چگونه چرک مردگی حوله را از بین ببریم؟

چگونه چرک مردگی حوله را از بین ببریم؟

حوله یک وسیله برای نظافت و تمیزی است که چون با پوست بدن در تماس است به مراقبت بیشتری نیاز دارد؛ بنابراین باید مرتباً تمیز و شسته شوند و درصورتی‌که حتی به‌درستی شسته و خشک نشوند ممکن است حوله بو بگیرند و رطوبت در الیاف حوله نفوذ کند و در نتیجه فضای مساعد برای رشد میکروب و باکتری‌ها ایجاد کند. راهکاری برای رفع چرک مردگی حوله وجود دارد؟ یا باید آن را دور بیندازیم. برای پاسخ به این سؤال، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

علت چرک مردگی حوله

چرک مردگی در انواع حوله‌ها مثل حوله تن‌پوش، حوله حمام و حوله دستشویی امری طبیعی است. بسته به‌دفعات استفاده، حوله‌ها به‌مرور چرک‌مرده و زرد می‌شوند. عواملی مثل عرق صورت، پوست مرده روی حوله، چربی روی پوست یا مو عواملی است که موجب چرک مردگی حوله می‌شود علاوه بر این اگر حوله باکیفیت شسته نشود، لکه‌ها و کثیفی داخل آن باقی می‌ماند و شستن حوله کاری بسیار سخت خواهد شد. نکته دیگری که در چرک مردگی حوله تأثیرگذار است، شستشوی حوله با آب سخت است. چون مواد معدنی در آب، داخل حوله رسوب می‌کند و باعث کثیفی آن می‌شود. اما استفاده از شوینده‌های بی‌کیفیت هم عامل دیگری است که باید به آن دقت کنید.

بهترین روش‌ها برای رفع چرک مردگی حوله

برای رفع چرک مردگی حوله راهکارهای طبیعی و شیمیایی مختلفی وجود دارد که در ادامه به روش‌های مختلف آن خواهیم پرداخت.

چگونه چرک مردگی حوله سفید را از بین ببریم؟

چرک مردگی در حوله‌های سفید و رنگ روشن بیشتر دیده می‌شود. اما نسبت به حوله‌های رنگی روش‌های بیشتری است که برای ازبین‌بردن چرک مردگی حوله‌های سفید مؤثر است که در ادامه به این موارد اشاره می‌کنیم.

سفیدکننده‌ها

بهترین روش ازبین‌بردن چرک مردگی حوله سفید، استفاده از سفیدکننده است. البته لکه بر و شوینده‌های لباسشویی هم تأثیر مثبتی در ازبین‌بردن کثیفی‌های حوله دارند. برای این کار داخل یک ظرفی، مقداری سفیدکننده را با کمی آب داغ مخلوط کنید تا با رقیق کردن سفیدکننده از آسیب به الیاف حوله جلوگیری کنید. مدت ۵ دقیقه صبر کنید و بعد بشویید.

سرکه سفید

سرکه سفید پاک‌کننده طبیعی است که هرگونه چرک مردگی در حوله‌های سفید و رنگی را از بین می‌برد. برای ازبین‌بردن چرک مردگی، بهتر است که ۱ فنجان سرکه سفید را در پایان چرخه شستشو به ماشین لباسشویی اضافه کنید و با تنظیم گرم‌ترین دما آن را روشن کنید. حتماً بعد از خشک‌شدن، مجدداً حوله را چک کنید تا از خشکی کامل آن مطمئن شوید. چون در غیر این صورت حتی اگر کمی رطوبت و نم داخل حوله باقی‌مانده باشد، باعث ایجاد بوی بد در حوله می‌شود.

از بین بردن چرک مردگی با جوش شیرین
از بین بردن چرک مردگی با جوش شیرین

جوش شیرین

علاوه بر سرکه سفید، جوش‌شیرین هم از مواد طبیعی بسیار مؤثر برای ازبین‌بردن چرک مردگی حوله است. با استفاده از جوش‌شیرین با یک تیر ۲ نشان بزنید. درصورتی‌که ماشین لباسشویی بد بو شده است ۱ فنجان جوش‌شیرین را به ماشین لباسشویی اضافه کنید و آن را در داغ‌ترین چرخه شستشوی تنظیم کنید. همین‌طور جوش‌شیرین برای سفیدشدن و تمیزی حوله‌ها هم عملکرد مؤثری دارند. می‌توانید به‌جای مایع لباسشویی، جوش‌شیرین در لباسشویی بریزید تا از سفیدی حوله‌ها لذت ببرید.

آیا می‌توانیم چرک مردگی را در حوله‌های رنگی از بین ببریم؟

همان‌طور که می‌دانید از سفیدکننده نمی‌توانیم برای شستشوی حوله‌های رنگی استفاده کنیم. چون رنگ حوله تغییر پیدا می‌کند. برای رفع چرک مردگی حوله‌های رنگی سرکه عملکرد مؤثری دارد. سرکه از پاک‌کننده‌های طبیعی است که به‌راحتی چرک مردگی و زردی حوله را از بین می‌برد. نصف لیوان سرکه سفید را با یک‌چهارم لیوان مایع لباسشویی مخلوط کرده و کمی آب سرد به آن اضافه کنید. حوله‌ها را داخل محلول قرار دهید. ۱ ساعت صبر کنید تا محلول با حوله آغشته شود و بعدازاین مدت می‌توانید خودتان نتیجه را ببینید.

آیا می_توانیم چرک مردگی را در حوله_های رنگی از بین ببریم؟
آیا می_توانیم چرک مردگی را در حوله_های رنگی از بین ببریم؟

راهکارهای مفید برای جلوگیری از چرک مردگی حوله

حالا که با روش‌های ازبین‌بردن چرک مردگی حوله آشنا شدید، قصد داریم به روش‌های جلوگیری از زردی حوله بپردازیم تا بتوانید از چرک مردگی حوله جلوگیری کنید.

شستشوی باکیفیت حوله

برای جلوگیری از چرک مردگی، حوله باید به‌اندازه کافی و باکیفیت شسته شوند. نکته مهمی که در مورد شستشوی حوله باید در نظر بگیرید، انتخاب مایع لباسشویی باکیفیت است. مایع لباسشویی امو بهترین انتخاب برای شستشوی حوله است. چون نه‌تنها از الیاف حوله در برابر چرک مردگی محافظت می‌کند؛ بلکه موجب افزایش طول عمر حوله می‌شود. نکته مهم دیگری که در شستشوی باکیفیت حوله‌ها نقش دارد اینکه حوله‌ها را با آب گرم بشویید و حتماً آن‌ها را براساس رنگ تیره و روشن تفکیک کنید. درنهایت آبکشی حوله را به خاطر داشته باشید؛ چون در غیر این صورت مواد شوینده به الیاف حوله نفوذ پیدا می‌کند.

انتخاب حوله با رنگ تیره

به‌طورکلی رنگ‌های سفید و روشن بیشتر مستعد چرک مردگی هستند؛ بنابراین برای اینکه از چرک مردگی حوله جلوگیری کنید، بهتر است حوله‌های تیره‌رنگ را انتخاب کنید.

از بین بردن چرک مردگی در ماشین لباسشویی
از بین بردن چرک مردگی در ماشین لباسشویی

شستشوی ماشین لباسشویی

زردی و چرک مردگی حوله ممکن است به دلیل کثیف بودن ماشین لباسشویی باشد. بنابراین بهتر است هر از گاهی ماشین لباسشویی را ضدعفونی کنید. چون در صورت شسته نشدن ماشین لباسشویی، مواد شوینده و نرم‌کننده داخل الیاف حوله باقی می‌مانند و باعث تغییر رنگ و چرک مردگی حوله می‌شوند.

خشک شدن کامل حوله

صبر کنید تا حوله کاملا خشک شود چون در صورتی که نم یا رطوب داخل الیاف آن نفوذ کند، مکانی امن برای رشد باکتری ایجاد می کند. علاوه بر آن بهتر است حتما حوله را در مجاورت هوای آزاد خشک کنید چون خشک کن موجب کاهش الیاف حوله می شود.

هر چند وقت یکبار باید حوله‌ها را بشوییم؟

شستشوی حوله ها به تعداد دفعات استفاده از آن بستگی دارد.  بهتر است حوله‌ها را ماهی یکبار با سرکه سفید بشویید تا مانند روز اول نرم، لطیف و تمیز شوند. این کار به‌خصوص در مواقعی که احساس می‌کنید حوله‌ها جذب کمتری دارند، بسیار کمک‌کننده است. چون سرکه به الیاف حوله نفوذ پیدا کرده و هرگونه کثیفی را از آن خارج می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *