین لباسشویی 5 کیلوگرمی، 50 لیتر آب در هر شستشو لازم است. بنابراین استفاده از چرخه کوتاه شستشو(quick wash)، یکی از اولین گزینه‌های صرفه جویی در مصرف آب و انرژی، حین شستن البسه است. به این ترتیب می‌توان به‌سادگی قدمی بزرگ برای ذخیره آب و انرژی مصرفی ماشین لباسشویی برداشت.
نکته دوم: شستشوی لباس‌ها را با آب خنک انجام دهید
ما توصیه می‌کنیم لباس‌ها را در دمای 30 درجه سانتیگراد بشویید تا بهترین حالت برای ذخیره انرژی فراهم شود. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که نمی‌توانند لباس خود را بدون آب گرم کاملا تمیز کنند. نگران نباشید! ما برای حذف لکه‌های خاص، سخت تلاش کرده ایم تا قدرت مواد شوینده مان را افزایش دهیم؛ پودر فوق کنسانتره اُمو رنگی، با 100%  قدرت لکه‌ بری موثر و مخصوص لباس‌های رنگی و همچنین پودر فوق کنسانتره اُمو اکتیو دو نمونه از محصولات امو هستند که می‌توانید یک بار امتحان کنید تا از میزان تاثیر آن‌ها شگفت‌زده شوید.
نکته سوم: آب را هدر ندهید
مثلا برای تمیز کردن مسیر باغ، آشپزخانه و دوچرخه‌های بچه ها از شلنگ آب استفاده نکنید بلکه سطل آب را جایگزین کنید. همچنین استفاده از کارواش‌های خانگی به دلیل افزایش فشار آب در بسیاری از شستشوهای ضروری موجب صرفه‌جویی در مصرف آب خواهند شد.
 
شرکت یونیلیور با توجه به فرمول و نحوه تولید و بسته‌بندی محصولات، گامی اساسی در جهت حفاظت از محیط زیست انجام داده است. این شرکت از سال 2008، با در پیش گرفتن مسیری تازه، فرمول پودرهای ماشین لباسشویی را بازنگری و اصلاح نموده و موفق شده است دوز مورد نیاز در هر شستشو را به میزان 25 درصد کاهش دهد. بنا بر این، در حال حاضرمقدار کمتری از شوینده‌های امو همان کارائی قبل را دارند.
این اقدام از آن جهت سبب صرفه‌جویی در انرژی می‌شود که برای تولید حجم کمتری از یک شوینده، مواد اولیه و ملزومات کمتری مورد نیاز است.
از آن جا که هدف، صرفه جویی در مصرف مواد و منابع طبیعی و صنعتی همچون آب و انرژی برق است، لذا باید توجه کنیم  که چگونه می‌توان در کمترین بازه‌ی زمانی بهترین نتیجه را به دست آورد.
متخصصین شرکت یونیلیور در یادداشتی اعلام کردند که "صرفه جویی در مصرف انرژی زمانی میسر می‌شود که تمام 26 میلیارد شستشوی روزانه در اروپا، از چرخه دوساعته تبدیل به چرخه 30 دقیقه‌ای شود. به این ترتیب می‌توان مدت زمان استفاده از ماشین لباسشویی را مجموعا حدود 40 میلیارد ساعت کاهش داد. و همچنین برای صرفه‌جویی در انرژی، شستشوها را  در دمای 30 درجه سانتیگراد را انجام داد." فرمول‌ مورد استفاده برای ساخت پودر فوق کنسانتره امو تمیزی کامل حین شستشو در دمای 30 درجه سانتیگراد را تضمین می‌کند.
انرژی و آب را برای فرزندانمان به یادگار بگذاریم.
 
نظرات
پیغام بگذارید