وقتی لکه چای روی لباس می_افتد چند دقیقه تا نجاتش وقت دارید!

وقتی لکه چای روی لباس می‌افتد چند دقیقه تا نجاتش وقت دارید!

شاید همانطور که در حال آماده شدن برای رفتن به سر کار بودید، همزمان چای هم میل کردید و بعد با یک لکه سیاه چای روی پیراهن تان شوکه شده اید. به خصوص اگر لباس تان رنگ روشن باشد، این نگرانی بیشتر می شود چون رنگ تیره چای روی لباس روشن بیشتر خودنمایی می کند. در این حال فکر می کنید که حالا باید چه کار کنید؟ سریع ترین روش پاک کردن لکه چای از لباس چیست؟ شاید فکر کنید که پاک کردن لکه چای خیلی سخت است اما خوشبختانه راه های زیادی وجود دارد. در این مطلب قصد داریم به موثرترین و سریع ترین روش های از بین بردن لکه چای از روی لباس بپردازیم.

لکه چای حاوی چه موادی است؟

تانن‌ها نوعی ترکیبات شیمیایی هستند که به طور طبیعی در انواع گیاهان خوراکی و غیرخوراکی مثل دانه‌ها، آجیل، میوه‌ها، پوست درخت، حبوبات، دانه‌ها، شکلات، قهوه و چای وجود دارد. چای حاوی غلظت زیادی از تانن است. تانن‌ها به چای رنگ می‌دهند و عامل اصلی رنگ‌دادن لباستان است. با اینکه تانن در همه نوع چای وجود دارد؛ اما غلظت و شدت میزان تانن در چای بسته به مدت‌زمان خیس کردن برگ چای متفاوت است. برخی کارشناسان معتقدند که چای سیاه دارای بالاترین غلظت تانن است و چای سبز کمترین میزان تانن را دارد.

چگونه لکه چای را از روی لباس پاک کنیم؟

بعد از ریختن چای روی پیراهنتان، مهم‌ترین کار دست‌به‌کار شدن است. سریع باید لکه را تا مرطوب است، از بین ببرید. نکته دیگر اینکه باید با مواد تشکیل‌دهنده چای و نوع پارچه آشنا شوید تا بتوانید به‌راحتی لکه را از روی لباستان پاک کنید. خوشبختانه غیر از لکه برهای تجاری می‌توانید با ساده‌ترین لوازمی که در منزل دارید، لکه چای را سریع از بین ببرید.

مراحل از بین بردن لکه چای از روی لباس
مراحل از بین بردن لکه چای از روی لباس

مراحل از بین بردن لکه چای از روی لباس

تکنیک‌های مختلفی برای ازبین‌بردن لکه چای وجود دارد می‌توانید ترفندها را امتحان کنید و درصورتی‌که روشی مؤثر نبود، تکنیک دیگر را اجرا کنید. برای ازبین‌بردن لکه چای از لباس مراحل زیر را دنبال کنید.

1.لکه را با آب سرد بشویید

پارچه لباس را از داخل برگردانید و لکه را زیر  آب سرد جاری بشویید.

2.مقداری شوینده ملایم را روی لکه بمالید

یک مایع لباسشویی مناسب مثل مایع لباسشویی امو را روی پارچه بمالید و مواد شوینده را با حرکات دایره‌ای وار روی لکه پخش کنید. ۵ دقیقه صبر کنید تا مواد شوینده به الیاف پارچه نفوذ کند. اگر لکه کهنه یا خشک شده بود، ۳۰ دقیقه در آب سرد خیس کنید و بعد لباس را بشویید.

3.روی لکه جوش شیرین بریزید

اگر لکه چای مرطوب است می‌توانید از جوش‌شیرین استفاده کنید. جوش‌شیرین چای را جذب می‌کند و رنگ قهوه‌ای چای را از پارچه بیرون می‌کشد. برای از بین بردن لکه چای با جوش شیرین به این صورت عمل کنید. مقداری جوش شیرین را روی لکه بریزید و اجازه دهید ۱۲ ساعت روی لکه باقی بماند و سپس آن را بتراشید. بعد از اینکه رنگ لکه چای، روشن شد می‌توانید در ماشین لباسشویی بشویید و آن را آویزان کنید تا خشک شود.

روی لکه جوش شیرین بریزید
روی لکه جوش شیرین بریزید

4.لکه را بررسی کنید

در صورتی که هنوز لکه روی لباس باقی مانده بود، مراحل بالا را مجددا تکرار کنید تا لکه از بین برود.

5.لکه را در ماشین لباسشویی بشویید

وقتی مطمئن شده اید که لکه پاک شده طبق برچسب مراقبت از لباس، آن را در ماشین لباسشویی با گرم بشویید.

6.لباس را در مجاورت هوا خشک کنید

وقتی شستشوی لباس تمام شد لکه را دوباره بررسی کنید. ترجیحاً لباس را در مجاورت هوا خشک کنید. در غیر این صورت اگر لکه از بین نرفته بود، از خشک‌کردن لباس در خشک‌کن خودداری کنید؛ چون باعث تثبیت لکه می‌شود.

پاک کردن لکه چای از روی لباس با سرکه سفید

سرکه حاوی اسیدسیتریک است و قابلیت لکه بری دارد. برای این کار یک قسمت سرکه را با دو قسمت آب مخلوط کنید، سپس لباس را در محلول خیس کنید. ۳۰ دقیقه صبر کنید. بعد لباس را از محلول خارج کنید و ناحیه لکه‌دار را به‌آرامی ماساژ بدهید تا لکه از بین برود. سپس با آب سرد بشویید.

بهترین روش از بین بردن لکه چای کهنه روی لباس

برای از بین بردن لکه چای قدیمی کافیست، ابتدا لکه را مرطوب کنید و بعد مقداری مایع ظرفشویی یا سرکه را به الیاف لباس بمالید و سپس آن را با آب بشویید.

از بین بردن لکه چای روی لباس سفید
از بین بردن لکه چای روی لباس سفید

از بین بردن لکه چای روی لباس سفید

برای  از بین بردن لکه چای روی لباس سفید از اموی اکتیو استفاده کنید. مایع لباسشویی اکتیو مناسب برای شستشوی انواع لکه از روی لباس هاست. این شوینده قابلیت لکه بری، پاک کنندگی و ضدعفونی کنندگی دارد و حتی سرسخت ترین لکه ها را به راحتی از بین می برد. علاوه بر این اموی اکتیو از الیاف لباس در برابر آسیب محافظت می کند.  برای پاک کردن لکه از روی لباس با اموی اکتیو مسیر زیر را دنبال کنید

  1. مقدار کمی مایع لباسشویی امو را مستقیم روی لکه بریزید.
  2. مایع را با حرکات دورانی و دایره وار روی لکه بمالید.
  3. و بعد از گذشت چند دقیقه آبکشی کنید.

نکات ضروری برای پاک کردن موثر لکه چای از لباس

  1. اگر پارچه با ترکیب چای و شیر لک شده است، قبل از شستن، پارچه را در آب‌خنک خیس کنید. شیر حاوی پروتئین است و آب داغ می‌تواند لکه را تثبیت کند.
  2. قبل از شستشوی لباس، برچسب مراقبت از لباس را مطالعه کنید.
  3. برای اطمینان بیشتر قسمت کوچکی از پارچه را با لکه بر بپوشانید و بعد از لکه بر استفاده کنید.
  4. برای از بین بردن لکه، از آب سرد استفاده کنید و بعد از پاک شدن لکه، طبق برچسب مراقبت از لباس با آب گرم بشویید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *