راهکارهای کلیدی برای از بین بردن رد اتو روی لباس

نحوه از بین بردن لکه سوختگی و رد اتو

مشغول اتو کردن لباستان هستید که موبایلتان زنگ می‌خورد، گوشی را که برمی‌دارید، حواستان پرت می‌شود و بعد از تمام شدن صحبت تلفنی‌تان، با دیدن لکه زرد سوختگی روی لباستان شوکه می‌شوید، فقط اگر چند ثانیه بیشتر اتو روی لباستان مانده بود، احتمالاً به‌جای رد سوختگی، سوراخ شده بود. حالا راهکار چیست؟ چگونه رد برق روی لباس را از بین ببریم؟ آیا راهی برای ازبین‌بردن رد اتوی روی لباس وجود دارد. یا اینکه لباستان برای همیشه خراب شده است. خبر خوب اینکه می‌توانید با ترفند های ساده و کاربردی لکه‌های رد اتو را از روی لباس از بین ببرید.

چرا بعد از اتو کردن روی لباس برق می‌افتد؟

ممکن است روی لباس‌ها بعد از اتو زدن به دلایل مختلفی خط‌های براق بیفتد. واضح‌ترین علت برق افتادن روی لباس، داغ‌شدن بیش از حد آهن اتو روی لباس است. موارد زیر برخی از دلایل برق افتادن روی لباس است.

 • فشاری که حین اتوکشی به لباس وارد می‌کنید.
 • گرمای آهن اتو به الیاف لباس آسیب می‌زند.
 • برخی از پارچه‌ها مثل ابریشم بیشتر مستعد برق افتادن هستند
 • روش نادرست اتوکشی موجب برق افتادن لباس می‌شود
نحوه از بین بردن لکه سوختگی اتو  از روی لباس سفید
نحوه از بین بردن لکه سوختگی اتو  از روی لباس سفید

نحوه از بین بردن لکه سوختگی اتو  از روی لباس سفید

برای ازبین‌بردن لکه سوختگی روی لباس سفید، فوراً اتو را خاموش کنید و مقداری مایع لباسشویی آنزیم‌دار مثل اموی اکتیو یا آب‌اکسیژنه را روی لکه بریزید و آن را با انگشتتان پخش کنید. بعد از ۱۰ دقیقه، لباس را با آب سرد بشویید. علاوه‌برآن برای سوختگی سبک می‌توانید از سرکه سفید هم استفاده کنید. اما برای سوختگی سنگین بهترین گزینه مایع لباسشویی امو، هیدروژن پراکسید و سفیدکننده است.

چگونه رد سوختگی اتو را از روی لباس رنگی پاک کنیم؟
چگونه رد سوختگی اتو را از روی لباس رنگی پاک کنیم؟

چگونه رد سوختگی اتو را از روی لباس رنگی پاک کنیم؟

شاید فکر کنید که از بین بردن رد سوختگی روی لباس رنگی، غیرممکن است. اما می توانید به راحتی از عهده پاک کردن آن برآیید. حتماً برای بردن جای اتو روی لباس رنگی از مواد پاک‌کننده آنزیم‌دار استفاده کنید. مایع لباسشویی اموی رنگی مخصوص شستشوی لباس‌هایی رنگی است. این مایع لباسشویی ضمن خاصیت لکه بری، قابلیت پاک‌کنندگی، چربی‌زدایی و نرم‌کننده عالی لباس را نیز دارد علاوه‌برآن موجب تثبیت رنگ لباس می‌شود. برای این کار مقداری لکه بر اموی رنگی را روی محل سوختگی بریزید و با انگشتان یا یک برس نرم آن را پخش کنید. البته غیر از لکه‌بر می‌توانید ناحیه سوختگی را با سرکه سفید از بین ببرید. بعد از گذشت چند دقیقه که سرکه روی لکه باقی ماند، حتماً از آن را بشویید.

بهترین راه از بین بردن جای اتوی از روی لباس مشکی

اغلب بعد از کشیدن اتو روی لباس های مشکی، پارچه تیره برق می‌افتد.  برای ازبین‌بردن جای اتو روی لباس مشکی، به مقدار مساوی آب سرد را با آب‌لیمو ترکیب کنید، سپس با یک‌پارچه سفید روی ناحیه سوخته به‌آرامی بکشید.

از بین بردن جای اتوی لباس از پارچه پشمی

گاهی هنگام اتوکشیدن، خط‌های براقی روی لباس ایجاد می‌شود. اما خوشبختانه سرکه سفید برای ازبین‌بردن خط‌های براق از روی لباس بافتنی، عملکرد مفیدی دارد. در مرحله بعد بقایای سوختگی را از روی الیاف لباس با یک برس نرم بردارید و بعد لباس را با پاک‌کننده شیمیایی ملایم بشویید. مقداری مایع لباسشویی را روی محل سوختگی بریزید و در چرخه آب سرد بشویید و بعد پارچه را در هوای آزاد خشک کنید.

رد اتو روی لباس بیشتر روی چه پارچه‌هایی تشکیل می‌شود؟

وقتی درجه حرارت اتو زیاد باشد، احتمال سوختگی پارچه بیشتر است. سوختگی به شکل لکه‌های زرد و قهوه‌ای روی پارچه ظاهر می‌شود و بسته به‌شدت سوختگی می‌تواند روشن یا تیره باشد. رد اتو بیشتر در الیاف طبیعی مثل پنبه، کتان و پارچه‌های ابریشمی تشکیل می‌شود. دلیل آن نازکی و توان کم پارچه در برابر حرارت است. بااین‌حال حین اتوکشی باید مواظب سوختگی الیاف پارچه مصنوعی مثل پلی‌استر هم باشید؛ چون احتمال خطر سوختگی در این نوع پارچه‌ها هم زیاد است.

آیا لکه قدیمی اتو از روی لباس پاک می‌شوند؟

ازبین‌بردن لکه‌های اتوی قدیمی خیلی سخت‌تر از لکه‌های تازه است و شاید مجبور شوید که این مراحل را چندین بار تکرار کنید. اما لکه های سوخته قابل پاک شدن است. ازبین‌رفتن لکه اتوی قدیمی بسته به میزان آسیب متفاوت است. برای پاک‌کردن لکه قدیمی اتو جوش‌شیرین بسیار کمک‌کننده است. ۱ قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را در ۱.۲ سطل آب سرد اضافه کنید و لباس را در آن بریزید و بعد از گذشت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه با مایع لباسشویی ملایم بشویید.

انواع پاک‌کننده‌ها برای از بین بردن لکه سوختگی اتو

برای ازبین‌بردن رد اتو روی  لباس می‌توانید از پاک‌کننده‌های خانگی و شیمیایی استفاده کنید. در ادامه به پرکاربردترین پاک‌کننده‌ها برای ازبین‌بردن رد اتو روی لباس خواهیم پرداخت

سرکه سفید

سرکه خاصیت پاک‌کنندگی دارد و می‌توانید به‌عنوان یک سفیدکننده برای پاک‌کردن لکه سوختگی روی لباس سفید استفاده کنید. اگر میزان سوختگی رد اتو روی لباس سبک است، سرکه به‌راحتی آن را از بین می‌برد. به‌این‌ترتیب مقداری سرکه سفید را به لکه آغشته کنید. با این عمل، الیاف سوخته پارچه جذب سرکه شده و پارچه کاملاً تمیز می‌شود.

پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن بهترین سفیدکننده برای ازبین‌بردن سوختگی لباس سفید است. این ماده برای ازبین‌بردن جای اتو روی پیراهن‌های نخی یا کتانی سفید مناسب است. اگر لکه سوختگی زیاد است. پراکسید هیدروژن بسیار کارساز است. برای استفاده از آن مقداری پراکسید هیدروژن را با آب رقیق کنید و یک سواب پنبه را به پراکسید هیدروژن آغشته کنید و روی لکه بمالید. بعد از چند دقیقه، ناحیه لکه‌دار را با آب سرد بشویید

روش آبلیمو و نور خورشید

آب لیمو و نور خورشید دو گزینه مفید برای پیشگیری از سوختگی روی پارچه به شمار می آیند. آبلیمو خاصیت اسیدی دارد و برای از بین بردن جای سوختگی استفاده می شود و نور خور شید ، سفیدکننده طبیعی پارچه است و لکه های سوختگی را از بین می برد. برای استفاده از آن به این صورت عمل کنید. آب لیموی تازه را روی ناحیه لکه بفشارید و مطمئن شوید که همه ناحیه سوختگی را بپوشاند. پارچه را چند ساعت زیر نور خورشید قرار دهید. در نهایت آن را با آب خنک بشویید و در صورتی که لکه هنوز پابرجا بود این مراحل را تکرار کنید.

نکات بسیار مهم برای از بین بردن رد اتو روی لباس
نکات بسیار مهم برای از بین بردن رد اتو روی لباس

نکات بسیار مهم برای از بین بردن رد اتو روی لباس

 • در اولین فرصت، لباس را با آب سرد خیس کنید.
 • قبل از هر اقدامی، برچسب مراقبت از لباس را مطالعه کنید.
 • برای از بین بردن لکه سوختگی صبور باشید چون به سادگی از بین نمی روند.
 • درجه حرارت اتو را متناسب با نوع پارچه تنظیم کنید.
 • حتما یک پارچه نازک زیر لباس‌تان قرار دهید و بعد اتو بزنید.
 • برای تشخیص ثبات رنگ، مقداری از شوینده را روی بخشی از پارچه تست کنید.
 • بهترین روش بردن برق لباس، استفاده از سرکه است.
 • در صورتی که اتو باعث خراشیدگی لباس‌تان می‌شود، حتما قبل از استفاده مجدد کف اتو را تمیز کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *