چطوری لکه دوغ روی لباس را پاک کنیم؟

چطوری لکه دوغ روی لباس را پاک کنیم؟

ناهار یک روز تعطیل کنار خانواده‌تان می‌گذرانید، و همراه با غذای خوشمزه و چرب، دوغ نوش جان می‌کنید. بعد از خوردن غذا، لکه دوغ روی لباس، توجهتان را جلب می‌کند. محصولات لبنی مثل دوغ، ماست، شیر در همه خانه‌ها وجود دارند و تقریباً بیشتر ایرانیان علاقه دارند همراه غذا حتماً دوغ بخورند؛ بنابراین احتمال اینکه دوغ روی لباس بریزد، بسیار زیاد است. دوغ از لکه‌های برپایه پروتئین ساخته می‌شود و پاک کردن آن ساده است و می‌توانید؛ مانند ازبین‌بردن لکه روغن روی لباس آن را پاک کنید. کافی است که فوت‌وفن ازبین‌بردن آن را یاد بگیرید تا از عهده پاک کردن لکه دوغ برمی‌آیید. برای ازبین‌بردن لکه دوغ روی لباس فقط کافی است که در اولین فرصت اقدام کنید. تلف کردن زمان، کمی کار را سخت می‌کند.

لکه دوغ از چه موادی تشکیل شده است؟
لکه دوغ از چه موادی تشکیل شده است؟

لکه دوغ از چه موادی تشکیل شده است؟

همان‌طور که می‌دانید دوغ از ماست تولید می‌شود و ماست از تخمیر شیر با باکتری به دست می‌آید که باعث تولید اسیدلاکتیک می‌شود و اسیدلاکتیک عامل ایجاد لکه روی لباس است. طوری که می‌تواند با الیاف پارچه پیوند شیمیایی داشته باشد. علاوه‌برآن کازئین، پروتئین موجود در ماست است که عامل دیگری برای لکه‌دار کردن پارچه است. بااین‌حال پاک کردن لکه دوغ بسیار ساده است. به شرطی که به دستورالعمل زیر عمل کنید.

مراحل پاک کردن لکه دوغ روی لباس

برای از بین بردن لکه دوغ مراحل زیر را دنبال کنید.

مراحل پاک کردن لکه دوغ روی لباس
مراحل پاک کردن لکه دوغ روی لباس

1. ماست اضافه را از روی پارچه بتراشید

در اولین فرصت و خیلی سریع، با قاشق یا یک چاقوی تمیز به‌آرامی بقایای ماست و دوغ را از روی الیاف لباس پاک کنید و لباس را با آب سرد بشویید.

2. با پاک کننده ملایم محل لکه را تمیز کنید

سپس مقداری شوینده آنزیم دار روی لباس بریزید. پاک‌کننده‌های آنزیمی موجب حل‌شدن و ازبین‌بردن لکه دوغ می‌شوند. در این مرحله یا از شوینده خانگی یا شوینده شیمیایی مثل لکه بر امو استفاده کنید. مایع لباسشویی امو یک لکه بر قوی برای ازبین‌بردن انواع لکه است و برای پاک کردن انواع لکه‌های پروتئینی به کار می‌رود. همین‌طور می‌توانید محلولی از آب سرد و مایع ظرف‌شویی بسازید، سپس با یک پارچه یا اسفنج نرم، مقداری محلول را روی لکه بمالید. روش دیگر استفاده از ترکیب سرکه سفید و آب سرد یا آب‌لیمو است. تمام این پاک کننده‌ها به عنوان لکه بر عمل می‌کنند و می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

3. لباس را در ماشین لباسشویی بشویید

حدود ۳۰ دقیقه صبر کنید و بعد برچسب مراقبت از لباس را مطالعه کنید. دقت کنید که چرخه شستشو براساس نوع پارچه‌ها متفاوت است. سپس لباس را با آب گرم در ماشین لباسشویی بشویید.

با چه پاک کننده‌هایی لکه دوغ از بین می‌رود؟

برای از بین بردن لکه دوغ از روی لباس می توانید از  شوینده های خانگی یا شوینده های آنزیم دار شیمیایی استفاده کنید.

مایع ظرفشویی

برای ازبین‌بردن لکه دوغ با مایع ظرف‌شویی کافی است ۲ فنجان آب سرد را با یک قاشق غذاخوری مایع ظرف‌شویی و ۱ قاشق جوش‌شیرین مخلوط کنید و خمیر را روی ناحیه لکه بمالید، سپس با آب گرم بشویید. درصورتی‌که لکه تداوم داشت این پروسه را تکرار کنید.

لکه بر امو

مایع لباسشویی امو یک لکه بر قوی برای ازبین‌بردن انواع لکه روی لباس است و بیش از ۲۰ لکه را از پارچه‌های نخی و پلی‌استر پاک می‌کند. این پاک‌کننده ضمن قدرت لکه بری بالایی که دارد موجب تثبیت رنگ لباس‌های رنگی و تیره می‌شود و از آسیب به الیاف لباس جلوگیری می‌کند.

سرکه سفید

به‌طورکلی سرکه سفید خیلی از انواع لکه‌ها را از بین می‌برد. برای ازبین‌بردن لکه چربی روی لباس و لکه قهوه هم سرکه سفید مفید است. برای ازبین‌بردن لکه دوغ روی لباس با سرکه سفید کافی است ۱.۳ فنجان سرکه سفید را با ۲.۳ فنجان آب سرد مخلوط کنید و آن را روی لکه بمالید. حدود 30 دقیقه صبر کنید و باقی مانده سرکه را از روی لباس پاک کنید. قبل از شستشو مقداری مایع لباسشویی آنزیم دار هم مستقیم روی لکه بریزید و به آرامی بمالید. بین 10 تا 15 دقیقه صبر کنید و بعد لباس را طبقه دستور مراقبت از لباس با آب گرم بشویید.

نکات کلیدی برای از بین بردن لکه دوغ روی لباس
نکات کلیدی برای از بین بردن لکه دوغ روی لباس

نکات کلیدی شستشوی لکه دوغ روی لباس

 1. در ابتدای شستشوی لکه دوغ از آب داغ استفاده نکنید؛ چون لکه پروتئین را تثبیت می‌کند.
 2. پاک‌کننده‌های آنزیم دار برای ازبین‌بردن لکه‌های پروتئین مؤثر هستند.
 3. برای خشک‌کردن لباس، از خشک‌کن اجتناب کنید؛ چون حرارت بالای آن موجب تثبیت لکه می‌شود در غیر این صورت از تنظیمات حرارت کم دستگاه، برای خشک‌کردن لباس استفاده کنید.
 4. باید لکه‌های شیرخشک شده در مدت‌زمان بیشتری خیس شوند.
 5. برای شستشوی لباس رنگی حتماً از مایع لباسشویی اموی رنگی استفاده کنید.
 6. لکه دوغ راحت‌تر از روی لباس نخی پاک می‌شود.
 7. از دمای مناسب آب مطابق با نوع پارچه استفاده کنید.

از بین بردن لکه دوغ خشک شده از روی لباس

پاک کردن لکه دوغ تازه آسان‌تر از لکه دوغ خشک شده است. اما با روش زیر می‌توانید لکه دوغ خشک شده را هم از بین ببرید. برای این کار مقداری مایع لباسشویی را روی محل لکه‌دار بمالید و به مدت ۳۰ دقیقه صبر کنید تا خیس شود. بعد لباس را در ماشین لباسشویی با آب گرم بشویید.

از بین بردن لکه دوغ از روی فرش

برای از بین بردن لکه دوغ روی فرش به صورت زیر عمل کنید:

 1. با یک چاقوی نسبتا کند بقایای ماست و دوغ را از روی فرش پاک کنید. فقط مراقب باشید تا چاقو به الیاف فرش آسیب نزند.
 2. لکه را با آب سرد بشویید.
 3. بعد 1.2 قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را در 1 فنجان آب سرد مخلوط کنید.
 4. محلول را با پارچه نرم روی لکه بمالید.
 5. بعد از اینکه مطمئن شده‌اید که لکه از بین رفت
 6. آب اضافی فرش را با یک پاچه خشک بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *