راحت ترین روش_ها برای از بین بردن لکه خون قدیمی

راحت ترین روش‌ها برای از بین بردن لکه خون قدیمی

همیشه لکه‌های خشک شده روی لباس، ما را غافل‌گیر می‌کنند. شاید لکه خونی تشکیل شده روی لباستان را ندیده باشید. این لکه موذی در یک ناحیه پنهان روی لباستان چسبیده که فکرتان هم نمی‌رسیده و بعد هم داخل کمد لباس‌ها گذاشته‌اید و بعد از مدتی که خواستید لباس را بپوشید، با یک لکه خون قرمز خشک شده روی لباستان شگفت‌زده شده‌اید. اما مژه بدهم که با اینکه لکه خون سخت پاک می‌شود؛ اما روش‌هایی برای ازبین‌بردن لکه خون قدیمی و خشک شده وجود دارد. فقط کافی است صبور باشید.

چرا لکه خون سخت پاک می‌شود؟

علت سخت پاک‌شدن لکه خون، ساختار لخته خون است. هموگلوبین در خون باعث لخته‌شدن خون می‌شود و به‌محض قرارگرفتن در مجاورت هوا، سریع روی سطوح مختلف می‌چسبد.

پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن جایگزین سفیدکننده است و می‌تواند پروتئین‌های موجود درخون را تجزیه کند؛ بنابراین به خوبی از عهده پاک‌کردن لکه خون برمی‌آید و از آن برای شستشوی ملحفه و لباس‌های سفید استفاده می‌کنند. فقط کافی است محل لک شده را با آب سرد خیس کنید و پراکسید هیدروژن را روی محل لکه بمالید. چند دقیقه صبر کنید و بعد لکه را با پارچه تمیز پاک کنید. بعد از اینکه مطمئن شدید که لکه پاک شده آن را با آب سرد بشویید.

مایع لباسشویی

مایع لباسشویی هم در پاک‌کردن لکه خون عملکرد مؤثری دارد. پاک‌کننده امو از لکه برهای قوی است که برای ازبین‌بردن لکه خون از روی لباس‌ها قدرت بالایی دارد. به‌راحتی می‌توانید از مایع لباسشویی امو برای پاک‌کردن لکه‌ها استفاده کنید. این مایع پاک‌کننده ضمن حفظ رنگ لباس از الیاف آن در برابر آسیب محافظت می‌کند.

جوش شیرین

جوش‌شیرین، سفیدکننده عالی برای ازبین‌بردن لکه خون قدیمی است. دو قاشق جوش‌شیرین را با یک لیوان آب مخلوط کنید و خمیر را روی لکه خون بمالید و تا ۳۰ دقیقه صبر کنید؛ بعد، خمیر را از روی پارچه جدا کرده و با یک پارچه مرطوب محل لکه را پاک کنید.

سرکه سفید

سرکه سفید ضمن خاصیت پاک‌کنندگی، ضدعفونی‌کننده مفیدی هم هست. برای استفاده از سرکه سفید مقداری سرکه را با یک قسمت آب سرد مخلوط کنید، سپس محل لکه‌دار را به مدت نیم ساعت خیس کنید و بعد با آب گرم و صابون بشویید.

مراحل از بین بردن لکه خون قدیمی
مراحل از بین بردن لکه خون قدیمی

مراحل از بین بردن لکه خون قدیمی

با اینکه لکه خون روی لباستان خشک شده سخت پاک می‌شود؛ اما خیالتان آسوده باشد، چون می‌توانید به پاک‌شدن لکه خون امیدوار باشید. برای ازبین‌بردن لکه خون قدیمی مراحل زیر را دنبال کنید.

خون خشک اضافی را بردارید

ممکن است بعد از گذشت مدت زمانی، یک لایه خون خشک شده روی لباس یا پارچه تشکیل شود، با یک اسفنج خشک، خون را از روی پارچه حذف کنید.

لکه خون خشک شده را پاک کنید

استفاده از پاک‌کننده مناسب بسیار مهم است در این مرحله شوینده خانگی و یا شیمیایی ملایم انتخاب مؤثری است. می‌توانید مقداری پراکسید هیدروژن یا لکه بر امو روی لکه خون بریزید. نکته مهم اینکه پراکسید هیدروژن فقط برای پارچه‌های رنگ روشن به کار می‌رود و برعکس برای پارچه‌های تیره مناسب نیست؛ چون رنگ پارچه‌های تیره را از بین می‌برد. برای ازبین‌بردن لکه پارچه‌های رنگ تیره، جوش‌شیرین کارساز است. کافی است شوینده را به مدت ۳۰ دقیقه روی لکه بگذارید تا زمانی که مطمئن شدید لکه پاک شده است، آن را بشویید.

پارچه را با آب سرد بشویید

وقتی لکه خون خشک شده از بین رفت، لباس را با آب سرد در ماشین لباسشویی بشویید.

در نهایت خشک کنید

برای خشک کردن از خشک‌کن استفاده نکنید؛ چون موجب تثبیت لکه می‌شود بهتر است آن را در مجاورت هوا خشک کنید.

چگونه لکه خون خشک شده را از روی مبلمان و تشک از بین ببریم؟
چگونه لکه خون خشک شده را از روی مبلمان و تشک از بین ببریم؟

چگونه لکه خون خشک شده را از روی مبلمان و تشک از بین ببریم؟

ازبین‌بردن لکه خون خشک شده از روی مبلمان با لباس کاملاً متفاوت است. چون با جاروبرقی کشیدن روی ناحیه لکه‌دارمی توانید لکه خون خشک شده را از روی مبلمان شل کنید. سپس پارچه‌ای را با کمی آب گرم مرطوب کرده و خون را پاک کنید. بعد خمیری از جوش‌شیرین و آب بسازید و آن را روی محل لکه بمالید. ۱۰ دقیقه صبر کرده، سپس مخلوط را با یک پارچه تمیز، پاک کنید. ازبین‌بردن لکه خون قدیمی روی تشک، سخت‌تر است. روش پاک‌کردن به همین منوال است، فقط به جای ۱۰ دقیقه، ۳۰ دقیقه صبر کنید و بعد محل لکه را تمیز کنید. نکته مهم اینکه اصلاً نباید لکه خون خشک شده را با آب داغ بشویید. چون موجب تثبیت بیشتر لکه می‌شود. در نهایت تشک را در هوای آزاد خشک کنید.

بهترین روش برای از بین بردن لکه خون خشک شده از روی لباس رنگی
بهترین روش برای از بین بردن لکه خون خشک شده از روی لباس رنگی

بهترین روش برای از بین بردن لکه خون خشک شده از روی لباس رنگی

برای اینکه بهترین نتایج را به دست آورید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً از شوینده متناسب با آن لباس استفاده کنید. مثلاً لباس رنگی را با مایع لباسشویی مخصوص لباس رنگی بشویید. مایع لباسشویی اموی رنگی مخصوص لباس‌های رنگی تولید شده است. این مایع لکه بر، هم تثبیت‌کننده رنگ لباس است و از طرف دیگر از الیاف لباس در برابر آسیب محافظت می‌کند و البته یک شوینده قوی با قدرت چربی‌زدایی و نرم‌کنندگی هم هست. اگر شوینده در دسترس ندارید، می‌توانید سرکه سفید را مستقیم روی لباس رنگی بریزید و قبل از شستشو به‌آرامی روی آن بمالید و بعد با آب سرد بشویید.

چگونه خون خشک شده را از روی پارچه ابریشمی و پشمی پاک کنیم؟

برای ازبین‌بردن خون خشک شده از روی پارچه ابریشمی کافی است مقداری نمک را در یک بطری آب سرد بریزید و محلول را روی پارچه اسپری کرده و تا ۱۰ دقیقه صبر کنید در نهایت آن را با آب سرد بشویید. در مورد پارچه پشمی هم به این صورت عمل کنید. مقداری پراکسید هیدروژن یا آب‌لیمو را روی پارچه بریزید و آن پارچه را روی ناحیه خونی بمالید. بعد از گذشت ۵ دقیقه آن را با آب سرد شستشو دهید.

نکات ضروری برای از بین بردن لکه خون قدیمی

  • برای ازبین‌بردن لکه خون قدیمی حتماً از آب سرد استفاده کنید.
  • از قراردادن سشوار و هرگونه وسایل گرمایشی روی لکه خون خشک شده خودداری کنید.
  • لکه‌هایی خون روی مبلمان، فرش و سایر اثاثیه را با یک پاک‌کننده آنزیمی پاک کنید.
  • سریع‌ترین روش ازبین‌بردن خون خشک شده، استفاده از سرکه سفید است.
  • لباس‌هایی سفید را با هیدروژن پراکسید یا اموی اکتیو بشویید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *