چطوری لکه های قدیمی روی لباس را از بین ببریم؟

چطوری لکه های قدیمی روی لباس را از بین ببریم؟

وجود لکه های قدیمی روی لباس آزار دهنده است. مهم نیست که چقدر مراقب باشید همیشه ممکن است یک لکه روی لباس ظاهر شود. پاک کردن لکه‌های تازه بسیار آسان‌تر است. اما لکه‌های قدیمی به سختی از بین می‌روند. قبل از هر چیز باید بدانید که نیاز است از چه شوینده‌ای استفاده کنید.

تمیزکننده های خانگی تا حدودی می‌توانند لکه های قدیمی روی لباس را از بین ببرند. اما لکه برها بهترین روش برای پاک کردن لکه‌های مختلف هستند. یک لکه بر مناسب باید قدرت لکه بری زیادی داشته باشد و در علاوه بر آن رنگ لباس را تثبیت کرده و  از الیاف لباس در برابر آسیب‌های مختلف محافظت کند. تنها نیاز است که روش استفاده از آن را بدانید.

قوی‌ترین پاک کننده شیمیایی برای حذف لکه‌ های قدیمی روی لباس

برای از بین بردن لکه‌های مختلف، لکه بر لباس بهترین گزینه است. مایع لباسشویی امو یک لکه بر قوی لباس است که قدرت چربی‌زدایی و لکه‌بری بالایی دارد. از این پاک کننده می توانید برای از بین بردن انواع لباس سفید، مشکی و رنگی تان استفاده کنید. شوینده omo ضمن قابلیت پاک کنندگی و لکه زدایی، ضدعفونی کننده لباس نیز هست و لباس را از کهنگی و آسیب محافظت می کند.

مراحل از بین بردن لکه‌های قدیمی روی لباس

ممکن است بعد از شستشوی لباستان لکه همچنان باقی‌مانده باشد. اما جای نگرانی نیست چون می‌توانید لکه‌های کهنه را به روش‌های مختلفی پاک کنید. قبل از هر اقدامی نوع پارچه و بافت آن را شناسایی کرده و برچسب مراقبت از لباس را مطالعه کنید. چون پارچه‌های مختلف روش‌های شستشوی متفاوتی دارند.

لکه‌های ارگانیک و معمولی (مانند لکه خون یا لکه چمن) را می‌توانید با شوینده‌های خانگی مثل جوش‌شیرین، سرکه و یا آبلیمو یا مواد پاک‌کننده شیمیایی کاملاً پاک کنید.

 1. لباس لکه‌دار را در آب داغ یا گرم خیس کنید.
 2. آن را روی سطح قرار دهید.
 3. مقدار کمی مایع لباسشویی یا کمی جوش‌شیرین را روی ناحیه لکه‌دار بمالید و صبر کنید.
 4. لکه را با دستمال یا برس پاک کنید.
 5. در نهایت لباس را در ماشین لباسشویی بشویید.
بهترین روش_های از بین بردن لکه_های قدیمی روی لباس
بهترین روش_های از بین بردن لکه_های قدیمی روی لباس

بهترین روش‌های از بین بردن لکه‌های قدیمی روی لباس

روش‌های مختلفی برای از بین بردن لکه‌های قدیمی روی لباس وجود دارد که حتماً باید پاک‌کننده مناسب را براساس نوع لکه انتخاب کنید. جوش‌شیرین یا سرکه سفید بهترین روش خانگی برای از بین بردن لکه‌های قدیمی روی لباس است. اما درصورتی‌که می‌خواهید از پاک‌کننده‌های شیمیایی استفاده کنید، مایع ظرف‌شویی و مایع لباسشویی امو هم جزو روش‌های مطمئن به شمار می‌رود.

مایع لباسشویی امو

برای از بین بردن لکه‌های کهنه روی لباس با مایع لباسشویی امو باید به‌صورت زیر عمل کنید.

 • مقدار کمی از مایع لباسشویی امو را مستقیم روی لکه بریزید.
 • مایع را به‌صورت دایره‌ای‌شکل روی لکه بمالید.
 • اجازه دهید مواد شوینده حداقل ۱۵ دقیقه روی لکه باقی بماند.
 • سپس لباس را در ماشین لباسشویی بشویید.

خمیر جوش شیرین

خمیر جوش‌شیرین مطمئن‌ترین روش خانگی برای از بین بردن لکه‌های سرسخت به‌خصوص لکه‌های چربی است. برای از بین بردن لکه‌های کهنه به‌صورت زیر عمل کنید.

 • جوش‌شیرین را با آب مخلوط کنید تا خمیر غلیظی به دست آید و سپس روی لکه بمالید.
 • اجازه دهید خمیر به مدت ۳۰ دقیقه روی پارچه خشک شود.
 • پس از خشک شدن، خمیر اضافی را پاک کنید و لباس را بشویید.

ترکیب سرکه و آب لیمو

ترکیب سرکه و آب‌لیمو برای از بین بردن طیف وسیعی از لکه‌های قدیمی روی لباس به کار می‌رود. با ترکیب این دو ماده از قدرت اسیدیته طبیعی استفاده کنید و لکه‌های کهنه را از بین ببرید.

 • سرکه سفید و آب‌لیمو را با قسمت‌های مساوی مخلوط کنید.
 • لباس را به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در محلول خیس کنید.
 • لباس را کاملاً بشویید تا لکه از بین برود.

از بین بردن لکه‌های قدیمی روی لباس بر اساس رنگ بندی

یکی از مهم‌ترین نکته‌هایی که باید در شستشوی لکه قدیمی در نظر بگیرید، توجه به رنگ لباس است. برای از بین بردن لکه لباس‌های سفید، مشکی و رنگی باید سراغ شوینده مخصوص بروید تا به الیاف لباس و رنگ آن آسیب نرسد.

شوینده مخصوص لباس‌های سفید

برای از بین بردن لکه‌های قدیمی روی لباس سفید معمولاً می‌توانید از سفیدکننده یا وایتکس استفاده کنید. علاوه بر سفیدکننده، از بهترین روش‌های پاک کردن لکه روی لباس سفید، به کار بردن اموی اکتیو است. مایع لباسشویی اموی اکتیو هرگونه لکه‌ای را می‌تواند از روی لباستان از بین ببرد. فرقی نمی‌کند رنگ لباستان چیست، اموی اکتیو به‌راحتی از عهده پاک کردن لکه‌های کهنه برمی‌آید.

مایع شستشو مخصوص لباس‌های مشکی

پاک کردن لکه‌ها از روی لباس مشکی معمولاً دردسر کمتری دارد. چون لکه چندان قابل رویت نیست. برای پاک کردن لکه از روی لباس مشکی می‌توانید از شوینده‌های خانگی مثل سرکه سفید و جوش‌شیرین استفاده کنید. راه دوم برای از بین بردن لکه مایع لباسشویی امو مشکی است. این پاک‌کننده مخصوص لباس‌های مشکی طراحی شده است که علاوه بر از بین بردن لکه از الیاف لباس محافظت می‌کند و همچنین مانع از بور شدن لباس‌های مشکی می‌شود.

پاک‌کننده مخصوص لباس رنگی

سخت‌ترین چالش از بین بردن لکه مربوط به لباس‌های رنگی است. چون استفاده از پاک‌کننده لباس اشتباه می‌تواند به لباس آسیب بزند. از مطمئن‌ترین روش‌های از بین بردن لکه لباس رنگی، مایع لباسشویی اموی رنگی است. با این شوینده پاک کردن انواع لکه از روی لباس رنگی به راحتی امکانپذیر است. اموی رنگی ضمن خاصیت لکه‌زدایی، چربی‌زدایی از الیاف لباس در برابر آسیب محافظت می‌کند و مانع از رنگ دادن لباس‌ها می‌شود. این پاک‌کننده سخت‌ترین لکه‌ها را از روی پارچه از بین می‌برد و از همه مهم‌تر یک تثبیت‌کننده مطمئن رنگ لباس است.

پاک کردن لکه‌های کهنه براساس نوع لکه

در از بین بردن لکه‌های کهنه به مواد تشکیل‌دهنده لکه لباس توجه کنید؛ چون هر لکه‌ای به یک حلال نیاز دارد تا از عهده سخت‌ترین لکه‌ها به‌خوبی برآید. در ادامه به روش از بین بردن متداول‌ترین لکه‌ها خواهیم پرداخت.

لکه‌های روغنی

پاک کردن سس سالاد، لکه غذای کودک خشک شده و یا روغن‌موتور بر روی لباس، جزو سخت‌ترین چالش‌هاست اما غیرممکن نیست. به‌طورکلی روغن‌های غذایی مثل روغن‌زیتون و سایر روغن‌های گیاهی درصورتی‌که خشک شوند، تیره می‌شوند. روش‌های مختلفی برای از بین بردن لکه روغن غذا وجود دارد که می‌توانید استفاده کنید. مایع ظرف‌شویی یا مواد شوینده آنزیم دار مثل مایع لباسشویی امو قدرت پاک‌سازی لکه چربی روغن را دارند.

ابتدا دستمال کاغذی یا یک حوله تمیز روی لکه بکشید تا روغن آن جذب شود. سپس مقداری مایع ظرف‌شویی یا مایع لباسشویی آنزیم‌دار امو را روی لکه بریزید با انگشت یا برس نرم آن را بمالید. ۱۰ دقیقه صبر کنید و سپس با آب گرم آبکشی کنید.

پاک کردن لکه_های کهنه خون
پاک کردن لکه_های کهنه خون

لکه خون

برای از بین بردن لکه خون خشک شده روی لباس می‌توانید از لکه بر، مایع لباسشویی امو و یا مایع ظرف‌شویی استفاده کنید. کافی است که لباس در آب سرد قرار دهید و مقداری مایع لباسشویی امو به آن اضافه کنید. اجازه دهید لباس، یک شبانه‌روز در محلول باقی بماند و بعد بشویید. اگر بی‌فایده بود این چرخه را مجدداً تکرار کنید.

لکه جوهر

لکه‎‌های جوهر از جمله لکه‌های رایج بر روی لباس هستند. بهترین روش برای پاک لکه جوهر خشک شده روی لباس، استفاده از الکل است. مقداری الکل روی پنبه بریزید و بر روی لکه جوهر بکشید. پس از پاک شدن لکه لباس را با آب سرد شستشو دهید.

لکه چای و قهوه

برای علاقه‌مندان به قهوه و چای، ظاهر شدن لکه بر روی لباس، طبیعی است. قهوه و چای دارای موادی به نام تانن هستند که خاصیت رنگ دهی دارند و خیلی سریع به بافت پارچه نفوذ می‌کنند. برای پاک کردن لکه قهوه و چای ابتدا روی لباس آب سرد بریزید تا رنگدانه‌های قهوه یا چای  به الیاف پارچه نفوذ نکند. در ادامه کمی مایع‌ظرفشویی یا لباسشویی امو بر روی لکه بریزید و 5 دقیقه صبر کنید. در نهایت لباس را با آب داغ بشویید.

نکات ضروری برای از بین بردن لکه_های کهنه لباس
نکات ضروری برای از بین بردن لکه_های کهنه لباس

نکات ضروری برای از بین بردن لکه‌های کهنه لباس

قبل از پاک کردن لکه‌های قدیمی روی لباس از پاک‌کننده‌های زیر اجتناب کنید.

 • سفیدکننده کلر: سفیدکننده حاوی کلر بسیار مضر است و به الیاف لباس آسیب می‌رساند.
 • بوتوکسی اتانول: این ماده شیمیایی در پاک‌کننده‌ها و حلال‌ها وجود دارد که خطر آسیب رساندن به پوست و چشم را دارد.
 • متیل ایزوتیازولینون: در اکثر پاک‌کننده و لکه‌برداری معمولی وجود دارد که باعث آسیب چشم، درماتیت، تحریک تنفسی و سوختگی پوست می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *