چگونه لکه روغن را از بین ببرید!

از بین همه لکه‌هاي ایجاد شده روي پارچه و لباس، لکه روغن و چربی جزو سمج‌ترین‌ها هستند. نه‌ تنها به صورت مشخص روي لباس اثر می‌‌گذارند بلکه پاك کردنشان هم بسیار دشوار است. گرچه اگر به موقع دست به کار شوید، پاك کردن آن‌ها غیرممکن نیست. مهمترین نکته در پاك کردن لکه‌هاي روغنی این است که در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام کنید، ترجیحا بلافاصله بعد از لک شدن لباس. اگر به لکه فرصت تثبیت شدن بدهید، پاك کردن آن بسیار مشکل‌تر خواهد شد. بیشتر روغن‌ها و چربی‌ها در دماي اتاق جامد و نیمه جامد هستند و براي شستن آن‌ها به آب گرم یا داغ نیاز داریم. در نظر داشته باشید که این لکه‌ها از روي پارچه هاي پلی استر سخت‌تر پاك می‌شوند. در ادامه به چند روش براي از بین بردن لکه‌هاي چربی و روغن اشاره می کنیم.

استفاده از جوش شیرین:

جوش شیرین چربی اضافه را از روي پارچه به خود جذب می‌کند بنابراین اگر تکه‌اي از پارچه مبل یا پارچه‌هاي سنگین غیر قابل شستشوي شما توسط روغن لک شد اولین اقدام شما می‌تواند استفاده از جوش شیرین باشد به این صورت که:

1) روي قسمت لک شده یک تکه پارچه یا دستمال حول‌هاي قرار بدهید تا روغن اضافه را به خود جذب کند.

2) کمی جوش شیرین روي قسمت لک شده بریزید و اجازه بدهید تا 24 ساعت روي لکه بماند.

3) بعد از 24 ساعت جوش شیرین را از روي لکه پاك کنید.

4) محلولی از ترکیب سرکه و آب درست کنید و آن را روي لکه اسپري کنید.

5) با صابون و برس جاي لک شده را تمیز کنید سپس آبکشی کنید.

6) اگر همچنان لکه باقی‌مانده بود پروسه را تکرار کنید.

استفاده از گچ:

گچ هم مانند جوش شیرین روغن را از روي پارچه به خود جذب می‌کند، اما توصیه نمی‌کنیم که از گچ براي لکه‌هاي بزرگ استفاده کنید. در عوض می‌توانید از گچ براي از بین بردن لکه‌هاي کوچک مثل لکه‌هایی که هنگام پخت غذا روي لباس می‌پاشد استفاده کنید.

1) از یک دستمال پارچه‌اي یا حوله‌اي براي گرفتن روغن اضافی لکه استفاده کنید.

2) با استفاده از گچ کل قسمتی که لک شده را بپوشانید و چند دقیقه صبر کنید.

3) لباس را در اسرع وقت بعد از لک شدن بشویید.

چگونه لکه هاي تثبیت شده را پاك کنیم؟

باید اقرار کنیم که از بین بردن لکه‌هاي تثبیت شده کار سختی است و از بین بردن آن به تلاش بیشتري نیاز دارد. اگر فرصت پاك کردن لکه روغن را بلافاصله بعد از لک شدن نداشتید این مراحل را دنبال کنید:

1) وقتی که پارچه خشک است اقدام به پاك کردن لکه بکنید.

پاك کردن لکه از روي پارچه خشک بسیار ساده تر است، چون آب و روغن باهم ترکیب نمی‌شوند خیس کردن پارچه از پاك شدن روغن جلوگیري می‌کند.

2) یک تکه کارتون یا مقوا پشت قسمت لکه‌دار شده قرار بدهید. این کار از گسترش لکه به قسمت‌هاي دیگر پارچه جلوگیري می‌کند.

3) اضافه روغن یا چربی لکه را با یک تکه پارچه یا دستمال تمیز بگیرید. این کار را با دقت و وسواس زیادي انجام بدهید تا از پخش شدن لکه جلوگیري کنید.

4) مایع ظرفشویی بافت چربی را به راحتی تخریب می‌کند. چند قطره مایع ظرفشویی به لکه اضافه کنید و 5 دقیقه صبر کنید، با انگشت به آرامی کمک کنید تا مایع ظرفشویی به خورد لکه برود.

5) ) با آبِ گرم آبکشی کنید و سپس لباس را به روال عادي بشویید.

6) لباس را در هواي آزاد خشک کنید از آنجایی که تشخیص لکه وقتی که لباس هنوز خشک نشده دشوار است صبر کنید تا لباس خشک شود و بررسی کنید که لکه از بین رفته یا نه. اگر همچنان اثري از لکه باقی مانده بود پروسه را از قسمت مایع ظرفشویی به بعد دوباره تکرار کنید. خشک کردن به وسیله ماشین و با هواي داغ به تثبیت شدن لکه روي لباس کمک می کند به همین دلیل خشک کردن توسط ماشین توصیه نمی‌شود.

اشتراک گذاری:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
تلگرام
واتساپ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *