9 نکته جادویی برای شستشوی لباس_های مشکی

9 نکته جادویی برای شستشوی لباس های مشکی

رنگ مشکی پرکاربردترین رنگ لباس بین مردم است. رنگ‌های تیره، انتخاب محبوب مراسم عروسی و جلسات مهم اداری و لباس‌های سوگواری است. به خصوص افرادی که کارهای دولتی و رسمی دارند باید هر روز  از لباس رسمی استفاده کنند که معمولا رنگ مشکی و تیره است و تعداد دفعات بیشتری نسبت به لباس‌های دیگر شسته می‌شوند. حتما می‌دانید که لباس‌های مشکی بعد از چند بار شستشو، زودتر کهنه شده و درخشش روز اول را ندارند. حالا شاید به این موضوع فکر کنید که چگونه لباس مشکی را بشوییم؟ تا به الیاف لباس آسیب وارد نشود. به طور کلی حفظ کیفیت لباس مشکی و جلوگیری از بور شدن آن، از مهم‌ترین دغدغه مردم است. برای اینکه بتوانید از لباس‌های مشکی‌تان خوب محافظت کنید در این مطلب قصد داریم به 9 نکته جادویی برای شستشوی لباس‌های مشکی بپردازیم.

چگونه لباس مشکی را بشوییم؟

اگر شما هم عاشق لباس‌های مشکی هستید یا باید هر روز لباس مشکی رسمی اداری بپوشید و کلا بیشتر کمد لباس‌تان پر از لباس‌های مشکی است.  قطعا بور شدن و کهنه شدن لباس‌تان برای شما هم موضوع چالش‌برانگیز است. بور شدن و کهنگی لباس باعث می‌شود علاقه‌ای به پوشیدن لباس‌تان نداشته باشید و مجبور شوید لباس جدید خریداری کنید و کلی هزینه متحمل شوید. شستشوی لباس مشکی تاثیر زیادی در حفظ کیفیت و تثبیت الیاف لباس‌ها دارد و انتخاب شوینده باکیفیت می‌تواند تاثیر فوق العاده بیشتری برای نگهداری لباس‌تان داشته باشد. در ادامه قصد داریم درباره این موضوع که چگونه لباس مشکی را بشوییم و از چه شوینده‌ای استفاده کنیم اطلاعات کاربردی در اختیارتان قرار دهیم. برای اینکه لباس‌های مشکی درخشش و تازگی روز اول را داشته باشد، به این نکات مراقبتی زیر در شستشوی لباس ها توجه کنید.

نکات شستشوی لباس مشکی و تیره چگونه لباس مشکی را بشوییم؟

1. مطالعه برچسب و دستور العمل شستشوی لباس

برای شستشوی هرگونه لباسی مثل مانتوی مشکی، بلوز مشکی یا شلوار مشکی و یا شلوار جین مشکی حتما دستورالعمل شستشوی لباس را مطالعه کنید. برچسب لباس‌ها، درباره نحوه شستشو و خشک کردن لباس ها، اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار می‌دهد. بررسی نمادها و نحوه شستشو و خشک کردن آن می‌تواند از رنگ پریدگی و بور شدن لباس مشکی‌تان جلوگیری کند.

2. جدا کردن لباس براساس رنگ و جنس

مهم‌ترین کار برای شستشوی لباس‌های تیره، تفکیک کردن رنگ و جنس لباس از یکدیگر است. تفکیک لباس های تیره از روشن از انتقال رنگ به رنگ‌های روشن  جلوگیری می‌کند. علاوه برآن لباس تان را براساس جنس آن دسته‌بندی کنید. بهتر است پارچه‌های سبک را از پارچه های سنگین مثل حوله و شلوار جین تفکیک کنید. جدا کردن لباس براساس جنس باعث می‌شود بتوانید از پرز دادن لباس‌های پرزدار به لباس‌های دیگر پیشگیری کنید. شاید این کار کمی زمان بر به نظر برسد اما قطعا نتیجه رضایت بخشی دارد.

3. شوینده مخصوص لباس مشکی

برای شستشوی لباس تیره حتما از شوینده مخصوص لباس مشکی استفاده کنید. چون از رنگ پریدگی لباس‌های مشکی جلوگیری می‌کند. یکی از بهترین شویند‌ها برای لباس‌های مشکی، مشکی شوی امو است. شوینده اموی مشکی با قدرت لکه بری بالا بهترین انتخاب برای لباس‌های مشکی است چون الیاف لباس را از آسیب حفظ کرده و از کهنگی و بور شدن لباس جلوگیری می‌کند. علاوه بر آن، انتخاب مایع از پودرلباسشویی ارجحیت دارد.چون ذرات مایع به خوبی در چرخه شستشو با آب ادغام شده و مواد شوینده راحت تر پاک می‌شوند. در نهایت اگر شوینده مناسب در دسترس ندارید، از شوینده معمولی به مقدار کم مصرف کنید.

4. شستشوی لباس مشکی با آب خنک

شاید فکر کنید که آب داغ میکروب‌ها و باکتری‌های روی لباس را سریع‌تر از بین می‌برد. اما این نکته در مورد شستشوی لباس‌های تیره صحیح نیست. بهتر است برای شستشوی لباس‌های مشکی، ماشین لباسشویی را در یک چرخه کوتاه و با آب خنک تنظیم کنید. بهترین دما برای شستش لباس‌های تیره 60 تا 80 درجه فارنهایت برابر با 30 درجه سانتی گراد است. این تنظیمات باعث می‌شود الیاف لباس از آسیب و خرابی محفوظ باشد. از طرف دیگر آب خنک از چروک شدن لباس ها جلوگیری می‌کند. مزیت دیگری که این چرخه دارد این است که رنگ مشکی لباس ثابت می‌ماند.

5. انتخاب چرخه مناسب شستشو

به طور کلی شستشوی بیش از حد و طولانی مدت لباس‌ها، موجب کاهش عمر الیاف لباس می شود. بنابراین بهتر است از کوتاه‌ترین چرخه شستشو استفاده کنید. برای اثرگذاری بیشتر، بهتر است لکه لباس‌ها را پاک کنید تا بعد از انداختن لباس در ماشین لباسشویی مطمئن شوید که قطعا شسته می‌شود.

6. استفاده از نرم‌کننده مناسب

برای شستشوی لباس‌های تیره حتما از نرم کننده استفاده کنید. نرم‌کننده‌ها از رنگ پریدگی لباس‌های تیره جلوگیری می‌کند، علاوه بر آن باعث می‌شود لباس‌های مشکی بسیار نرم و خوشبو شود.

7. مصرف مقدار کافی شوینده

ریختن شوینده زیاد به معنی تمیز شدن بیشتر لباس‌ها نیست. برعکس استفاده بیش از حد از نرم کننده موجب خرابی الیاف لباس می‌شود. چون نفوذ بیش از حد مواد شوینده، کف زیادی روی لباس‌ها ایجاد می کند در نتیجه از حرکت و مالش لباس‌ها به یکدیگر جلوگیری شده و در نهایت کثیفی‌ها از روی لباس‌ها پاک نمی شود.

برگرداندن لباس_های مشکی
برگرداندن لباس_های مشکی

8. برگرداندن لباس‌های مشکی

همیشه قبل از شستشو، لباس‌های تیره را پشت رو کنید. این نکته از آسیب دیدن الیاف لباس جلوگیری می کند و در نتیجه لباس ها کهنه نمی شوند. تاز ماندن الیاف لباس باعث می شود با پوشیدن لباس‌های تیره احساس تازگی روز اول را تجربه کنید.

9. خودداری از مجاورت در برابر نور آفتاب

بعد از شستشو، از خشک کردن لباس‌های تیره در برابر نور آفتاب خودداری کنید. چون به راحتی موجب رنگ‌پریدگی لباس‌های تیره می‌شود. خشک کردن در هوای  آزاد بهتر از دستگاه‌های خشک کن است چون در صورتی که لکه لباس پاک نشده باشد، حرارت خشک کن ممکن است موجب ثبات لکه لباس شود.

روش شستشوی مانتوی مشکی نخی با دست
روش شستشوی مانتوی مشکی نخی با دست

روش شستشوی مانتوی مشکی نخی با دست

برای شستشوی مانتوی مشکی نخی، شستشو با دست بهتر از ماشین لباسشویی است. به خصوص مانتوهای مشکی اداری باید حتما با دست شسته شوند چون این مانتوها حین شستشو، کمرنگ، بور و کدر می‌شوند. بهترین شوینده مناسب شستشوی مانتوی نخی، مایع لباسشویی است چون مواد آن به راحتی با آب ادغام می‌شود. برای شستشوی مانتوی مشکی اداری بهتر است اینگونه عمل کنید.

 1. مانتوی مشکی را در تشتی پر از آب سرد و سرکه سفید بریزید.
 2. مقداری مایع شوینده لباس مشکی به آن اضافه کنید.
 3. بعد از مدتی مانتو را آبکشی کنید.

 

روش شستشوی شلوار جین مشکی با دست

بهترین روش شستن شلوار جین، شستشوی دستی است. شستشوی دستی موجب حفظ الیاف و رنگ شلوار می‌شود و از کهنه شدن آن جلوگیری می‌کند. برای شستشوی شلوار جین به صورت زیر عمل کنید:

 1. ابتدا شلوار جین را در تشتی پر از آب سرد قرار دهید.
 2. شلوار جین را پشت و رو کنید.
 3. از شوینده ملایم مخصوص لباس‌های مشکی مثل اموی مشکی استفاده کنید.
 4. بعد از گذشت حدود 35 دقیقه، شلوار جین را آبکشی کنید.
 5. برای جلوگیری از چروکیدگی شلوار، آن را به صورت صاف روی رخت بند پهن کنید تا خشک شود.
 6. حتما شلوار جین را در هوای آزاد و دور از نور خورشید خشک کنید.

 

جمع بندی نهایی

در این مطلب درباره این سوال مهم که چگونه لباس مشکی را بشوییم، صحبت کردیم. به طور کلی بهتر است لباس‌های مشکی را با آب سرد و دمای پایین بشویید تا بتوانید از الیاف لباس در برابر آسیب محافظت کنید. همچنین برای شستشوی باکیفیت لباس مشکی بهتر از شوینده مخصوص لباس مشکی استفاده کنید. چون بسیاری از شوینده‌های لباس مشکی حاوی نرم کننده نیز هستند. همچنین از خشک کردن لباس زیر نور خورشید جلوگیری کنید چون باعث بور شدن و کهنگی لباس ها می‌شود. با رعایت نکات این مطلب قطعا می توانید همیشه از تازگی لباس‌های مشکی‌تان لذت ببرید.

 

سوالات متداول

 

 1. بهترین دمای شستشوی لباس‌های مشکی کدام است؟

بهتر است لباس های مشکی را با آب سرد و دمای 30 درجه سانتی گراد بشویید تا از بورشدن و چروکی لباس جلوگیری کنید.

 1. کدام روش برای خشک کردن لباس های مشکی مناسب است؟

هرگز لباس‌های مشکی را در برابر نور خورشید قرار ندهید چون موجب بور شدن و کدری رنگ مشکی لباس می شود.

 1. بهترین روش شستشوی مانتوی مشکی نخی چیست؟

بهتر است مانتوی مشکی نخی را با دست و یک شوینده مناسب لباس های مشکی بشویید. چون شستشوی با دست موجب حفظ رنگ لباس می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *