چگونه لکه های زرد روی تشک تخت پاک کنیم

چگونه لکه های زرد روی تشک تخت پاک کنیم

اگر روی تشک تختخواب لکه‌های زردی مشاهده کردید، این مسئله کاملاً طبیعی است. هرچقدر هم تشکتان را تمیز نگهداری کنید ممکن است با لکه‌های زردی مواجهه شوید که خوشایند نباشد و باعث شود از خوابیدن روی تشک تختتان احساس بدی داشته باشید؛ اما نگران نباشید؛ چون در این مقاله قصد داریم به این سؤال پاسخ دهیم که چگونه لکه‌های زرد روی تشک تخت پاک کنیم. روش‌های مختلفی برای ازبین‌بردن لکه‌های زردرنگ وجود دارد که در ادامه این مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت.

دلایل تشکیل لکه‌های زرد روی تشک تخت
دلایل تشکیل لکه‌های زرد روی تشک تخت

دلایل تشکیل لکه‌های زرد روی تشک تخت

زردشدن تشک تخت، دلایل مختلفی دارد. ممکن است زردی تشک تخت ناشی از عرق بدن یا ادرار باشد و لکه‌های زردرنگی را روی تشک ایجاد کند. گاهی اوقات هم این لکه‌ها براثر ریختن چای و قهوه روی تشک تشکیل می‌شوند. این مسئله در فصل گرما پررنگ‌تر است؛ چون احتمال عرق‌کردن در طول شب بیشتر است. درصورتی‌که لکه‌های زرد روی تشک به‌خوبی پاک نشوند، به‌مرور به فضایی برای پرورش باکتری و میکروب تبدیل می‌شود؛ بنابراین نحوه مؤثر تمیزکردن لکه‌ها، یک فضای خواب تمیز و سالم را می‌سازد. در ادامه به مهم‌ترین دلایل تشکیل لکه‌های زرد روی تشک تخت اشاره می‌کنیم.

اکسیداسیون طبیعی

هرچه از عمر تشک تخت خوابتان بگذرد، تشک به‌مرورزمان پوسیده می‌شود. دلیل اصلی پوسیدگی تشک، اکسیداسیونی است که در اثر قرارگرفتن در معرض هوا به وجود می‌آید. اکسیداسیون، موجب زردی رنگ تشک می‌شود. حالا چگونه از اکسیدشدن تشک جلوگیری کنیم؟ به‌راحتی می‌توانید با دور نگه‌داشتن تشک از رطوبت و نور مستقیم خورشید، اکسیداسیون را کاهش دهید؛ بنابراین درصورتی‌که تشک را در هوای آزاد قرار می‌دهید تا باکتری و میکروب از بین برود. از قراردادن تشک در مجاور خورشید خودداری کنید.

عرق و روغن بدن

همه افراد وقتی می‌خوابند عرق می‌کنند و روغن‌های طبیعی از بدنشان خارج می‌شود. لکه‌های عرق بلافاصله ظاهر نمی‌شوند؛ اما به‌مرورزمان، عرق و روغن جمع می‌شوند و لکه‌های ناخوشایندی ایجاد می‌کنند. عرق انباشته شده روی تشک، فضای امنی برای رشد باکتری‌ها به وجود می‌آورد و بوی نامطبوعی ساطع می‌کنند. این لکه‌های بدبو به‌سختی از بین می‌روند؛ بنابراین باید ملافه را مرتب تعویض کنید تا از رشد باکتری روی تشک جلوگیری کنید.

ادرار و استفراغ

ادرار انسان، لکه‌های زردی را روی تشک تشکیل می‌دهد. وقتی ادرار تازه است، سریع آن را تمیز کنید تا از نفوذ به عمق تشک جلوگیری کنید. چون بعد از خشک‌شدن ادرار، پاک‌کردن لکه و بوی ادرار سخت‌تر است. اما اگر لکه‌های ادرار را تمیز نکنید به‌مرور کپک و کنه روی تشک ایجاد می‌شود و تشک را خراب می‌کنند. مانند ادرار، استفراغ می‌تواند عامل تشکیل لکه‌های زرد بدبو روی تشک باشد. به‌محض مشاهده استفراغ روی تشک، سریع باقی‌مانده استفراغ را پاک کنید. سپس محل را با الکل ضدعفونی کنید و با چند قطره اسانس خوشبو، بوی نامطبوع را از بین ببرید.

بهترین روش‌ها برای از بین بردن لکه‌های زرد روی تشک تخت
بهترین روش‌ها برای از بین بردن لکه‌های زرد روی تشک تخت

بهترین روش‌ها برای از بین بردن لکه‌های زرد روی تشک تخت

برای بردن زردی روی تشک روش‌های مختلفی وجود دارد. به‌راحتی می‌توانید با پاک‌کننده‌های طبیعی مثل جوش‌شیرین لکه‌های زرد تشک را تمیز کنید. در ادامه به بهترین روش‌ها برای پاک‌کردن لکه‌های زرد روی تشک خواهیم پرداخت.

ترکیب جوش شیرین و آب و نمک

جوش‌شیرین و آب و نمک را در یک کاسه مخلوط کنید. تمام مواد را به میزان یکسان بریزید تا خمیری تشکیل شود. دقت کنید که حتماً مواد را به‌تدریج داخل کاسه اضافه کنید تا خمیری شکل شود. خمیر را مستقیم روی لکه بمالید و نیم ساعت صبر کنید تا اثر کند. بعد از نیم ساعت خمیر را با یک پارچه مرطوب از روی لکه پاک کنید. در نهایت هرگونه رطوبت اضافی را خشک کنید.

ترکیب جوش شیرین و آب و نمک برای از بین بردن لکه زرد روی تشک
ترکیب جوش شیرین و آب و نمک برای از بین بردن لکه زرد روی تشک

محلول سرکه، آب و جوش شیرین

برای ازبین‌بردن لکه‌های زرد روی تشک، از محلول آب و سرکه استفاده کنید. برای تمیزکردن تشک با جوش‌شیرین و سرکه کافی است داخل یک بطری مقدار مساوی سرکه و آب بریزید و روی لکه اسپری کنید. مایع اضافی را با یک پارچه خشک و تمیز، جذب کنید. ۱۰ دقیقه صبر کنید. بعد از اینکه محلول روی لکه جا افتاد، جوش‌شیرین را روی لکه بپاشید و اجازه دهید ۸ ساعت روی لکه باقی بماند. وقتی ۸ ساعت تمام شد، جوش‌شیرین‌های شل شده را از روی تشک با جاروبرقی تمیز کنید. در نهایت می‌بینید که لکه و بوی بد از روی تشک پاک شده است.

محلول آب و مایع ظرفشویی

ابتدا لکه‌های زرد را از روی تشک پاک کنید و بعد مقداری مایع ظرف‌شویی ملایم را در کاسه آب بریزید سپس محلول را روی اسفنج بریزید و روی لکه بمالید و به‌آرامی با حرکات دایره‌ای‌وار روی لکه تشک بکشید. این کار را چندین بار تکرار کنید تا لکه‌های زرد از بین بروند. در نهایت رطوبت تشک را با یک پارچه خشک بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *