8 نکته طلایی برای خشک کردن سریع لباس کودک

8 نکته طلایی برای خشک کردن سریع لباس کودک

اگر فرزند کوچک دارید و دایم در حال شستشوی لباس فرزندتان هستید، شاید خشک کردن سریع لباس یک دغدغه مهم برای شما باشد.  چون ممکن است با نگرانی‌هایی مثل کوچک شدن و چروک شدن سریع لباس‌های کودک‌تان مواجهه شوید. در سال‌های اخیر استفاده از خشک کن یک روش پرطرفدار برای خشک کردن سریع لباس‌ها به شمار می‌آید اما آیا خشک کن بهترین روش خشک کردن لباس کودک است؟ چه روش های کاربردی دیگری  برای خشک کردن سریع لباس کودک وجود دارد؟ در این مطلب قصد داریم به تمام این سوالات تان پاسخ بدهیم و 8 نکته طلایی در مورد خشک کردن سریع لباس کودک به شما آموزش دهیم.

بهترین روش خشک کردن سریع لباس کودک

شاید باور نکنید که بهترین روش خشک کردن لباس کودک، آویزان کردن لباس در فضای آزاد و در مجاورت نور آفتاب است چون نور خورشید، پارچه لباس را ضدعفونی کرده و از تجمع باکتری و میکروب روی لباس جلوگیری می‌کند. از طرف دیگر یک روش عالی برای خشک کردن لباس‌های ظریف و حساس است چون از آسیب در امان باقی می‌مانند. در صورتی که امکان آویزان کردن لباس در هوای آزاد را ندارید، حتما لباس‌های کودک را در اتاقی با تهویه هوای مطلوب خشک کنید. پنجره اتاق را باز کنید تا هوا در جریان باشد.  با رعایت این نکته ساده از کپک زدن پارچه لباس جلوگیری می‌کنید

عوامل موثر در خشک  کردن سریع لباس کودک

به طور کلی  انتخاب روش صحیح خشک کردن لباس بسته به نوع پارچه متفاوت است. به طور مثال پارچه های پلی استر و پنبه و نایلون سریع تر از پارچه‌های دیگر خشک می‌شوند. به همین منظور ورزشکاران و کوهنوردان از پارچه‌هایی نایلونی برای پیاده روی‌های طولانی استفاده می‌کنند.

باید‌ها و نبایدها

برای اینکه لباس سریع‌تر خشک شود نیاز است با نکاتی که به تسریع این کار کمک می‌کند، آشنا شوید و از نکاتی که موجب کندی روند خشک کردن می‌شود، اجتناب کنید. در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد.

1. نور مستقیم خورشید رنگ لباس را محو می‌کند

خشک کردن لباس کودک در برابر نور خورشید معایب و مزایایی دارد. نور خورشید  مثل یک سفیدکننده عمل می‌کند، در صورتی که لباس کودک‌تان را در طولانی مدت در مجاورت خورشید قراردهید، لباس رنگی بی‌رنگ می شود. بنابراین بهتر است هر ازگاهی لباس را بچرخانید تا از رنگ پریدگی آن جلوگیری کنید.

2. گردش هوا کلید خشک کردن سریع است

گردش هوای آزاد یک عامل مهم برای خشک کردن سریع لباس کودک‌تان است. در صورتی که لباس کودک‌تان را در داخل خانه خشک می‌کنید، حتما گردش هوا را در اتاق تقویت کنید. حتی اگر از خشک کن استفاده می‌کنید بهتر است در حالی که هنوز کمی خیس است از خشک کن خارج کنید و در یک اتاقی که تهویه هوا دارد، لباس را در مجاورت هوا خشک کنید.

برچسب مراقبت از لباس کودک را مطالعه کنید
برچسب مراقبت از لباس کودک را مطالعه کنید

3. برچسب مراقبت از لباس کودک را مطالعه کنید

قبل از شستن و خشک کردن لباس کودک‌تان حتما برچسب لباس را مطالعه کنید. برچسب لباس اطلاعات کاملی درباره جنس پارچه لباس، روش مناسب شستشو و خشک کردن لباس را درج می کند.

4. برای کاهش چین و چروک از توپ خشک کن استفاده کنید

برای جلوگیری از چروک شدن لباس کودک‌تان پیشنهاد می‌کنیم که از توپ‌های خشک کن استفاده کنید. توپ‌های خشک کن پشمی یا لاستیکی یک روش عالی و بی ضرر برای خشک کردن سریع لباس است و جایگزین مناسب ورقه‌های خشک کن نیز به شمار می‌آید. این توپ‌ها بدون مواد شیمیایی تولید می‌شوند و پوست ظریف  کودک را از آسیب پوستی و آلرژی محفوظ نگه می دارد.

5. لباس کودک‌تان را با حرارت کم خشک کنید

با وجود اینکه خشک کردن با درجه حرارت بالا می‌تواند روند خشک کردن لباس را تسریع کند اما درجه حرارت بالا به پارچه لباس کودک‌تان آسیب می‌زند. به خصوص در مورد لباس‌های حساس و ظریف این نکته اهمیت بیشتری دارد. از قرار دادن لباس‌های ظریف و توری در خشک کن با حرارت بالا خودداری کنید تا الیاف لباس در امان باشد.

6. یک دستگاه رطوبت گیر بخرید

در فصول سرد سال مثل پاییز و زمستان، خشک کردن لباس کار سختی است. چون با پنجره باز هم نمی توانید انتظار خشک شدن سریع لباس‌ها را داشته باشید. برای خشک شدن سریع لباس کودک در فصل سرما بهتر است یک دستگاه رطوبت‌گیر خریداری کنید. این دستگاه، آب اضافی و نم لباس را جذب می‌کند و موجب خشک شدن سریع لباس‌ها می‌شود.

از بخاری برای خشک کردن لباس استفاده کنید
از بخاری برای خشک کردن لباس استفاده کنید

7. از بخاری برای خشک کردن لباس استفاده کنید

در فصل زمستان می‌توانید از بخاری برای خشک کردن لباس استفاده کنید. لباس‌ها را روی بخاری قرار دهید یا به چوب لباسی آویزان کنید. فقط دقت کنید که حداقل لباس‌تان 1 متر با بخاری فاصله داشته باشد. به این ترتیب گرما به اندازه کافی به لباس منتقل شده و لباس‌ها بدون آسیب خشک می‌شوند.

8. انتخاب شوینده مناسب لباس کودک

انتخاب یک شوینده مناسب در فرایند خشک کردن الیاف لباس را از آسیب محفوظ نگه می‌دارد. به طور مثال شوینده کودک امو، لباس را ضدعفونی کرده و از رشد باکتری جلوگیری می‌کند همچنین این شوینده حاوی مواد بدون آنزیم و شیمیایی است که پوست کودک را در برابر آلرژی و حساسیت پوستی محفوظ نگه می دارد.

انتخاب شوینده مناسب لباس کودک
انتخاب شوینده مناسب لباس کودک

چه عاملی باعث کوچک شدن لباس کودک می‌شود؟

مهم‌ترین عامل کوچک شدن لباس کودک، گرمای زیاد است. پیشنهاد می‌کنیم لباس کودک را با آب سرد و با حرارت کم خشک کنید. در صورتی که از خشک‌کن ماشین لباسشویی یا دستگاه های خشک کن استفاده می‌کنید، از تنظیمات چرخه سنگین، چرخش سریع و خشک کردن با حرارت بالا اجتناب کنید.

آیا لباس کودک را می‌توان در خشک کن خشک کنم؟

لباس‌های کودک را می‌توانید در خشک کن خشک کنید اما باید قبل از قرار دادن لباس در خشک کن برچسب مراقبت را مطالعه کنید. در صورتی که روی برچسب تاکید کرده باشد که لباس را داخل خشک کن قرار ندهید نباید این کار را بکنید چون ممکن است لباس کودک تان کوچک شود برای استفاده از خشک کن بهتر است حرارت دستگاه خشک کن را کم کنید، چون گرمای زیاد می‌تواند به بافت الاستیکی لباس کودک آسیب وارد کند.

 

سوالات متداول

 

آیا ورقه‌های خشک کن برای خشک کردن لباس کودک مناسب است؟

ورقه های خشک کن حاوی محصولات شیمیایی است که پوست حساس کودک را تحریک می کند.

چه نوع پارچه‌هایی سریع خشک می‌شوند؟

به طور کلی الیافی مثل پنبه و کتان در کمتر از 2 ساعت خشک می‌شوند. جریان هوا به راحتی در داخل آن ها عبور کرده در نتیجه روند خشک کردن لباس را تسریع می‌کند.

آیا از ملحفه‌های خشک کن برای لباس کودک استفاده کنم؟

بهتر است از ملحفه‌های خشک کن برای خشک کردن لباس کودک‌تان استفاده نکنید. این ملحفه‌ها از مواد شیمیایی ساخته شده اند که موجب اگزما و مشکلات پوستی برای نوزاد و کودک می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *