سریعترین روش ها برای از بین بردن لکه غذا روی لباس بچه

چطوری لکه غذا را از روی لباس بچه پاک کنیم

احتمالا با ریختن رشته‌های ماکارونی روی لباس کودک‌تان غافل گیر شده‌اید. این موضوع طبیعی است که وقتی بچه‌ای مشغول خوردن غذاست همه لباس و فضای اطراف را کثیف کند و این مساله برای والدین خوشایند نیست حتی کلافه‌کننده است چون مدام باید به فکر از بین بردن لکه لباس باشند و لباس کودک را عوض کنند. به طور کلی برای از بین بردن لکه غذا روی لباس بچه باید به دو نکته رعایت مراحل شستشو و پاک کننده مناسب توجه داشته باشید. به طور کلی برای از بین بردن لکه غذا روی لباس کودک، روش‌های مختلفی وجود دارد بنابراین اصلا نگران نباشید. قرار است دراین مطلب تمام نکات کلیدی برای از بین بردن سریع لکه غذا روی لباس کودک اشاره کنیم.

مراحل از بین بردن لکه غذا روی لباس بچه
مراحل از بین بردن لکه غذا روی لباس بچه

مراحل از بین بردن لکه غذا روی لباس بچه

کودکان هنوز درتمیز غذا خوردن، مهارت ندارند و هر لحظه ممکن است با صحنه‌هایی مثل ریختن پاستا، ماکارونی یا شیر روی لباس‌شان مواجهه شوید. لکه‌های غذا می‌توانند نگران کننده باشد؛ چون بعضی لکه‌ها چرب و پروتئینی هستند و از بین بردن اینگونه لکه‌ها سخت است. اما می‌توانید با رعایت مراحل زیر، هرگونه‌ای لکه غذایی را از روی لباس بچه از بین ببرید.

1.با آب سرد بشویید

وقتی لکه‌ای روی لباس کودک ظاهر می‌شود، خونسردی خود را حفظ کنید و در اسرع وقت، لباس را زیر آب سرد خیس کنید. سعی کنید لباس را زیر شیر آب با فشار بالا بشویید.

2.قبل از شستشو از مواد شوینده استفاده کنید.

قبل از شستشوی لباس در ماشین لباسشویی حتما از یک لکه بر آنزیم‌دار برای از بین بردن لکه استفاده کنید. در این مرحله، مایع لباسشویی اموی کودک می‌تواند موثر باشد.  مایع لباسشویی اموی کودک، محافظ پوست حساس کودک‌تان است. این شوینده لباس کودک، قدرت پاک کنندگی زیادی دارد و از الیاف لباس در برابر آسیب محافظت می‌کند. این پاک‌کننده، ضمن خاصیت پاک‌کنندگی یک ضدعفونی‌کننده قوی است و بیماری را از کودک دور می‌کند. برای این کار کافی است مقداری مایع لباسشویی اموی کودک را مستقیم روی لکه بریزید و با حرکت دایره‌وار روی لکه بمالید.

3.لباس را در ماشین لباسشویی بشویید.

قبل از شستشوی لباس در ماشین لباسشویی حتما برچسب مراقبت از لباس را بررسی و مطالعه کنید تا از آسیب به پارچه لباس جلوگیری کنید؛ حالا لباس را  در چرخه شستشوی معمولی بشویید. فقط حتمای دمای آب در گرم‌ترین حالت تنظیم کنید. میزان استفاده از شوینده هم می‌توانید طبق برچسب مراقبت در نظر بگیرید.

4.لکه لباس را بررسی کنید

بعد از تمام شدن چرخه شستشو، لباس را از ماشین لباسشویی خارج کنید و لکه را بررسی کنید. اگر هنوز لکه غذا روی لباس باقی مانده بود، مراحلی قبلی را تکرار کنید.

5.لباس را خشک کنید

وقتی مطمئن شدید که لکه از روی لباس پاک شده، لباس را در خشک کن بیندازید تا خشک شود.

قوی_ترین پاک_کننده_ها برای از بین بردن لکه غذا
قوی_ترین پاک_کننده_ها برای از بین بردن لکه غذا

قوی‌ترین پاک‌کننده‌ها برای از بین بردن لکه غذا

انتخاب پاک کننده مناسب در پاک کردن لکه غذا بسیار موثر است. بهترین پاک کننده لباس، ضمن قدرت تمیز کنندگی باید از آسیب به پوست کودک جلوگیری کند. در ادامه به بهترین پاک کننده‌ها خواهیم پرداخت.

1.آب و مایع دستشویی

اگر لکه غذا روی لباس بچه، تازه است می‌توانید لباس را با آب سرد و مایع دستشویی بشویید و غذا را به آرامی از روی لباس پاک کنید.

2.سرکه سفید

برای از بین بردن لکه‌های قدیمی روی لباس بچه از سرکه سفید استفاده کنید. کمی سرکه سفید را روی لکه بمالید تا کاملا مرطوب شود. 30 دقیقه صبر کنید، سپس لباس را در ماشین لباسشویی با آب سرد بشویید. سرکه سفید برای از بین بردن لکه دوغ روی لباس، استفراغ، لکه خون و علف بسیار موثر است.

3.جوش شیرین و آب

ترکیب جوش شیرین و آب برای از بین بردن لکه غذا روی لباس معجزه می‌کند. کافی است 4 قاشق غذاخوری جوش شیرین و 1.4 فنجان آب گرم را در یک کاسه ترکیب کنید تا خمیری ساخته شود. خمیر را روی ناحیه لکه دار بمالید و چند دقیقه صبر کنید تا خمیر روی لکه اثر کند. این روش برای لباس‌های رنگی که ثبات رنگی دارند، اثرگذارتر است. بنابراین پیشنهاد می کنیم قبل از استفاده، ثبات رنگ را با مالیدن آن روی دستمال سفید بررسی کنید.

4.پراکسید هیدروژن و آب

پراکسید هیدروژن یک پاک کننده مطمئن با قابلیت پاک‌کنندگی و ضدعفونی‌کنندگی قوی است. این پاک کننده، سفیدکننده طبیعی است که هرگونه لکه‌ای را از بین می‌برد بدون اینکه به پارچه لباس آسیب برساند. برای از بین بردن لکه‌های سرسخت مخلوط پراکسید هیدروژن و آب بسیار کاربردی است. فقط کافی است یک قسمت پراکسید هیدروژن را با 4 قسمت آب مخلوط کنید و روی لکه بمالید و بعد از گذشت 5 دقیقه، محل لکه را با آب سرد خیس کنید و لباس کودک را با شوینده ملایم مثل اموی کودک بشویید.

چگونه لکه خشک شده غذا را از روی لباس بچه پاک کنیم؟
چگونه لکه خشک شده غذا را از روی لباس بچه پاک کنیم؟

چگونه لکه خشک شده غذا را از روی لباس بچه پاک کنیم؟

اگر لکه غذا روی لباس کودک‌تان خشک شده است، مراحل زیر را دنبال کنید

1. لکه لباس را خیس کنید

اگر لکه غذا روی لباس خشک شده است، بهتر است که لباس را چند ساعت در آب سرد خیس کنید.

2.لکه را با یک لکه‌بر پاک کنید

روی لکه خشک شده لکه‌بر امو را اسپری کنید و حدود نیم ساعت صبر کنید تا لکه‌بر  به لباس نفوذ کند.

3.لباس را در ماشین لباسشویی بشویید

لباس را طبق برچسب مراقبت بشویید و حتما آن را در یک چرخه معمولی در آب گرم تنظیم کنید و ماشین لباسشویی را روشن کنید. اگر لکه لباس هنوز روی لباس باقی مانده بود، این مراحل را تکرار کنید.

4.لباس را خشک کنید

وقتی لکه از روی لباس پاک شد، آن را در خشک کن قرار دهید.

روش از بین بردن لکه غذا روی لباس سفید

برای از بین بردن لکه غذا روی لباس سفید می‌توانید از پاک کننده‌های طبیعی و شیمیایی استفاده کنید. مایع لباسشویی اموی اکتیو بهترین لکه‌بر برای از بین بردن لکه همه لباس‌هاست. برای پاک کردن لکه‌های سرسخت،  مقداری اموی اکتیو را به صورت مستقیم روی لکه بریزید. مایع شوینده را به صورت دورانی روی لکه بمالید و بعد آن را بشویید. علاوه بر آن، ترکیب آب لیمو و سرکه طبیعی، قدرت لکه‌بری بالایی دارند.  کافی است سرکه و آب لیمو را به میزان مساوی مخلوط کنید و روی لکه بمالید سپس بعد از گذشت چند دقیقه در ماشین لباسشویی بشویید. برای از بین بردن لکه چربی غذا روی لباس کودک، مخلوط سرکه و آب بهترین عملکرد را دارند. بعد از ریختن محلول سرکه و آب، کمی صبر کنید تا محلول روی لکه اثر کند و بعد آن را با آب بشویید و در نهایت لکه را با مواد شوینده یا پودر لباسشویی شستشو دهید و در مجاورت هوای آزاد خشک کنید.

نکات کلیدی برای پاک کردن راحت لکه غذا از روی لباس کودک

  • به محض لکه شدن لباس، مواد جامد غذا را فورا از روی لباس پاک کنید تا از نفوذ لکه به الیاف پارچه جلوگیری کنید.
  • اگر فرصت پاک کردن سریع لکه را ندارید، فورا لکه را در آب سرد خیس کنید.
  • از لکه بر مناسب لباس کودک استفاده کنید.
  • برای از بین بردن لکه غذای روغنی لباس، از جوش شیرین و پودر تالک استفاده کنید تا چربی پارچه را به خود جذب کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *