اُمو-به لکه‌ها آری بگویید

آیا بازی و شادی کودکان هزینه‌ای در بردارد؟

دور شدن از دنیای لکه‌ها، یعنی فاصله گرفتن از فرصت ایجاد تجربیاتی که می‌توانند راه را برای غنی‌تر شدن کوله‌بار دانستنی‌های کودکتان هموارتر کنند. بی‌شک همه ما از هزینه‌های زندگی مدرن خبر داریم و می‌دانیم که خانواده‌ها کم و بیش با چه میزانی از درگیریهای مالی مواجه هستند، پس چندان عجیب نیست که بشنویم نزدیک به 20% از والدین تنها به دلیل نگرانی از همین هزینه‌ها سراغ بازی‌ها و فعالیت‌های جدید برای کودکشان نمی‌روند و آن‌ها را حتی از دنیای لکه‌ها هم دور کرده‌اند! حالا همه این‌ها یک طرف، اینکه بیشتر والدین از یک موضوع مهم هم باخبر نیستند طرف دیگر: اینکه بیشتر بازی‌هایی که کودکان از سرگرم شدن با آن‌ها لذت می‌برند، تقریبا هزینه چندانی دربر ندارند!

آیا بازی و شادی کودکان هزینه‌ای در بردارد؟

آیا بازی و شادی کودکان هزینه‌ای در بردارد؟


دور شدن از دنیای لکه‌ها، یعنی فاصله گرفتن از فرصت ایجاد تجربیاتی که می‌توانند راه را برای غنی‌تر شدن کوله‌بار دانستنی‌های کودکتان هموارتر کنند. بی‌شک همه ما از هزینه‌های زندگی مدرن خبر داریم و می‌دانیم که خانواده‌ها کم و بیش با چه میزانی از درگیریهای مالی مواجه هستند، پس چندان عجیب نیست که بشنویم نزدیک به %20 از والدین تنها به دلیل نگرانی از همین هزینه‌ها سراغ بازی‌ها و فعالیت‌های جدید برای کودکشان نمی‌روند و آن‌ها را حتی از دنیای لکه‌ها هم دور کرده‌اند! حالا همه این‌ها یک طرف، اینکه بیشتر والدین از یک موضوع مهم هم باخبر نیستند طرف دیگر: اینکه بیشتر بازی‌هایی که کودکان از سرگرم شدن با آن‌ها لذت می‌برند، تقریبا هزینه چندانی دربر ندارند! با هم بخشی از این فعالیت‌ها و درصد هزینه‌هایشان را نسبت به کل هزینه‌های تفریحی کودکان از نظر می‌گذرانیم:
 
دوچرخه‌سواری در تپه‌ها (%26) از کل هزینه‌های مربوط به تفریح کودک را به خودش اختصاص می‌دهد.
سُرسُره‌بازی (%13)، کیک پختن (%10) و تپه‌نوردی فقط (%9) از 100 درصد هزینه‌ها را دربرمی‌گیرند.
همین و بس!
 
فقط کافی است کمی روشن‌تر با این موضوع برخورد کنیم، آن‌وقت خواهیم دید که تمام نگرانی‌های ما در مورد هزینه‌های اضافی و کمرشکن، از بین خواهد رفت. مثلا فکر کنید نقاشی کردن با انگشتان دست یا پریدن توی چاله‌های پر از آب و گِل، چه هزینه‌ای می‌تواند داشته باشد؟ این‌ها همان بازی‌های ساده و تقریبا بدون خرجی هستند که بچه‌ها بهترین حس و حال را موقع مشغول شدن بهشان دارند و بهترین تفریح و سرگرمی برای بچه‌ها محسوب می‌شود. گاهی وقت‌ها، بچه‌ها فقط دلشان می‌خواهد از خانه بیرون بروند و این خواسته کوچک، مسئله‌ای نیست که بخواهد فکرتان را مشغول کند.
بهرحال آنچه ما در نهایت به عنوان والدین خواستار آنیم، این است که بتوانیم تجربیاتمان را از طریقی به فرزندانمان انتقال داده و از لحظات بازی و تفریحمان در کنار هم، تصویری روشن و شیرین را در خاطرشان به جا بگذاریم.
باور کنید گذراندن وقت در کنار بچه‌هایمان، آنقدرها هم مسئله پیچیده‌ای نیست. اگر در فکرید که نکند او آنقدر که با بازی‌های کامپیوتری‌اش خوش می‌گذراند، ممکن است با شما شاد نشود هم سخت در اشتباهید! تحقیقات ثابت کرده‌ است که 63 درصد کودکان دنیا، بهترین تفریح را سرگرم شدن با اعضای خانواده و دوستان همسن و سالشان می‌دانند. پس وقتی می‌شود در کنار هم بود و خوش گذراند و کلی چیزهای تازه یاد گرفت، فرصت کنار هم بودن را غنیمت بشمارید.
بیایید با خودمان کنار بیاییم و اینقدر نگران نباشیم که کودکمان بیرون از خانه تفریح کند و دست و پا و لباس‌هایش را پر از لکه‌های جورواجور کند؛ چراکه همین لکه‌ها نشانه‌ای مهم از روند رشد و یادگیری کودک شما هستند. این لکه‌ها نشان می‌دهند که کودکتان در پی یافتن چیزی بوده و تجربه‌ای را از سر گذرانده است. اینکه شما با آغوش باز پذیرای سر و وضع این کاشف کوچک باشید، او را سرشار از احساس اعتماد به نفس و غرور خواهد کرد و این‌ها درست همان احساساتی هستند که او در این سن بیشتر از هرکس دیگری بهشان احتیاج دارد.
آنچه در نهایت بهتر است به آن اشاره شود این نکته است که کودکان توانایی‌های مختلف را در جاهای متفاوتی کسب می‌کنند و برای رشد و شکوفایی این توانایی‌ها، باید آن‌ها را در موقعیت‌های مختلفی قرار دهیم. فرقی نمی‌کند که این موقعیت چه باشد، تا زمانی که از دور مراقبشان هستیم، باید با خیال راحت آزادشان بگذاریم تا تجربه‌های تازه کسب کنند و تشویقشان کنیم که به دنبال کارهای جدیدی برای انجام دادن باشند. ما اینجاییم تا نگرانی‌های شما را برطرف کرده و خیال شما را از بابت حواشی این تجربه‌های ناب راحت کنیم. بگذاریم تا کودکانمان، دنیای پیرامونشان را درک کنند.
نظرات
پیغام بگذارید