چگونه از رنگ پس دادن لباس جلوگیری کنیم

چگونه از رنگ پس دادن لباس جلوگیری کنیم

شاید این اتفاق را شما هم تجربه کرده‌اید که به‌محض اینکه درب ماشین لباسشویی را باز کرده‌اید با دیدن رنگ‌دادن لباس‌ها به هم شوکه و ناراحت شده‌اید. چون شاید فکر می‌کنید نمی‌توانید دیگر این لباس را بپوشید. اما نگران نباشید مطمئن باشید می‌توانید از عهده پاک‌کردن لکه‌های رنگی روی لباستان برآیید و دوباره از پوشیدن لباستان لذت ببرید. فرقی نمی‌کند رنگ به لباس سفید یا رنگی منتقل شده ما در این مقاله قصد داریم به نکات کلیدی برای جلوگیری از رنگ پس‌دادن لباس و روش‌های ازبین‌بردن لکه‌های رنگی روی لباستان بپردازیم.

علت رنگ پس دادن لباس

رنگ پس‌دادن لباس به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی مانند رنگ‌های بی‌کیفیت، رنگ اضافی در مراحل تولید و دمای آب تأثیر دارند. اما در بین این عوامل، می‌توانیم از بروز بعضی از آن‌ها جلوگیری کنید. به طور مثال شاید به‌ظاهر دمای آب شستشو، مسئله مهمی نباشد. اما در حقیقت در رنگ‌دادن لباس نقش دارد. آب داغ عامل مهمی برای رنگ پس‌دادن لباس است. چون فعالیت‌های مولکولی در دمای بالاتر تشدید می‌شود و رنگ‌ها پیوندهای خود را می‌شکنند و فراتر از محدوده خود حرکت می‌کنند. نکته مهمی که باید بدانید این است که سریعا برای از بین بردن رنگ اقدام کنید چون هر چه رنگ بیشتر روی پارچه باقی بماند، پاک کردن آن سخت تر است.

نکات کلیدی برای جلوگیری از رنگ پس دادن لباس

برای جلوگیری از رنگ پس‌دادن لباس ابتدا برچسب مراقبت از لباس را مطالعه کنید. این برچسب اطلاعاتی در مورداستفاده از شوینده‌های ایمن و دمای مناسب آب در اختیارتان قرار می‌دهد و بعد حین شستشو به نکات زیر توجه کنید.

نوع پارچه برای رنگ ندادن به سایر لباس ها
نوع پارچه برای رنگ ندادن به سایر لباس ها

نوع پارچه

نوع پارچه در رنگ پس‌دادن لباس تأثیر دارد. بهتر است لباس‌هایی از جنس الیاف مصنوعی انتخاب کنید. به‌طورکلی لباس‌های با الیاف ساختگی مثل پلی‌استر و نایلون، رنگ پس نمی‌دهند و بیشتر از الیاف طبیعی رنگ را حفظ می‌کنند.

شستن لباس‌های همرنگ

ساده‌ترین روش برای جلوگیری از رنگ‌دادن، تفکیک لباس‌ها براساس رنگ است. به این معنی که رنگ‌های تیره را همراه هم و لباس‌های رنگ روشن را با هم بشویید. قبل از شستشو بررسی کنید درصورتی‌که لباسی رنگ پس داده آن را از لباس‌های دیگر جدا کنید تا از رنگ‌دادن به لباس‌های دیگر جلوگیری کنید.

دستمال جذب رنگ لباس

از دستمال جذب رنگ لباس در ماشین لباسشویی استفاده کنید. در طول چرخه شستشو این دستمال‌ها رنگ را جذب کرده و از انتقال رنگ لباس‌ها به هم جلوگیری می‌کند.

شستشوی لباس با آب سرد

برای جلوگیری از رنگ پس‌دادن لباس رنگی را با آب سرد بشویید. آب سرد موجب حفظ و شادابی الیاف می‌شود برعکس آب گرم احتمال رنگ پس‌دادن لباس را افزایش می‌دهد. لباس‌های قرمزرنگ، بیشتر مستعد رنگ پس‌دادن هستند؛ بنابراین حتماً لباس‌های رنگ قرمز را با آب سرد بشویید.

شستشوی لباس_های ظریف با دست برای جلوگیری ار رنگ دادن لباس
شستشوی لباس_های ظریف با دست برای جلوگیری ار رنگ دادن لباس

شستشوی لباس‌های ظریف با دست

حتماً پارچه‌های ظریف و حساس را با دست بشویید. چون دراین حالت کنترل بیشتری در تنظیم دمای آب برای شستشوی لباس‌ها خواهید داشت.

از بین بردن لکه قبل از شستشو

قبل از شستشو بررسی کنید اگر لکه‌ای روی لباس مشاهده می‌کنید، سریع اقدام کنید و لکه را از بین ببرید.

تست لباس‌های جدید

قبل از شستشوی لباس جدید، حتماً آن را از نظر ثبات رنگ، تست کنید. یعنی یک ناحیه کوچک و پنهان لباس را مرطوب کنید و با یک پارچه سفید روی آن فشار دهید. درصورتی‌که رنگ منتقل شد، لباس را جداگانه بشویید.

خودداری از بارگیری بیش از حد لباس
خودداری از بارگیری بیش از حد لباس

خودداری از بارگیری بیش از حد لباس

از تجمع بیش از حد لباس‌ها در ماشین لباسشویی خودداری کنید. باید ماشین لباسشویی به‌اندازه کافی فضای اضافی داشته باشد تا آب به‌راحتی در گردش باشد؛ بنابراین برای جلوگیری رنگ‌دادن لباس‌ها از بارگیری زیاد لباس‌ها اجتناب کنید.

جلوگیری از خشک کردن لباس در خشک کن

اگر لباس تان حین شستشو، رنگ پس داده از خشک کردن آن در خشک کن جلوگیری کنید. چون گرما موجب تثبیت رنگ می شود.

رنگ پس دادن لباس مشکی

برای جلوگیری از رنگ پس‌دادن لباس مشکی از مایع لباسشویی اموی مشکی استفاده کنید. مایع شوینده مخصوص لباس مشکی امو، قدرت پاک‌کنندگی، ضدعفونی کنندگی و لکه بری بالایی دارد و ضمن محافظت در برابر الیاف لباس، تثبیت‌کننده تیرگی لباس است. بنابراین از بور شدن و رنگ دادن لباس جلوگیری می‌کند.

راهکار موثر برای از بین بردن لکه‌های رنگی روی لباس

در صورتی لباس رنگی تان، رنگ پس داده است نگران نباشید چون می توانید با شوینده های شیمیایی و خانگی به راحتی آن را از بین ببرید. اگر لباس سفیدتان رنگی شده از جوش شیرین یا سرکه سفید استفاده کنید. جوش شیرین خاصیت سفیدکنندگی دارد و رنگ را از روی لباس تان محو می کند. همینطور نصف فنجان سرکه را به چرخه نهایی شستشو اضافه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *