پاك كردن رنگ اكريليک از روي لباس

رنگ اكريليک را از روی لباس چطوری پاک کنیم ؟

در حال نقاشی با رنگ اکریلیکی، ناگهان به‌جای بوم نقاشی، رنگ روی لباستان پاشیده می‌شود. خبر خوب اینکه بسیار خوش‌شانس هستید؛ چون به‌راحتی رنگ اکریلیک از روی لباستان پاک می‌شود. این لکه‌ها بر پایه آب ساخته می‌شوند؛ بنابراین بسیار راحت از بین می‌روند. درصورتی‌که هنوز لکه مرطوب است سریع به پاک‌کردن آن اقدام کنید. در این مطلب روش‌های پاک‌کردن رنگ اکریلیک از روی لباس را آموزش می‌دهیم. با مطالعه این مقاله می‌توانید از شر لکه‌های رنگ اکریلیک راحت شوید.

نحوه از بین بردن رنگ آکریلیک از روی لباس
نحوه از بین بردن رنگ آکریلیک از روی لباس

نحوه از بین بردن رنگ آکریلیک از روی لباس

برای ازبین‌بردن رنگ اکریلیک روی لباس باید سریع اقدام به پاک‌کردن لکه کنید. در این حالت مطمئن باشید لکه به‌راحتی پاک می‌شود. چون درصورتی‌که لکه خشک شود، ازبین‌بردن آن سخت است. برای ازبین‌بردن رنگ روی لباس مسیر زیر را دنبال کنید.

1. لکه را سریع از روی لباس پاک کنید

اگر یک قطره رنگ اکریلیک روی لباستان پاشیده است با لبه چاقوی آشپزخانه، رنگ را از سطح پارچه پاک کنید. فقط دقت کنید که با پارچه یا دستمال‌کاغذی روی پارچه مالش ندهید؛ چون موجب نفوذ بیشتر لکه رنگ به عمق پارچه می‌شود.

2. ناحیه لکه‌دار را با آب سرد بشویید

پشت ناحیه لکه‌دار پارچه را زیر شیر آب سرد نگه دارید. اجازه دهید آب از پشت لباس عبور کند. هر چه شدت آب بیشتر باشد، موجب خارج‌شدن راحت‌تر رنگ از الیاف لباس می‌شود.

3. از لکه بر یا شوینده مناسب استفاده کنید

وقتی پارچه هنوز خیس است، مقداری لکه بر آنزیم‌دار مثل لکه‌بر امو را روی ناحیه لکه‌دار بریزید. با یک برس نرم یا انگشتتان روی لکه را به‌آرامی بمالید. ۱۵ دقیقه صبر کنید و بعد مرحله بعدی را انجام دهید.

4. لباس را بشویید

بعد از اینکه لکه بر به لباس اثر کرد، لباس را با شوینده در ماشین لباسشویی یا به صورت دستی بشویید.

روش از بین بردن آکریلیک خشک شده روی لباس
روش از بین بردن آکریلیک خشک شده روی لباس

روش از بین بردن آکریلیک خشک شده روی لباس

اگر لکه رنک اکریلیک روی لباستان خشک شده است. این مراحل را دنبال کنید.

1. مقداری الکل روی لکه بمالید

از لبه بیرونی لباس به سمت مرکز، مقداری الکل ایزوپروپیل را به سواپ پنبه آغشته کنید و روی لکه بریزید . این روش از پخش شدن رنگ روی لباس خودداری می کند. به آرامی پارچه را با الکل اشباع کنید.

2. رنگ را از روی لباس پاک کنید

بعد از مدتی، لکه از روی لباس جدا می‌شود. برای این کار یک تیغ یا چاقوی قدیمی آشپزخانه را بردارید و رنگ را از الیاف پاک کنید. در صورت نیاز الکل بیشتری بمالید.

3. ناحیه لکه‌دار را با شوینده بشویید

در این مرحله، محل لکه رنگ را با شوینده آنزیم‌دار بشویید. با یک برس نرم روی لکه بکشید و قبل از شستن، 15 دقیقه صبر کنید تا شوینده روی لباس اثر کند.

4.لباس را خشک کنید

بهتر است لباس را در مجاورت هوای آزاد خشک کنید؛ اما درصورتی‌که می‌خواهید لباس را در خشک‌کن، خشک کنید حتماً محل لکه را دوباره بازبینی کنید.

موثرترین پاک کننده_ها برای از بین بردن رنگ آکریلیک از روی لباس
موثرترین پاک کننده_ها برای از بین بردن رنگ آکریلیک از روی لباس

موثرترین پاک کننده‌ها برای از بین بردن رنگ آکریلیک از روی لباس

انتخاب پاک‌کننده مؤثر در ازبین‌بردن سریع رنگ اکریلیک از روی لباس بسیار ضروری است. برای اینکه به‌راحتی از عهده پاک‌کردن رنگ اکریلیک روی لباس برآیید. باید با بهترین پاک‌کننده‌ها برای شستشوی رنگ آشنا شوید که در ادامه به پاک‌کننده‌های مؤثر خواهیم پرداخت.

جوش شیرین

جوش‌شیرین از مواد طبیعی و مؤثر برای پاک‌کردن رنگ اکریلیک از روی لباس است. یک مخلوط ترکیبی از جوش‌شیرین، مایع ظرف‌شویی و الکل مالشی بسازید و خمیر را روی لکه بمالید. ۱۵ دقیقه صبر کنید و محل لکه‌دار را با آب و صابون بشویید.

مایع ظرفشویی

مایع ظرف‌شویی، قدرت پاک‌کنندگی و چربی‌زدایی زیادی دارد. کافی است مقداری مایع ظرف‌شویی را با آب گرم مخلوط کنید و روی لکه بمالید. وقتی مطمئن شده‌اید که لکه از روی لباس حذف شده است، این فرایند را چندین بار تکرار کنید تا مواد شوینده از روی پارچه لباس پاک شود.

لاک پاک کن ناخن

برای ازبین‌بردن لکه رنگ اکریلیک خشک شده می‌توانید از لاک‌پاک‌کن یا استون استفاده کنید. استون به‌عنوان یک حلال برای حل‌کردن اکریلیک عمل می‌کند. مقداری لاک‌پاک‌کن را به پنبه آغشته کنید و روی لکه بمالید سپس با آب و شوینده بشویید.

اسپری مو

الکل موجود در اسپری مو برای ازبین‌بردن لکه رنگ اکریلیک خشک شده مؤثر است. مقداری اسپری مو را روی ناحیه لکه‌دار اسپری کنید و بعد با آب و شوینده بشویید.

الکل و سرکه

روش دیگر برای پاک‌کردن رنگ اکریلیک روی پارچه، استفاده از الکل است. الکل بهترین حلال برای ازبین‌بردن لکه‌های مرطوب و خشک اکریلیک است. برای این کار یک کاسه را با آب گرم پر کنید سپس سرکه را به آن اضافه کنید. سرکه هرگونه لکه‌ای را به راحتی از بین می برد. از سرکه برای پاک کردن رنگ مو از لباس هم می‌توانید استفاده کنید. ناحیه لکه‌دار به مدت ۱۵ دقیقه زیر آب نگه دارید، سپس آن را بااحتیاط بیرون بیاورید. مقداری الکل روی لکه بریزید و با حرکات دایره‌ای‌وار بمالید تا رنگ اکریلیک از روی پارچه خارج شود. در نهایت با آب بشویید.

مهم‌ترین توصیه‌ها برای از بین بردن لکه آکریلیک

  • لکه رنگ اکریلیک را قبل از خشک‌شدن پاک کنید.
  • گرمای خشک‌کن باعث تثبیت لکه روی لباس شود.
  • قبل از خشک‌کردن، لکه لباس را دوباره بررسی کنید.
  • برای شستشوی لباس از مایع شوینده آنزیم دار و یا لکه بر استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *