راهنمای شستشوی ملحفه های سفید با ماشین لباسشویی

راهنمای شستشوی ملحفه های سفید با ماشین لباسشویی

از آن‌جا که ملحفه‌های سفید بیشتر در معرض آلودگی هستند و زودتر کثیف می‌شوند، شستشوی آن‌ها نگران‌کننده به نظر می‌رسد اما این‌طور نیست. اگر دغدغه شستشوی ملحفه‌های سفید را دارید، شستشو با ماشین لباسشویی را پیشنهاد می‌کنیم. اگر می‌خواهید بدانید شستشوی ملحفه‌های سفید با ماشین لباسشویی چطور انجام می‌شود؟ همراه ما باشید.

مراحل شستشوی ملحفه سفید در ماشین لباسشویی

برای اینکه طریقه شستشوی ملحفه‌های سفید را بدانید، مطابق زیر عمل کنید:

مراحل شستشوی ملحفه در ماشین لباسشویی
مراحل شستشوی ملحفه در ماشین لباسشویی

دقت به پرچسب  ملحفه   

برای شستشوی انواع ملحفه و لحاف روتختی، ابتدا برچسب آن‌ها را بخوانید. برچسب اطلاعاتی در مورد دمای آب، نحوه شستن لحاف و ملحفه به صورت دستی یا با ماشین لباشویی و حتّی روش نگهداری آن‌ها را در اختیارتان می‌گذارد.

از بین بردن لک ملحفه

قبل از شستشوی ملحفه‌ها از لک نبودن‌شان مطمئن شوید. انواع ملحفه و روتختی در معرض گرد و غبار هستند و بخاطر استفاده شبانه‌روزی لک می‌شوند، پس برای از بین بردن لکه ملحفه‌های سفید در ماشین لباسشویی، کمی سرکه یا جوش شیرین هنگام شستشو اضافه کنید اما بهتر است قبل از شستشو در لباسشویی، با استفاده از لکه‌بر یا سفیدکننده لکه‌گیری کنید.

دسته‌بندی کردن ملحفه

شستن انواع ملحفه، کاور لحاف یا ملحفۀ روتختی سفید و رنگی با یکدیگر، باعث رنگی شدن ملحفه‌های سفید می‌شود. این رو بهتر است آن‌ها را بسته به رنگی که دارند، به‌صورت سفید و روشن، رنگی و تیره تفکیک کنید. سپس دکمه شستشوی ملحفه در ماشین لباسشویی را بزنید.

تنظیم شستشوی ماشین لباسشویی

اگر ملحفه‌ها آلودگی زیادی ندارند، لباسشویی را روی دور آهسته تنظیم کنید و یک چهارم پیمانه شوینده به لباس‌ها اضافه کنید، اما اگر مدت زیادی است که ملحفه‌ها را نشسته‌اید، دور تند شستشو را انتخاب کنید و یک پیمانه کامل شوینده داخل ماشین بریزید.

آبکشی ملحفه

پس از شستشوی ملحفه‌های سفید و روتختی، نوبت آبکشی کردن آن‌ها است. اگر مقدار زیادی شوینده استفاده کرده‌اید، برای اینکه شوینده در بافت پارچه باقی نماند، دو مرتبه آبکشی کنید.

خشک کردن ملحفه‌ها

برای این کار می‌توانید از خشک‌کن استفاده کنید اما اگر ملحفه‌هایتان بافت ظریف و حساس دارند، آن‌ها را جلوی نور خورشید پهن کنید تا ضدعفونی شوند.

شستشوی ملحفه‌های روتختی

احتمالاً هنگام اقامت در هتل دیده‌اید که انواع کاور لحاف و روتختی هتلی از شدت تمیزی برق می‌زنند. شما هم می‌توانید روتختی‌ و ملحفه‌های سفیدتان را همان‌طور تمیز کنید؛ کافی است طریقه شستشوی ملحفه‌های سفید با ماشین لباسشویی را بدانید. با این‌که ملحفه و لحاف روتختی حساسیّت زیادی برای شستشو دارند، اما به کمک تنظیمات لباسشویی می‌توان بدون دغدغه آن‌ها را شست. برای شستن روتختی در ماشین لباسشویی، دمای کمتر از 40 درجه و شستشو با دور کند، به مدت 10 دقیقه مناسب است. برای خشک‌کردن آن‌ها هم دور نرمال خشک‌کن توصیه می‌شود.

شستشوی ملحفه کپک زده
شستشوی ملحفه کپک زده

شستشوی ملحفه کپک زده

برای اینکه ملحفه‌های کپک زده را به راحتی بشویید، به شوینده لباسی نیاز دارید که ضدعفونی بالا داشته باشد. امو اکتیو با داشتن قدرت ضدعفونی کننده، انواع باکتری و میکروب را از لباس‌ها دور می‌کند. برای این‌که کپک زدگی ملحفه زود پاک شود، بعد از فعال کردن دکمه شستشوی ملحفه در ماشین لباسشویی، میزان چرخش را به مدت 20 دقیقه روی دور نرمال قرار دهید. از آن‌جا که لکه‌های کپک رنگ و بوی بدی دارند، از آب داغ و یک پیمانه شوینده و دمای بین 45 تا 50 درجه برای شستشوی ملحفه کپک زده کمک بگیرید. اگر ملحفه کپک زده سفید است، برای تمیز شدن بیشتر حدود یک چهارم سفید کننده به لباسشویی اضافه کنید.

بهترین روش خشک کردن ملحفه‌های سفید

با این‌که دستگاه‌های خشک‌کن کار بانوان خانه‌دار را در خشک کردن انواع ملحفه و کاور روتختی راحت می‌کند، اما خشک کردن در هوای آزاد فایدۀ بیشتری دارد و روش بهتری است. خشک‌کن به دلیل چرخش زیاد به پارچه آسیب می‌رساند، بوی شوینده را در پارچه نگه می‌دارد و گنجایش پارچه‌های بزرگ مثل روتختی دونفره را ندارد. در مقابل اما پهن کردن ملحفه‌های سفید‌ و حتّی روتختی‌های بزرگ مثل روتختی دونفره در هوای آزاد، علاوه بر از بین بردن بوی این مواد، ملحفه‌ها را کاملاً ضدعفونی می‌کند. البتّه هرگز نباید ملحفه‌ها را مدّت زیادی در هوای آزاد پهن کنید. اگر تابش خورشید زیاد باشد، رنگ پارچه را تغییر می‌دهد.

راهکارهای جلوگیری از زرد شدن ملحفه‌های سفید

استفادۀ زیاد از سفیدکننده یا لکه‌بر بافت پارچه را ضعیف می‌کند و باعث ایجاد لکه‌های زرد می‌شود. شستشوی نامناسب و باقی ماندن شوینده در بافت پارچه هم می‌تواند علت مشکل باشد اما دلیل اصلی، نگهداری طولانی ملحفه‌ها در محیط‌ مرطوب است. زمانی‌که ملحفه‌ها مدّت زیادی بلااستفاده بمانند، لکه‌های زرد رنگ پیدا می‌کنند. برای جلوگیری از مشکل، توصیه می‌کنیم هر از گاهی از روش‌های خانگی مثل سرکه و آبلیمو برای شستن روتختی یا ملحفه سفید استفاده کنید. همچنین ملحفه‌ها را چند وقت یکبار از کمد خارج کرده و در هوای آزاد پهن کنید تا ضدعفونی شوند. می‌توانید لابلای آن‌ها مقداری زغال، وانیل یا جوش شیرین هم بگذارید. این مواد به دلیل قدرت جذب بالا، رطوبت را می‌گیرند و مانع از ایجاد لکه‌های زرد روی ملحفه می‌شوند.

آیا لباس‌ها و ملحفه‌ها را می توان با هم شست؟

معمولاً لباس‌ها رنگ بیشتری نسبت به ملحفه‌ها دارند و احتمال رنگ پس دادن آن‌ها وجود دارد. همچنین بافت لباس و ملحفه متفاوت است؛ پس اگر لباس از الیاف پشم باشد و نیاز به آب داغ برای شستشو داشته باشد و ملحفه هم از ابریشم باشد و تحمل آب داغ را نداشته باشد، این شستشو نتیجه‌ای جز صدمه دیدن آن‌ها ندارد. برای شستشوی ملحفه‌های سفید با ماشین لباسشویی، دمای 30 تا 45 درجه با دور آهسته مناسب است و نیاز به استفاده زیاد از شوینده نیست؛ مگر این‌که مدت زیادی کثیف مانده باشند. خشک کردن ملحفه‌ها هم فرایند چندان سختی نیست و با خشک‌کن ماشین قابل انجام است؛ هرچند که خشک‌کردن در فضای آزاد بهتر است و مانع از چروک شدن ملحفه می‌شود.

4دلیل مهم برای جدا شستن ملحفه و حوله
4دلیل مهم برای جدا شستن ملحفه و حوله

4دلیل مهم برای جدا شستن ملحفه و حوله

شستشوی ملحفه و حوله‌ها به 4 دلیل جایز نیست که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

ضخامت الیاف

معمولاً حوله‌ها ضخامت بیشتری نسبت به ملحفه‌ها دارند، پس وقتی خیس شوند و وزن بیشتری پیدا ‌کنند، فضای زیادی اشغال می‌کنند. همین باعث می‌شود تا شوینده کمتری به ملحفه‌ها برسد و به اندازه کافی تمیز نشوند. از طرفی حوله‌ها زبر هستند و می‌توانند روی بافت نرم ملحفه‌ها تأثیر بگذارند. همچنین حوله‌ها پرز زیادی دارند و شستشوی آن‌ها باهم می‌تواند پرز حوله را به ملحفه‌ها سرایت دهد.

دمای مناسب آب

برای شستشوی باکیفیت ملحفه‌های سفید باید دمای آب مناسب باشد. دمای کم باعث خوب شسته نشدن پارچه می‌شود و دمای زیاد هم بافت آن را از بین می‌برد. به‌طور کلی برای انواع پارچه، کاور لحاف و ملحفه روتختی که چندان کثیف نیستند، دمای 35 تا 45 درجه و اگر زیاد کثیف هستند، دمای 50 تا 60 درجه مناسب است. گفتنی است دمای آب بستگی به نوع ملحفه هم دارد. برای ملحفه‌های کتان دمای 40 درجه و برای ملحفه‌های ظریف مثل ابریشم، دمای کمتر از 35 درجه توصیه می‌شود. حوله‌ها بخاطر بافت ضخیم‌شان نیازمند دمای آب بیش از 40 درجه و شوینده‌ زیاد هستند، در حالی‌که ملحفه‌ها با آب گرم هم شسته می‌شوند و شستشوی کمتری نیاز دارند.

ظرفیت ماشین لباسشویی

شستن حجم زیادی از ملحفه و لباس، باعث ماندن کثیفی در پارچه می‌شود و بوی بدی هم ایجاد می‌کند. بهتر است ماشین لباسشویی را از لباس و ملحفه پر نکنید و فضای خالی بین لباس‌ها باقی بگذارید. بی‌توجهی به ظرفیت لباسشویی، نه تنها لباس‌ها را تمیز نمی‌کند، بلکه باعث خرابی موتور ماشین لباسشویی هم می‌شود.

راهنمای تمیز کردن ماشین لباسشویی

نرم کننده مناسب پارچه ها

برای این‌که هنگام شستشوی ملحفه‌های سفید با ماشین لباسشویی بافت پارچه را نرم و لطیف نگه دارید، به استفاده از مایع لباسشویی امو که خاصیت نرم کنندگی دارند، نیاز دارید. این شوینده علاوه بر حفظ دوام پارچه، موجب نرم و لطیف شدن پارچه می‌شود.

تفاوت شستشوی ملحفه‌های جدید و قدیمی

از آن‌جا که ملحفه‌های جدید مدت زیادی داخل بسته بندی بوده‌اند، بهتر است هنگام شستشو آن‌ها را به ملحفه‌های قدیمی اضافه نکنید. ملحفه‌های جدید چون ممکن است رنگ زیادی پس دهند، باید به صورت جداگانه شسته و خشک شود. از طرف دیگر، ملحفه‌های جدید بوی تازگی دارند و این خوشایند بسیاری از افراد نیست؛ پس با شستشو می‌توان بوی آن‌ها را از بین برد. در مقابل، ملحفه‌های قدیمی به دلیل اینکه بارها شسته شده‌اند، رنگ پس نمی‌دهند و نیازی به شستشوی جدا از یکدیگر ندارد. برای شستشوی ملحفه‌های قدیمی می‌توانید آن‌ها با تفکیک رنگ، باهم داخل ماشین انداخته و با دمای 35 تا 50 درجه بنا بر میزان کثیفی بشویید اما در مورد ملحفه‌های جدید بهتر است آن‌ها را پیش از استفاده، با دمای آب 30 تا 35 درجه شسته و خشک کنید. استفاده از اّب داغ برای ملحفه‌های جدید، می‌تواند به یکباره رنگ آن‌ها را تغییر دهد.

نکات طلایی برای شستشوی ملحفه‌های سفید

  1. با اینکه شستشوی منظم برای انواع ملحفه و پارچه توصیه می‌شود، اما شستشوی بیش از حد به دلیل تأثیر گذاشتن مواد شوینده، موجب فرسوده شدن پارچه می‌شود.
  2. برای شستن لحاف تخت و روتختی‌های بزرگ مثل روتختی دونفره بهتر است از خشک‌کن استفاده کنید.
  3. برای جلوگیری از تأثیر شوینده‌های کم کیفیت می‌توانید در شستشوی ملحفه‌های سفید و بردن لک آن‌ها، از روش‌های خانگی چون جوش شیرین و آبلیمو استفاده کنید.
  4. اگر ملحفه‌ها را به تازگی شسته‌اید اما بلافاصله لک برداشته‌اند، کافی است به جای شوینده مقداری سفیدکننده یا سرکه به لباسشویی اضافه کنید. این روش در از بین بردن لکه ملحفه‌های سفید در ماشین لباسشویی مؤثر است.

 

سوالات متداول

 

ملحفه‌ها را باید هر چند وقت یکبار شست؟

معمولاً شستن روتختی و ملحفه به صورت هفتگی یا دو هفته یکبار توصیه می‌شود اما بسته به میزان استفاده، قابل تعییر است.

بهتر است ملحفه‌ها با آب داغ شسته شود یا سرد؟

برای نابودی بهتر باکتری، میکروب‌ها و بردن لک‌ چربی یا روغن، بهتر است ملحفه‌ها را با آب داغ بشویید تا ضدعفونی شوند.

آیا می توانم ملحفه‌ها را با لباس‌های دیگر بشویم؟

شستن ملحفه‌ها با سایر لباس‌ها به دلیل رنگ پس دادن لباس‌ها، توصیه نمی‌شود.

تنظیمات ماشین لباسشویی برای شستشوی ملحفه های سفید در چه حالت است؟

در این مورد بهتر است دکمه شستشوی ملحفه در ماشین لباسشویی را فعال کنید تا میزان چرخش ماشین، متناسب با نوع ملحفه تنظیم شود. همچنین مناسب است دمای آب را روی 35 تا 45 درجه قرار دهید.

آیا حوله و ملحفه ها را می توانم در خشک کن بیندازم؟

انداختن حوله و ملحفه در خشک‌کن باعث صدمه دیدن بافت ملحفه و پرز گرفتن آن می‌شود. بهتر است آن‌ها را جداگانه در خشک‌کن بیندازید یا اینکه در هوای آزاد خشک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *