اُمو-به لکه‌ها آری بگویید

چگونه در حین شستشوی لباس، در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنیم؟

همه می‌دانیم که آب، مایه حیات و یکی از مهمترین منابع طبیعی رو به کاهش است. انرژی نیز در کنار آب، از مهمترین ارکان تامین پاکیزگی ما محسوب می‌شوند که با توجه به کمبود آن‌ها و ارزشی که دارند، باید بهینه مصرف شوند؛ اما چطور؟ آیا شوینده‌ای که از آن برای شستشوی لباس‌هایمان استفاده می‌کنیم، در میزان آب مصرفی تاثیر دارد؟ چه راهکارهایی برای مصرف بهینه انرژی و در عین حال حفظ پاکیزگی پیش پایمان است؟ شوینده اُمو، در این رابطه نکاتی دارد که توجه به آن‌ها، نه تنها شما را در مصرف بهینه آب یاری خواهد کرد، بلکه نتیجه فرآیند شستشوی لباس‌هایتان را هم به شکل شگفت‌انگیزی، تغییر خواهد داد.

چگونه در حین شستشوی لباس، در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنیم؟

چگونه در حین شستشوی لباس، در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنیم؟


همه می‌دانیم که آب، مایه حیات و یکی از مهمترین منابع طبیعی رو به کاهش است. انرژی نیز در کنار آب، از مهمترین ارکان تامین پاکیزگی ما محسوب می‌شوند که با توجه به کمبود آن‌ها و ارزشی که دارند، باید بهینه مصرف شوند؛ اما چطور؟ آیا شوینده‌ای که از آن برای شستشوی لباس‌هایمان استفاده می‌کنیم، در میزان آب مصرفی تاثیر دارد؟ چه راهکارهایی برای مصرف بهینه انرژی و در عین حال حفظ پاکیزگی پیش پایمان است؟ شوینده اُمو، در این رابطه نکاتی دارد که توجه به آن‌ها، نه تنها شما را در مصرف بهینه آب یاری خواهد کرد، بلکه نتیجه فرآیند شستشوی لباس‌هایتان را هم به شکل شگفت‌انگیزی تغییر خواهد داد.
 
از خانه‌تان شروع کنید: زمان شستشو را کاهش دهید
با یک حساب سرانگشتی، به خوبی مشخص می‌شود که با هربار شستشوی لباس در ماشین لباسشویی‌های خانگی، به نسبت هر کیلوگرم لباس، ده لیتر آب مصرف می‌شود که به هیچ وجه کم نیست! حالا راه حل چیست؟ اول اینکه به هر بهانه‌ای و با مثلا یکی، دو قلم لباس ماشین لباسشویی را روشن نکنید. صبر کنید تا لباس‌هایی که باید شسته شوند به حدی برسند که بتوانید برنامه ماشین لباسشویی را بر حسب آن تنظیم کنید. به این ترتیب، هم زمان شستشو کاهش پیدا می‌کند، هم در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود و هم اینکه عمر مفید ماشین لباسشویی‌تان هم بیشتر خواهد شد. نکته دیگر اینکه، شوینده اُمو به دلیل غلظت بالا و قدرت لکه بری موثر، در زمان‌های کمتر شستشو هم می‌تواند لکه‌های لباس‌ها را به خوبی از بین ببرد.
 
آب خنک‌تر، انرژی ذخیره شده بیشتر
یکی از مهمترین دلایل مصرف انرژی، شستشوی لباس‌ها با آب گرم است. در سیستم ماشین‌های لباسشویی برای اینکه در حین فرآیند شستشو دمای آب بالاتر برود، انرژی بیشتری هم مصرف می‌شود. جالب است بدانید که هشتاد درصد انرژی مصرفی ماشین‌‌های لباسشویی، صرف افزایش دمای آب می‌شود و جالب‌تر اینکه بیشتر لکه‌هایی که قصد پاک کردنشان را دارید و برای شستشوی‌شان از لکه بر اُمو استفاده می‌کنید، در دماهای پایین‌تر، بهتر و آسان‌تر پاک می‌شوند. پس یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید از طریق آن، مصرف انرژی را کاهش داده و در عین حال، شستشوی پاکیزه‌تری هم داشته باشید، تنظیم کردن ماشین لباسشویی برای شستشوی لباس با دماهای پایین‌تر است. علاوه بر آن، شما می‌توانید با رعایت نکات پیش از شستشوی لباس، میزان مصرف آب و انرژی را حتی از این هم بیشتر کاهش دهید.
 
صرفه‌جویی حین شستشوی لباس با دست
بعضی از لباس‌ها هستند که بهتر است برای شستنشان خودتان شخصا وقت بگذارید و پارچه‌های حساسشان را به دست ماشین لباسشویی یا خشکشویی‌ها نسپارید. در این مواقع، پس از اینکه فرآیند شستشوی لباس تمام می‌شود، شما می‌مانید و مقادیر معتنابهی آب و کف که توی تشت مانده است. بهترین کار این است که از این آب، برای شستن دوچرخه‌ گِلی کودکتان یا سپر ماشین و یا حتی خود ماشینتان استفاده کنید و همینطور بی‌استفاده آن را دور نریزید.  باور کنید اینطوری هم دوچرخه و ماشیهنتان برق می‌افتد، هم اینکه آن همه آب و کف را بیهوده هدر نداده‌اید و قدم بزرگی را در حفظ کردن محیط زیست برداشته‌اید. همه چیز، از همین مسایل جزیی و به ظاهر کوچک شروع می‌شود! همین امروز اولین قدم را بردارید!
نظرات
پیغام بگذارید