راهنمای تمیز کردن ماشین لباسشویی

راهنمای بهترین روش های تمیز کردن ماشین لباسشویی

شاید این تجربه را داشته‌اید که با باز کردن درب ماشین لباسشویی بوی نامطبوعی را احساس کردید. علت این بوی ناخوشاید این است که کثیفی لباس‌ها در بلندمدت در نقاطی مثل درپوش و بدنه داخلی جمع شده و باعث رشد کپک و باکتری‌ها می‌شوند. علاوه بر این، شستن ماشین لباسشویی مثل هر کار دیگری، نیازمند مهارت و یادگیری برخی نکات مهم است. در حال حاضر، شوینده‌های متنوع طبیعی و شیمیایی در بازار وجود دارند که می‌توانید از آنها برای تمیز کردن ماشین لباسشویی استفاده کنید. این مقاله قرار است اطلاعات کاملی درباره نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی و بهترین شوینده‌ها برای این کار به شما معرفی کند تا بتوانید خیلی سریع و به موقع از شر کثیفی و آلودگی ماشین لباسشویی راحت شوید.

 بهترین روش تمیز کردن اجزای ماشین لباسشویی

نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی بسته به اجزای مختلف آن، متفاوت است. هرکدام از قسمت‌های ماشین لباسشویی بهتر است به روش مناسب خود تمیز شود. اگر می‌خواهید باکتری‌ها و کثیفی داخل ماشین لباسشویی، دیگر شانسی برای زنده ماندن نداشته باشند، بهتر است از همان ابتدا، کاملاً اصولی عمل کنید.

به طور خلاصه، شوینده‌های طبیعی و شیمیایی مختلفی برای این کار وجود دارند؛ برای مثال، سرکه سفید یکی از بهترین شوینده‌های طبیعی است؛ همچنین انواع شوینده چندمنظوره شیمیایی قدرت پاک کنندگی زیادی برای جرم گیری ماشین لباسشویی دارند. بهتر است یک اسپری، برس یا مسواک و تعدادی پارچه تمیز بردارید. داخل اسپری را از مواد شوینده مناسب پر کرده و بعد شروع به تمیز کاری کنید. در ادامه، با نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی آشنا خواهید شد.

شستشوی لاستیک درب ماشین لباسشویی

از آنجا که لاستیک‌های درپوش ماشین لباسشویی، محل اصلی تجمع باکتری‌ها و کپک هستند، بهتر است تمیز کردن آن را جدی بگیرید. اما برای تمیز کردن کپک واشر درپوش چه کاری انجام دهیم؟

برای شروع، ماشین لباسشویی را خاموش کنید. درب ماشین را باز کنید و اجازه دهید جریان هوا برقرار شود. با این کار، رطوبت داخل آن بعد  از مدتی خشک می‌شود؛ همچنین می‌توانید از یک دستمال نخی خشک برای خشک کردن داخل آن استفاده کنید.

بعد از خشک شدن لاستیک درپوش، باید با کمک مقداری مایع سفیدکننده و مقداری آب (بهترین ترکیب استفاده از هردو به مقدار مساوی است)، لکه‌ها را برطرف کنید. مقداری از این ترکیب را روی یک پارچه نرم یا اسفنج بریزید و به سطح لاستیک بمالید. بعد از مدتی، با یک پارچه مرطوب، مایع سفیدکننده را از سطح لاستیک برطرف کرده و سپس با یک پارچه خشک، سطح آن را تمیز کنید.

تمیز کردن بدنه ماشین لباسشویی

برای تمیز کردن بدنه ماشین لباسشویی، حتما تمام قسمت‌های بیرونی ماشین را درنظر بگیرید. برای این کار، بهتر است از یک پارچه نخی نرم و مرطوب استفاده کرده و ماشین را از بالا به پایین تمیز کنید. برای تمیز کردن قسمت شیارها نیز می‌توانید از یک برس یا مسواک کمک بگیرید. بعد از دیواره‌ها، پارچه را روی دکمه‌ها و صفحه کنترل بکشید. برای درخشان شدن و جلا دادن به سطح بیرونی ماشین لباسشویی، از مایع شیشه‌پاک‌کن کمک بگیرید. البته شوینده‌های چندمنظوره نیز گزینه مناسبی برای این کار هستند؛ چون هرگونه چربی و لکه را به خوبی از روی سطح پاک می‌کنند.

نحوه شستشوی دیگ ماشین لباسشویی
نحوه شستشوی دیگ ماشین لباسشویی

نحوه شستشوی دیگ ماشین لباسشویی

دیگ یا محفظه داخلی ماشین لباسشویی، با اینکه ظاهری تمیز دارند اما ممکن است، در حفره‌های آن باکتری‌ها و آلودگی زیادی پنهان باشند. برای پاکسازی داخل ماشین لباسشویی، قرص‌های ضدعفونی کننده یا مواد طبیعی مانند سرکه سفید بهترین گزینه هستند چون خاصیت پاک‌کنندگی قوی دارند. برای شستشوی دیگ ماشین لباسشویی به صورت زیر عمل کنید.

  • ماده شوینده مثل سرکه سفید یا قرص را داخل ماشین بریزید و سپس دستگاه را روشن کنید.
  • دمای آب را بر روی 60 درجه تنظیم کرده و اجازه دهید به صورت خالی کار کند.
  • علاوه بر این، می توانید از دو پیمانه سرکه سفید برای شستشوی ماشین لباسشویی استفاده کنید و بگذارید چرخه شستشو تمام شود.

جاپودری ماشین لباسشویی

برای تمیز کردن محفظه جاپودری، یک محلول از مایع شوینده به همراه آب با نسبت مساوی آماده کرده و آن را داخل محفظه جاپودری اسپری کنید. صبر کنید  تا محلول چند دقیقه در محفظه بماند و سپس با یک فرچه یا مسواک آن را خوب بشویید. بعد جا پودری را در محفظه قرار داده و دستگاه را روشن کنید. یک بار با دیگ خالی شستشو را انجام دهید تا همه کثیفی‌های محفظه از بین بروند. در آخر، جا پودری را با فشار دادن ضامن، محکم ببندید.

تمییز کردن جاپودری ماشین لباسشویی
تمییز کردن جاپودری ماشین لباسشویی

فیلتر ماشین لباسشویی

تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی، حساسیت بیشتری نسبت به قسمت‌های دیگر دارد؛ زیرا این ناحیه، قسمت اصلی تجمع آلودگی‌های ریز، پرز و مو، اشیا ریز و غیره است و باید به خوبی تمیز شود. بنابراین پیشنهاد می کنیم که حتما به صورت ماهیانه فیلتر ماشین لباسشویی را مرتبا بشویید.

بهترین وسیله برای تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی، مسواک یا برس است. درب لاستیکی فیلتر را باز کرده و آن را با مسواک تمیز کنید. همچنین می‌توانید مقداری مایع شوینده را روی آن اسپری کرده و سپس با یک دستمال مرطوب تمیز کنید.

هر چند وقت یکبار باید ماشین لباسشویی را بشوییم؟

پاسخ به این سوال به چند عامل بستگی دارد. اولین عامل، تعداد دفعات استفاده از ماشین لباسشویی در هفته است. اگر شما ماشین لباسشویی خود را به تعداد دفعات زیادی در هفته روشن می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم که حداقل یک بار در ماه ماشین لباسشویی را تمیز کنید. اگر کمتر از ماشین لباسشویی خود استفاده می‌کنید، بهتر است هر دو ماه یکبار یا نهایتاً هر شش ماه یک بار آن را تمیز کنید.

دومین عامل، نوع آب است که در منطقه شما جریان دارد. اگر آب منطقه سخت، یعنی حاوی مقادیر زیادی از مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم باشد، احتمال رسوب زدایی و کثیف شدن ماشین لباسشویی بالاتر است. در این صورت، باید با تعداد دفعات بیشتر، ماشین لباسشویی را تمیز کنید.

شوینده مناسب برای تمیز کردن ماشین لباسشویی
شوینده مناسب برای تمیز کردن ماشین لباسشویی

شوینده مناسب برای تمیز کردن ماشین لباسشویی

شوینده‌های مختلفی در بازار وجود دارد که هرکدام از آنها ویژگی‌های خاص خود را دارند، در زیر به معرفی چندمورد از آنها خواهیم پرداخت.

شوینده‌های طبیعی

در زیر به چندنمونه از شوینده‌های طبیعی معروف اشاره می‌کنیم:

  • سرکه سفید: سرکه سفید یک ماده شوینده قدرتمند است که می‌تواند باکتری‌ها، قارچ‌ها و بوهای نامطبوع را از بین ببرد. برای استفاده از سرکه سفید، چند لیوان از آن را در محفظه شوینده یا در داخل حلقه ماشین لباسشویی ریخته و چرخه تمیز کننده را با دمای بالا اجرا کنید.
  • سودا: سودا نیز یک ماده شوینده قلیایی است که می‌تواند چربی‌ها، رسوبات و لکه‌های سخت را از سطح ماشین لباسشویی برطرف کند.
  • لیمو: لیمو یک ماده شوینده ترش است که محتوای اسید آن باعث تجزیه و حل شدن رسوبات و لکه‌های آهک و خوردگی در ماشین لباسشویی می‌شود. همچنین لطافت و عطر خوشایند ليمو باعث تميزي و خوشبويي لباس‌ های شسته شده نيز خواهد شد.

شوینده‌های شیمیایی

مواد شوینده شیمیایی ممکن است شامل قرص‌های جرم‌گیر، قرص‌های مخصوص ماشین لباسشویی، پودر‌ها یا مایعات شستشو باشند. پیشنهاد ما این است که برای داشتن یک ماشین لباسشویی سالم و تمیز، از هر دو نوع ماده طبیعی و شیمیایی به صورت همزمان یا جداگانه استفاده کنید.

چگونه ماشین لباسشویی را با شوینده چندمنظوره تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن ماشین لباسشویی با شوینده چندمنظوره، ابتدا قسمت داخلی ماشین را شستشو دهید. برای این کار، مقداری از شوینده را داخل دیگ ماشین ریخته و آن را روشن کنید. صبر کنید ماشین در همین حالت به مدت زمان کوتاه مثلا 15 دقیقه کار کند. پس از آن، درب را باز کرده و آن را کاملاً خشک کنید. سعی کنید لوله آب خروجی را نیز به خوبی تمیز و خشک کنید. دربپوش را باز کنید تا جریان هوا داخل ماشین برقرار شود. با این کار جلوی رشد باکتری و کپک را خواهید گرفت.

نکات مهم در تمیز کردن ماشین لباسشویی

نکات زیر را در تمیز کردن ماشین لباسشویی درنظر بگیرید:

  • سعی کنید قبل از انداختن لباس‌ها داخل ماشین، کثیفی‌های درشت را از روی آنها حذف کنید تا آلودگی کمتری وارد ماشین شود.
  • شوینده ماشین را به دقت انتخاب کنید؛ در غیر این صورت ممکن است آسیب جدی به سیستم داخلی ماشین وارد شود.
  • هر شوینده‌ای که استفاده می‌کنید، بهتر است با مقداری آب مخلوط شود تا استفاده مستقیم از آن باعث خوردگی و آسیب به بدنه ماشین نشود.

جمع بندی نهایی

در این مقاله سعی کردیم در کنار آموزش نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی، به مهمترین نکات درباره آن بپردازیم. بهتر است شستن ماشین لباسشویی را جزو برنامه‌های اصلی در زندگی روزمره خود قرار دهید؛ در غین این صورت، در بلندمدت، پس از شستن لباس‌ها ممکن است بوی نامطبوعی از آنها احساس کنید. برای تمیز کردن این دستگاه، بهتر است ماده شوینده مناسبی انتخاب کرده و سپس طرز استفاده جرم گیر لباسشویی را کاملاً یاد بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *