9 روش موثر برای خشک کردن سریع و آسان لباس‌ها

9 روش موثر برای خشک کردن سریع لباس ها

اگر خاطرتان باشد در قدیم، حیاط‌های خانه‌ها بزرگ بود و لباس‌ها روی یک بند بلند به راحتی خشک می شد. اما زندگی آپارتمان‌نشینی این مجال را از زندگی ما گرفته است و این فضای باز را در اختیار نداریم.  یا شاید این موضوع را تجربه کرده باشید که لباسی را که دوست داشتید بپوشید هنوز خیس باشد و فرصتی برای خشک کردن نداشتید و نمی‌دانستید چه کار کنید. حتی نوع آب و هوا هم در این فرایند تاثیرگذار است. خشک کردن لباس در روزهای بارانی یک چالش دیگر است. اما قصد داریم برای تمام این دغدغه های شما راهکارهایی ارایه بدهیم.  در صورت به کار بردن روش‌های این مطلب، خیلی سریع و راحت، یک دست لباس خشک تحویل می­گیرید. نکته جالب اینکه این روش­ها برای هر نوع لباسی مناسب هستند؛ از جمله لباس­های پشمی! اگر آماده هستید، ادامه این مطلب را بخوانید.

1. تنظیم چرخش سریع ماشین لباسشویی

یکی از روش­های مناسب خشک کردن سریع لباس، تنظیم چرخش سریع ماشین لباسشویی است. ابتدا مطمئن شوید که ماشین لباسشویی شما قابلیت چرخش سریع را دارد. در حال حاضر، اکثر ماشین‌های لباسشویی دارای سرعت چرخش بین 1000 تا 1600 دور در دقیقه هستند. بعضی از آنها تا 1800 دور در دقیقه نیز سرعت دارند. این قابلیت معمولاً با علامت چرخ یا نماد RPM (چرخش در دقیقه) نشان داده می­شود. پس از تنظیم چرخش سریع، لباس­های خود را داخل محفظه ماشین قرار دهید. بعد از آن، برنامه شستشوی مناسب را با نوع لباس­های خود انتخاب کنید. بعضی برنامه‌ها ممکن است به تنظیم دستی نیاز داشته باشد.

در نهایت دکمه شروع را بزنید و منتظر بمانید تا چرخش سریع تمام شود. ممکن است نیاز باشد این فرایند را دوبار تکرار کنید، زیرا خشک کن ماشین لباسشویی معمولاً فقط آب اضافی لباس­ها را می­گیرد، در حالی که لباس هنوز کمی خیس است.

2. آویزان کردن لباس‌ها

آویزان کردن لباس­ها، باعث می‌شود که کمتر چروک شوند و نیاز به اتو کردن کمتری داشته باشند. برای آویزان کردن لباس‌ها، باید از چوب لباسی مناسب استفاده کنید و آن‌ها را به گونه‌ای آویزان کنید که هوا به بافت لباس نفوذ کند و سریع خشک شوند. همچنین باید دقت کنید که لباس­ها را برای مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار ندهید؛ چون ممکن است باعث رنگ­پریدگی آن‌ها شود.

3. خشک کردن لباس با سشوار

یکی از راحت­ترین روش‌های خشک کردن سریع لباس، استفاده از سشوار است. برای این کار، ابتدا لباس خود را پس از آب‌گیری اولیه، روی یک سطح صاف و تمیز قرار دهید. پس از آن، سشوار را روی حالت هوای گرم و ملایم قرار داده و جریان هوای آن را به سمت لباس هدایت کنید. بهتر است سشوار را در فاصله کمی از لباس قرار دهید تا لباس بهتر خشک شود؛ اما نباید برای مدت طولانی روی یک ناحیه از لباس تمرکز کنید؛ چون ممکن است به بافت لباس صدمه بزند. فرایند خشک کردن لباس با سشوار را به طور یکنواخت در دو طرف لباس ادامه دهید تا به نتیجه برسید.

4. اتوکشی لباس‌ها

برای خشک کردن لباس با کمک اتو، ابتدا یک سطح تمیز و صاف (برای مثال میز اتو) را آماده کنید. اتو را روی درجه بالا تنظیم کنید. پس از آن، لباس را روی سطح صاف، کاملاً پهن کنید، طوری که هیچ قسمتی از آن، چروک نباشد. سپس یک حوله نخی و تمیز را روی لباس پهن کنید. اتو را روی حوله بکشید و این کار را برای تمام بخش­های لباس ادامه دهید. استفاده از حوله روی لباس، کمک می­کند که لباس شما در تماس مستقیم با حرارت زیاد اتو قرار نگیرد و از طرفی بخش زیادی از رطوبت خود را به حوله انتقال دهد.

خشک کردن سریع لباس با اتو کشی
خشک کردن سریع لباس با اتو کشی

5. خشک کن

به جرات می­توان گفت استفاده از دستگاه خشک کن لباس، بهترین روش خشک کردن لباس محسوب می­شود. 3 عامل حرارت، چرخش و جریان هوا در خشک کن موجب خشک شدن لباس‌ها می شود. اما نحوه درست استفاده از خشک کن‌ها هم در نتیجه بسیار مهم است. علاوه بر این، دستگاه خشک کن، معمولاً ضدعفونی­کننده است و در تکنولوژی آن، برای هر نوع لباسی (مردانه، زنانه، لباس کودک و …) حالت خاصی تعریف شده است. در حال حاضر، مدل­های متنوعی از این دستگاه با برندهای مختلف در بازار وجود دارد. برای استفاده از این دستگاه، پیشنهاد می­شود یک یا چند حوله خشک را همراه با لباس­های خیس در دستگاه قرار دهید. با این کار، می­توانید سرعت و کیفیت خشک شدن لباس­ها را افزایش دهید.

خشک کردن لباس با خشک کن
خشک کردن لباس با خشک کن

نکات مهم برای استفاده موثر از خشک کن

برای استفاده از خشک کن لباس، بهتر است نکات زیر را درنظر بگیرید:

  • از پر کردن بیش از حد خشک کن خودداری کنید چون ممکن است باعث کاهش عملکرد و افزایش مصرف انرژی شود.
  • بعد از خارج کردن لباس‌ها از ماشین لباسشویی، آن‌ها را تکان دهید تا سریع‌تر خشک شود.
  • خشک کن را پس از هربار استفاده کاملاً تمیز کنید.
  • زمان خشک شدن را براساس نوع و حجم لباس­ها تنظیم کنید.
  • لباس‌های خشک شده را از دستگاه خشک کن سریع خارج کنید.

6. انتخاب شوینده مناسب

انتخاب یک شوینده مناسب در خشک کردن سریع و راحت لباس‌ها به خصوص در فضای داخلی نقش مهمی دارد. یک شوینده ایده­آل، باعث بهبود فرایند خشک شدن لباس شما می­شود. برای مثال، شوینده لباس امو omo با ترکیبات سازگار با محیط زیست، لباس شما را کاملاً ضدعفونی کرده و از رشد باکتری در طی فرایند خشک شدن، جلوگیری می­کند. همچنین این شوینده از مواد غیرسمی و آنزیم­های قدرتمند تولیدشده و رایحه خوشبوی آن، باعث می­شود که لباس­ها پس از خشک شدن، هیچ بوی بدی نداشته باشند.

انتخاب شوینده مناسب برای خشک کردن لباس
انتخاب شوینده مناسب برای خشک کردن لباس

7. حوله لباس

در این روش، یک حوله خشک را روی سطح صاف قرار داده و لباس را روی آن پهن می­کنیم. پس از آن، حوله و لباس را با هم لول کرده و می­پیچیم. با این کار، لباس خیس، بخش زیادی از رطوبت خود را از دست می­دهد. این کار را با حوله­های خشک بیشتری تکرار کنید تا در نهایت، هیچ رطوبتی در لباس باقی نماند.

8. انتخاب فضای مناسب برای خشک کردن لباس

انتخاب فضای مناسب، یکی دیگر از روش­های خشک کردن سریع لباس است. بهترین فضا برای خشک کردن لباس، فضای آزاد است. همچنین، بهتر است جریان هوا در آن مناسب بوده و از تهویه کافی برخوردار باشد. توجه کنید که اتاق­های بسته که در آن افراد زیادی رفت­وآمد می­کنند اصلاً برای خشک کردن لباس مناسب نیستند؛ زیرا ممکن است باعث آلوده شدن لباس­ها شود. پیشنهاد می‌کنیم لباس­ها را در یک فضای تمیز و در معرض هوا، خشک کنید.

9. قرار دادن لباس‌ها داخل حوله خشک

در این روش می­توانید لباس­ها را داخل یک حوله خشک قرار دهید تا رطوبت آن به تدریج به حوله منتقل شود. برای سریع­تر شدن فرایند خشک شدن، می­توانید لباس­ها و حوله را بیشتر فشار دهید. همچنین می­توانید از چندین حوله برای این کار استفاده کنید.

بایدها و نبایدها در خشک کردن سریع لباس

معمولاً همه ما، خشک کردن لباس­های خیس را یک فرایند خیلی ساده درنظر می­گیریم. اما همین فرایند ظاهراً ساده اگر در مدت زمان طولانی یا در شرایط نامناسب محیطی انجام شود، باعث رشد میکروب و کپک و در نتیجه ایجاد بوی نامطبوع در لباس شود. اما با رعایت کردن چند نکته کلیدی می توانید به نتیجه دلخواه برسید.

  1. آب لباس‌های پشمی و بافتنی را خارج کنید تا سریع‌تر خشک شود.
  2. از چلاندن بیش از حد لباس‌ها خودداری کنید چون باعث چروک شدن لباس می‌شود.
  3. از آویزان کردن لباس های پشمی و بافتنی روی طناب خودداری کنید.
  4. ترجیحا لباس‌های رنگی را در سایه پهن کنید تا از رنگ پریدگی لباس‌ها پیشگیری کنید.

جمع بندی نهایی

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل به بهترین روش‌های خشک کردن سریع لباس بپردازیم. به طور کلی خشک کردن به موقع لباس‌ها از کپک زدن و کهنه شدن لباس جلوگیری می‌کند. اگر به دنبال روشی هستید که خیلی سریع لباس­های خیس خود را خشک کنید، پیشنهادات این مقاله می­تواند به شما کمک کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *