آموزش از بین بردن لکه زعفران روی انواع لباس و فرش

آموزش از بین بردن لکه زعفران روی انواع لباس و فرش

در میان انواع لکه‌های لباس که با آن‌ها سروکار داریم، لکه زعفران بسیار متداول است. اگر زیاد از این چاشنی استفاده می‌کنید، احتمال ریختن پودر یا دم کرده آن روی لباس‌تان وجود دارد. نیازی نیست دنبال امتحان کردن روش‌های مختلف برای از بین بردن لکه زعفران روی لباس باشید. حرکت عجولانه باعث بیشتر شدن لکه و آسیب دیدگی لباس می‌شود. با نکات و روش‌هایی که آموزش می‌دهیم، خیلی سریع لکه زعفران را از لباس پاک کرده و با خیال راحت، غذای خوش‌عطر و طعمی که تدارک دیده‌اید را نوش جان کنید.

چگونه خیلی سریع لکه زعفران را از روی لباس پاک کنیم؟

در پاک کردن لکه زعفران باید زودتر لکه‌گیری کنیم و مانع نفوذ رنگ زعفران به بافت لباس شویم. کروسین ماده اصلی زعفران است که رنگ‌دهی بالا دارد. هم‌چنین زعفران بو و عطر زیادی دارد و دلیل آن ترکیبی به نام سافرانال است. شوینده‌های لکه‌بر بهترین حلال هستند و به راحتی حریف لکه‌های سرسخت زعفران می‌شوند. و با تکیه بر مایع لباسشویی، مایع ظرفشویی، هیدروژن پراکسید و قرص آسپرین به نابودی لکه‌ها مطمئن باشید. آب داغ را هم نباید فراموش کنیم. برخلاف لکه زردچوبه که با آب سرد شسته می‌شود، زعفران باید با آب داغ لکه‌گیری شود.

مراحل شستشوی لکه زعفران از روی لباس

 

1– برداشتن زعفران از روی لباس

اگر پودر زعفران روی لباس ریخته، با چاقو یا نوار چسب ذرات زعفران را بردارید. چنانچه چای زعفران باعث لکه شده، دستمال کاغذی روی لکه بگذارید تا آن را جذب کند.

2- از بین بردن ناحیه لکه‌دار

با لکه‌بر یا مایع لباسشویی لکه‌گیری کنید. اگر لباس‌تان‌ سفید است، از سفیدکننده کمک بگیرید. لکه را در آب گرم بگذارید و مقداری شوینده روی آن بریزید. 15 تا 20 دقیقه بماند. لباس را خارج کرده و با دست یا مسواک نرم، لکه را پاک کنید.

3- شستشوی ناحیه لکه‌دار

قسمت لکه‌دار را با آب گرم و حرکات دورانی بشویید. بعد شستشو لباس را مثل همیشه انجام دهید. اگر بافت لباس، ظریف است، با آب سرد یا ولرم بشویید.

ازبین بردن لکه زعفران بر اساس رنگ لباس

ازبین بردن لکه زعفران بر اساس رنگ لباس

ازبین بردن لکه زعفران بر اساس رنگ لباس

لباس سفید

برای از بین بردن لکه زعفران روی لباس سفید، مایع ظرفشویی، هیدروژن پراکسید و قرص آسپرین کاربرد دارند. سراغ سفیدکننده هم می‌توانید بروید. کمی سفیدکننده را با آب رقیق کنید و محل لکه را داخل محلول قرار دهید. چند دقیقه صبر کرده و بعد لکه را با حرکات آرام پاک کنید. سپس لباس را بشویید و خشک کنید.

لباس مشکی

از آن‌جا که این لباس‌های مشکی مستعد رنگ‌دهی هستند، بهترین گزینه، شوینده مخصوص رنگ مشکی و تیره است. اموی مشکی با لکه‌بری و ضدعفونی بالا، انواع لکه‌ زعفران تازه و خشک شده را به راحتی پاک کرده و لباس را کاملاً ضدعفونی تحویل می‌دهد. همین‌طور باعث تثبیت رنگ لباس‌‌ها می‌شود و از بور شدن‌‌شان جلوگیری می‌کند. با ریختن مقداری از مایع لباسشویی اموی مشکی روی لکه، نیازی به لکه‌بر ندارید. تنها کاری که باید بکنید، مالش دادن آرام و دورانی لکه است تا معجزه امو را ببنید.

لباس رنگی

برای از بین بردن لکه زعفران روی لباس رنگی، این کار را به شوینده‌ای بسپارید که از رنگ لباس در برابر آسیب محافظت کند و فرمولاسیون مخصوص داشته باشد. از سفیدکننده یا شوینده‌هایی که سفیدکنندگی دارند، استفاده نکنید تا رنگ لباس حفظ شود. برای پاک کردن لکه زعفران روی شلوار لی یا لباس‌ رنگی، لکه را در آب گرم بگذارید و به لکه‌بر آغشته کنید. چند دقیقه‌ منتظر بمانید. لکه را با برس نرم یا حرکت دست پاک کنید. در نهایت لباس را مثل همیشه شسته و خشک کنید.

مطمئن‌ترین شوینده برای از بین بردن لکه زعفران روی لباس

پاک کردن لکه زعفران اهمیت دارد، اما به ایمن نگه‌داشتن لباس هم باید توجه کرد. این کار با انتخاب شوینده مطمئن، انجام می‌شود. ترکیبات لکه‌زدا و پاک‌کننده ‌لکه‌بر امو، هدف اول را به راحتی  فراهم می‌کند و می‌تواند از پس انواع لکه قدیمی، مانند لکه زعفرون خشک شده بربیاید. خاصیت نرم‌کنندگی و محافظت از الیاف لباس امو هم چیزی است که شما را به هدف دوم می‌رساند. ضدعفونی بالا، اتوکشی راحت و ماندگاری لباس از دیگر مزایای آن است. کافی است بسته به رنگ لباس‌تان از شوینده‌های ما کمک بگیرید و شاهد تمیزی کامل لباس‌ها باشید.

انواع شوینده برای از بین بردن لکه زعفران روی لباس
انواع شوینده برای از بین بردن لکه زعفران روی لباس

انواع شوینده برای از بین بردن لکه زعفران روی لباس

برای از بین بردن لکه زعفران روی لباس می‌توانید از شوینده‌های زیر استفاده کنید:

مایع ظرفشویی

ترکیبات فعال مایع ظرفشویی، این شوینده را به حلال مناسب لکه زعفرون تبدیل کرده‌اند. مقداری مایع ظرفشویی را با آب گرم ترکیب کنید و روی لکه بریزید. اجازه دهید 20 دقیقه بماند و بعد لکه را به آرامی بمالید تا پاک شود. در آخر لباس را طبق معمول آبکشی کرده و پهن کنید.

هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید که خاصیت سفیدکنندگی دارد، گزینه مناسب از بین بردن لکه زعفران روی لباس سفید است. بعد از قرار دادن لکه داخل آب گرم، مقداری از محلول روی لکه بریزید و صبر کنید تا در بافت نفوذ کند. لباس را بیرون بیاورید و لکه را با مسواک پاک کنید. آخرین مرحله، شستشوی لباس با آب ولرم و خشک کردن آن است.

مایع لباسشویی

آنزیم‌های مایع لباسشویی خیلی راحت از عهده پاک کردن لکه زعفران برمی‌آیند. بعد از ریختن مایع روی لکه‌ای که از قبل داخل آب گرم گذاشته‌اید، چند دقیقه منتظر بمانید. سپس روی لکه را به آرامی مالش دهید. وقتی لباس را بشویید و خشک کنید، هیچ لکه‌ای نمی‌بینید.

بهترین ترفند از بین بردن زعفران خشک شده از روی لباس

روش‌های خانگی و شوینده‌هایی که لکه‌بری کم‌تری دارند، چندان در پاک کردن لکه زعفران خشک شده مؤثر نیستند و لباس به لکه‌گیری دوباره احتیاج پیدا می‌کند. برای این‌که همان بار اول اثری از لکه زعفران خشک شده نماند، از شوینده‌هایی مانند امو که پاک‌کنندگی و لکه‌بری قوی دارند، استفاده کنید. مایع لباسشویی امو کاملاً به‌صرفه است و کم‌ترین مقدار از آن، هرنوع لکه قدیمی و خشک شده را در یک چشم به هم زدن از بین می‌برد.

نکات کلیدی برای از بین بردن لکه زعفران از روی لباس

  1. برای پاک کردن لکه زعفران از آب سرد استفاده نکنید؛ زیرا باعث تثبیت لکه می‌شود.
  2. از مالش دادن لکه با دست یا پارچه خودداری کنید.
  3. از برس یا مسواک نرم برای لکه‌گیری استفاده کنید تا لباس صدمه نبیند.

تمیز کردن لکه زعفران روی فرش

اگر پودر زعفران روی فرش ریخته، با جاروبرقی ذرات خشک را جارو کنید. اگر هم مشغول خوردن چای زعفران بوده‌اید که روی فرش ریخته، با پهن کردن دستمال کاغذی یا پارچه نازک رطوبت را بگیرید. در ادامه مقداری لکه‌بر مانند مایع ظرفشویی یا هیدروژن پراکسید را با آب سرد ترکیب کرده و روی فرش بریزید. چند دقیقه‌ای صبر کنید. سپس با پارچه، لکه را تمیز کرده و با سشوار خشک کنید.

تمیز کردن لکه زعفران روی فرش
تمیز کردن لکه زعفران روی فرش

سؤالات متداول

 

1- چه شوینده‌ای می‌تواند لکه زعفران خشک شده را سریع پاک کند؟

لکه‌های خشک شده زعفران دیرتر از لکه‌های مرطوب پاک می‌شوند. با شوینده قوی با لکه‌زدایی بالا، این لکه بار اول تمیز می‌شود.

2- دمای مناسب آب برای از بین بردن لکه زعفران روی لباس یا فرش چیست؟

برای پاک کردن این لکه روی لباس از آب گرم و برای تمیز کردن فرش، از آب سرد استفاده کنید.

3- از هیدروژن پراکسید یا سفیدکننده می‌توانم برای پاک کردن لکه زعفران لباس رنگی استفاده کنم؟

چون این دو خاصیت سفیدکنندگی دارند؛ از آن‌ها برای لکه‌بری لباس سفید استفاده کنید و لباس رنگی را با شوینده اختصاصی بشویید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *