سریع_ترین روش از بین بردن لکه خون روی ملحفه

سریع‌ترین روش از بین بردن لکه خون روی ملحفه

اگر صبح وقتی از خواب بیدار شده‌اید ملحفه یا تشک‌تان خونی شده بود. خونسردی خود را حفظ کنید؛ چون ممکن است به علت شروع دوران قاعدگی یا بینی خونی یا خراشیدگی و زخم این اتفاق افتاده باشد. خوشبختانه این موضوع به‌سادگی قابل‌حل است. شاید فکر کنید که برای ازبین‌بردن لکه خون روی ملحفه چه راهکاری وجود دارد. سریع‌ترین روش برای ازبین‌بردن لکه خون روی ملحفه و بالش‌ها، پاک‌کننده‌های آنزیم دار هستند و برای اینکه خون تازه به راحتی از روی بالش و ملحفه پاک شود، باید سریعاً اقدام به ازبین‌بردن لکه کنید. گاهی پس از پاک شدن، لکه کوچکی روی ملحفه باقی می‌ماند. در این حالت، روش‌های مختلفی برای پاک کردن لکه خون وجود دارد تا لکه باقی‌مانده را به‌طور کامل از بین برود و ملحفه به حالت اولیه بازگردد.

مراحل از بین  بردن لکه خون روی ملحفه
مراحل از بین  بردن لکه خون روی ملحفه

مراحل از بین بردن لکه خون روی ملحفه

برای ازبین‌بردن لکه خون روی ملحفه ۳ مرحله وجود دارد که باید رعایت کنید تا لکه کاملاً از روی ملحفه پاک شود. فقط بدانید که سرعت عمل، مهم‌ترین مرحله برای ازبین‌بردن لکه خون است. چون قطعاً پاک کردن لکه خشک شده به‌سادگی لکه خون تازه نیست؛ بنابراین رعایت مراحل زیر بسیار اهمیت دارد.

سرعت عمل

اولین قدم برای ازبین‌بردن خون روی ملحفه، سرعت عمل است به‌محض مشاهده لکه خون روی ملحفه اقدام به پاک کردن آن کنید. هر چه زودتر اقدام به شستن لکه بکنید، احتمال پاک شدن آن بیشتر خواهد بود.

شستشو با  آب سرد

شستشوی ملحفه خونی با آب سرد، مهم‌ترین مرحله لکه‌زدایی است. آب سرد، خون را از بافت پارچه جدا کرده و از نفوذ خون به آن جلوگیری می‌کند. وقتی آب سرد را روی لکه می‌ریزید لکه را مالش ندهید؛ چون مالیدن ملحفه باعث پخش شدن لکه می‌شود. نکته مهم اینکه از شستشوی لکه با آب گرم خودداری کنید. آب گرم باعث جذب خون به بافت پارچه شده در نتیجه پاک کردن لکه سخت‌تر می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم  برای ازبین‌بردن لکه خون روی لباس سفید، تشک و روبالشتی هم از آب سرد استفاده کنید زیرا سریع‌تر وراحت‌تر لکه ها از روی پارچه پاک می‌شوند.

مایع شوینده آنزیم‌دار

در این مرحله باید از پاک‌کننده‌های آنزیم‌دار و لکه برهای قوی استفاده کنید و برای پارچه‌های سفید، وایتکس یا سفیدکننده عملکرد مؤثری دارند. مایع لباسشویی امو به راحتی هرگونه لکه‌ای را از روی پارچه از بین می‌برد. این مایع پاک‌کننده نه‌تنها قدرت لکه بری بالایی دارد؛ بلکه لباستان را ضدعفونی و نرم کرده و از بافت لباس در برابر آسیب محافظت می‌کند و  برای از بین بردن لکه ملحفه های سفید، رنگی و مشکی کاربرد دارد. استفاده از مایع شوینده امو در ازبین‌بردن لکه خون قدیمی روی روتختی و تشک هم به کار می‌رود. قبل از شستشوی ملحفه بهتر است ۱۵ دقیقه صبر کنید و بعد آن را در ماشین لباسشویی بشویید.

شستشو در ماشین لباسشویی

قبل از شستشوی ملحفه در ماشین لباسشویی بهتر است برچسب مراقبت از پارچه را مطالعه کنید. بعد چرخه شستشو و دمای آب را مطابق با دستورالعمل تنظیم کنید. قبل از شستشوی ملحفه با ماشین لباسشویی،  حتما لکه را بررسی کنید در صورتی که هنوز بقایای لکه باقی مانده بود، از آب گرم استفاده نکنید.

خشک کردن مناسب

روش صحیح خشک کردن در از بین بردن لکه خون روی ملحفه موثر است. ملحفه را می‌توانید به دو صورت مجاورت در برابر هوای آزاد و خشک کن، خشک کنید.  ملحفه را به‌طور کامل خشک کنید تا از باقی‌ماندن لکه و بوی نامطبوع جلوگیری کنید. همچنین قرار دادن ملحفه در مجاورت آفتاب نیز می‌تواند در این فرآیند کمک کننده باشد. خشک شدن کامل ملحفه از جلوگیری از باقی‌ماندن لکه و بوی نامطبوع پس از شستشوی لکه خون بسیار مهم است.

چگونه لکه_های خون خشک شده را از روی ملحفه پاک کنیم؟
چگونه لکه_های خون خشک شده را از روی ملحفه پاک کنیم؟

چگونه لکه‌های خون خشک شده را از روی ملحفه پاک کنیم؟

برای از بین بردن لکه خون خشک شده مراحل زیر را دنبال کنید.

  1. در مرحله اول لکه خون خشک شده  را به مدت 8 ساعت در آب سرد قرار دهید. با این کار می‌توانید خون خشک شده را به راحتی از ملحفه جدا کنید.
  2. پاک‌کننده آنزیم‌دار مثل مایع لباسشویی امو اکتیو را به آن اضافه کنید.
  3. با برس نرم روی لکه ضربه بزنید.
  4. سپس ملحفه را با چرخه شستشوی منظم در ماشین لباسشویی بشویید.
  5. بهتر است اجازه دهید تا ملحفه به صورت طبیعی و در مجاورات هوا خشک شود.

بهترین پاک کننده‌ها برای از بین بردن لکه خون روی ملحفه

انتخاب پاک کننده‌های مناسب، در از بین بردن لکه خون روی ملحفه نقش بسیار مهمی دارند. انواع پاک کننده های شیمیایی آنزیم‌دار ، شوینده‌های خانگی و طبیعی مثل نشاسته  ذرت، جوش شیرین و سرکه سفید قابلیت لکه بری قوی دارند و از عهده پاک کردن لکه خون روی پارچه بر می‌آیند.

آنزیم های پاک کننده

پاک کننده‌های آنزیم‌دار، انتخاب مطمئن برای از بین بردن لکه خون روی ملحفه است. از این شوینده شیمیایی می‌توانید برای از بین بردن لکه خون روی شلوار لی یا پیراهن و لباس‌تان هم استفاده کنید.

نشاسته ذرت و جوش شیرین

ترکیب ذرت و جوش‌شیرین عملکرد فوق‌العاده‌ای در ازبین‌بردن لکه خون دارد. کافی است یک قاشق غذاخوری ذرت را با جوش‌شیرین و کمی آب سرد مخلوط کنید و خمیر را به ناحیه لکه بمالید سپس صبر کنید تا خمیر خشک شود و بعد باقی‌مانده‌های خمیر را از روی پارچه پاک کنید و بعد با آب بشویید.

سرکه سفید

سرکه حاوی مواد اسیدی است که می‌تواند به راحتی هرگونه لکه‌ای را از بین ببرد. مقداری سرکه سفید را روی لکه خون بمالید و بعد از گذشت نیم ساعت با آب سرد بشویید.

پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن یک پاک‌کننده قوی برای ازبین‌بردن لکه خون است. این ماده خاصیت سفیدکنندگی دارد؛ بنابراین باید قبل از استفاده حتماً برچسب مراقبت از پارچه را مطالعه کرده تا از آسیب به ملحفه جلوگیری کنید. برای اینکه پراکسید هیدروژن عملکرد قوی‌تری داشته باشد می‌توانید پراکسید هیدروژن را با جوش‌شیرین ترکیب کنید و با کمک یک برس نرم روی ناحیه لکه‌دار بمالید. بعد از گذشت ۳۰ دقیقه ناحیه لکه‌دار را بررسی کنید.

از بین بردن لکه خون روی ملحفه براساس جنس ملحفه
از بین بردن لکه خون روی ملحفه براساس جنس ملحفه

از بین بردن لکه خون روی ملحفه براساس جنس ملحفه

برای ازبین‌بردن لکه خون روی ملحفه حتماً به جنس ملحفه توجه کنید. با درنظرگرفتن جنس ملحفه می‌توانید روش مناسبی برای ازبین‌بردن لکه خون انتخاب کنید.

ملحفه پنبه‌ای

ازآنجاکه پارچه‌های پنبه‌ای بسیار ظریف و حساس هستند باید بااحتیاط بیشتری لکه‌زدایی کنید. برای ازبین‌بردن لکه خون از روی ملحفه پنبه‌ای از پاک‌کننده‌های خشن و آنزیم دار استفاده نکنید؛ چون موجب ضعیف‌تر شدن الیاف پارچه پنبه‌ای می‌شوند.

ملحفه کتانی

ملحفه‌های کتانی حساسیت بیشتری نسبت به ملحفه‌های پنبه‌ای دارند و باید مراقب این نوع پارچه‌ها باشید؛ بنابراین بهتر است از مواد طبیعی و خانگی به‌جای شوینده‌های شیمیایی استفاده کنید؛ بنابراین برای ازبین‌بردن لکه خون روی ملحفه کتانی، بهتر است کمی نشاسته ذرت یا جوش‌شیرین را روی لکه بمالید.

میکروفیبر

ملحفه‌های میکروفیبر از پارچه‌های پلی استر ساخته شده‌اند و به شوینده‌های نرم و با خاصیت پاک‌کنندگی بالا نیاز دارند. برای لکه‌های خون روی ملحفه‌های میکروفیبر، از محلول‌های شوینده با خاصیت آلکالایی نرم و آمونیاک کمتر استفاده کنید. سرکه می‌تواند به عنوان یک ابزار از بین برنده لکه خون در ترکیب با مواد دیگر مؤثر باشد.

بهترین روش برای از بین بردن لکه خون از روی تشک

برای از بین بردن لکه خون از تشک، می‌توانید از موادی مانند آب سرد، پاک کننده آنزیم دار یا محلول پراکسید هیدروژن استفاده کنید. ابتدا با آب سرد لکه را شستشو دهید و سپس لکه را با پاک کننده‌های آنزیم دار امو یا پراکسید هیدروژن مخلوط با آب بشویید. مواد شوینده را به محل لکه بمالید و بعد از چند دقیقه، با دستمالی خیس لکه را تمیز کنید. قبل از استفاده، حتما دستورالعمل تولیدکننده را مطالعه کنید و با آزمایش در قسمتی کوچک از تشک، اثر را بررسی کنید.

شوینده مناسب برای لکه‌زدایی ملحفه‌های کهنه و قدیمی

ملحفه‌های کهنه، الیاف حساسی دارند و آسیب‌پذیرتر از الیاف نو هستند. برای ازبین‌بردن لکه خون از روی ملحفه کهنه، از مایع لباسشویی امو استفاده کنید. این شوینده از الیاف پارچه در برابر آسیب محافظت کرده و از کهنگی ملحفه‌ها جلوگیری می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *