چطوری لکه زردچوبه را از روی هر لباس پاک کنیم؟

چطوری لکه زردچوبه را از روی هر لباس پاک کنیم؟

احتمالاً شما هم یک بار با این صحنه مواجه شده‌اید که بعد از آشپزی، لکه‌های ریز و درشت زردرنگی روی لباس‌تان می‌بینید. این لکه ها زیبایی لباس را از بین می برند. برای اینکه ظاهر زیبای لباس تان حفظ شود باید لکه ها را حذف کنید. لکه‌گیری لباس‌ها زیرا بیشتر لکه‌ها راحت پاک می‌شوند. این وسط، چند لکه سخت و سمج مانند لکه زردچوبه، ممکن است وقت بیشتری از شما بگیرد. شاید فکر کنید برای از بین بردن لکه زردچوبه روی لباس می‌توانید از آب خالی یا روش همیشگی شستشو استفاده کنید؛ اما این‌طور نیست. رنگ‌دانه‌های موجود در زردچوبه باعث می‌شوند تا این ادویه بلافاصله روی لباس پخش شود و رنگ بدهد. اگر لباس‌مان را دوست داریم، باید هر‌چه زودتر دنبال راهکار مناسب باشیم.

انواع روش‌های پاک کردن سریع لکه زردچوبه از روی لباس

زمانی می‌توانید کار از بین بردن لکه‌ زردچوبه روی لباس را تمام شده بدانید که لکه‌گیری را به تأخیر نیندازید و روش مناسبی انتخاب کنید. در غیر این‌صورت، با لکه‌هایی مواجه هستید که قصد تکان خوردن از روی لباس را ندارند.  با انتخاب پاک‌کننده قوی قطعا می‌توانید لکه‌های غول‌آسا را شکست بدهید.

انواع روش_های پاک کردن سریع لکه زردچوبه از روی لباس
انواع روش_های پاک کردن سریع لکه زردچوبه از روی لباس

براساس رنگ لباس

همان‌طور که می‎دانید شستشوی همه لباس‌ها با هم اشتباه است چون لباس‌های رنگی و مشکی و سفید به هم به اصطلاح رنگ می‌دهند و به بافت آن آسیب می‌زنند. بنابراین بهتر است از شوینده‌های مناسب لباس سفید، تیره و رنگی استفاده کنیم. اگر  موضوع از بین بردن لکه‌های سرسختی مثل زردچوبه وسط بیاید، این حساسیّت بیشتر هم می‌شود. به خصوص اگر این لکه روی لباس سفید افتاده باشد. بهتر است پاک کردن لکه زردچوبه از روی انواع لباس‌ را به شوینده مخصوص بسپاریم تا با یک چشم به هم زدن این کار را انجام دهد.

لباس سفید

نگهداری و شستشوی لباس‌های سفید اهمیّت ویژه‌ای دارد. همین موضوع باعث می‌شود تا چهارچشمی مراقب این لباس‌ها باشید. حالا اگر لباس‌تان پذیرای لکه‌های زردچوبه شده، نباید زانوی غم بغل بگیرید. این ادویه حاوی کورکومین است و رنگ و بوی زیادی روی لباس به جا می‌گذارد. با این وجود اگر از شوینده لباس‌های سفید استفاده کنید، جای نگرانی نیست. مایع لباسشویی اموی اکتیو هر چیزی که لازم دارید، فراهم می‌کند. ویژگی مؤثر این شوینده که پاک‌کنندگی و لکه‌بری قوی انواع لباس است، باعث می‌شود سخت‌‌ترین لکه‌ها به راحتی از بین بروند. هم‌چنین آنزیم‌های موجود آن به سرعت در بافت لباس سفید نفوذ کرده و اثری از لکه زردچوبه باقی نمی‌گذارند. کافی است امتحان کنید.

لباس مشکی

بسته به مقدار کورکومین موجود در زردچوبه، این ادویه رنگ و عطر زیادی دارد و با هر رنگ از لباس‌ها که تماس پیدا کند، بلافاصله به بافت لباس نفوذ می‌کند. البته لباس‌های مشکی هم  از این مستثنی نیستند اگر شتاب‌زده عمل کنید، باعث آسیب رساندن به رنگ و بافت لباس می‌شوید و نتیجه خوبی نمی‌گیرید. بهترین روش از بین بردن لکه زردچوبه روی لباس مشکی، استفاده از شوینده‌های لباس مانند مایع لباسشویی اموی مشکی است که خاصیت پاک‌کنندگی و ضدعفونی بالایی دارند و لکه‌های سخت و قدیمی را کاملاً نابود می‌کنند. از این شوینده امو می توانید برای از بین بردن انواع لکه مثل از بین‌بردن لکه قهوه روی شلوار جین و حتی پاک کردن رنگ روغن هم استفاده کنید. با مقدار کمی از مایع لباسشویی اموی مشکی، می‌توانید از پس لکه‌های زردچوبه بربیایید و از تغییر رنگ و خراب شدن الیاف لباس جلوگیری کنید.

لباس رنگی

اگر بعد از چند بار لکه‌گیری لباس رنگی، لکه زردچوبه کاملاً پاک نشده و رد کم‌رنگی از زردی زردچوبه روی لباس باقی مانده است؛  برای از بین بردن لکه زردچوبه روی لباس رنگی، باید از لکه‌بر قوی مناسب کمک بگیرید تا لکه زردچوبه کاملا از بین برود و در کم‌ترین زمان، لباس‌ را مثل روز اول تمیز کند. مایع لباسشویی اموی رنگی با لکه‌زدایی و نرم‌کنندگی بالا، همان چیزی است که نیاز دارید. کافی است کمی از لکه ‌بر امو را مطابق با دستورالعمل روی لباس بریزید و بعد چند دقیقه، تأثیر آن را ببینید. نه تنها خبری از لکه زردچوبه نیست، بافت لباس هم کاملاً نرم و لطیف شده است.

بهترین روش پاک کردن لکه زردچوبه روی لباس

استفاده از مایع لکه ‌بر مانند امو، به صرفه‌ترین روش از بین بردن لکه زردچوبه روی لباس هستند. با ریختن مقداری از این پاک‌کننده روی ناحیه لکه‌دار‌، شاهد پاک شدن لکه لباس خواهید شد و با یک بار مصرف مایع، لکه کاملا محو می‌شود. آنزیم‌های موجود در پودر لباسشویی و ترکیبات فعال مایع ظرفشویی مانند هیدروکسید سدیم هم به خوبی از عهده پاک کردن لباس برمی‌آیند. کافی است مقداری از آن‌ها را با آب ترکیب و لکه را داخل محلول قرار دهید. سپس به آرامی با آب سرد شسته و خشک کنید. سفیدکننده می‌تواند گزینه مناسبی برای لباس‌های سفید باشد. اما برای از بین بردن لکه زردچوبه روی لباس‌ رنگی و مشکی توصیه نمی‌شود؛ زیرا رنگ لباس را محو می‌کند و به بافت آن آسیب می‌زند. برای لباس‌های سفید کافی است کمی از سفیدکننده را با آب مخلوط و روی لکه بریزید. 15 دقیقه بماند، بعد لباس را آبکشی کنید.

موثرترین شوینده‌های خانگی

سرکه بهترین پاک‌کننده خانگی برای از بین بردن لکه زردچوبه روی لباس است، به ویژه برای پاک کردن لکه‌های جدید به کار می‌رود. در این روش، نصف پیمانه سرکه را با یک پیمانه آب ترکیب کنید. لکه را به محلول آغشته کرده و بگذارید 15 تا 20 دقیقه بماند. سپس با آب سرد لباس را آبکشی و خشک کنید.

موثرترین شوینده_های خانگی زرد چوبه
موثرترین شوینده_های خانگی زرد چوبه

پاک کننده قوی برای لباس کودک

تقریباً از زمانی که کودکان یاد می‌گیرند غذا بخورند، روزی نیست که لکه‌های زرد غذا را روی لباس کودک نبینید. همین باعث می‌شود مرتب لباس فرزندتان را عوض کنید و زود به زود لباس‌ها را بشویید. می‌دانید که شستشوی مداوم لباس، می‌تواند به بافت و رنگ لباس صدمه بزند و لباس را کهنه کند. چاره چیست؟ برای جلوگیری از این مشکل، باید از لکه‌بر یا شوینده مخصوص لباس کودک استفاده کنید. ترکیبات لکه‌زدا و چربی‌زدای موجود در این شوینده‌ها، به سادگی لکه زردچوبه را از بین می‌برند و فرمولاسیون ضدحساسیت و بدون آنزیم این پاک کننده هم بدون آسیب رساندن به پوست کودک، لباس را تمیز و پاکیزه می‌کنند.

نکات موثر برای از بین بردن لکه زردچوبه روی لباس
نکات موثر برای از بین بردن لکه زردچوبه روی لباس

نکات موثر برای از بین بردن لکه زردچوبه روی لباس

  1. قبل از خیس کردن لباس، ذرات جامد زردچوبه را با چاقو یا قاشق به آرامی از روی لباس بردارید.
  2. بگذارید شوینده چند دقیقه‌ روی لباس بماند. اگر همان ابتدا شروع به شستشو و مالش لکه زردچوبه کنید، باعث پخش شدن آن می‌شوید.
  3. هرگز از مسواک یا برس برای پاک کردن لکه زردچوبه استفاده نکنید. این کار به بافت لباس صدمه می‌زند.
  4. اگر قصد لکه‌بری با ماشین لباسشویی را دارید، آب را روی دمای 30 تا 40 درجه تنظیم کرده و دور ملایم ماشین را فعال کنید.

سوالات متداول

 

1- سریع‌ترین روش از بین بردن لکه زردچوبه روی لباس چیست؟

استفاده از لکه بر امو یا شوینده مخصوص با رنگ لباس، سریع‌ترین روش برای پاک کردن لکه زردچوبه هستند.

2- لکه زردچوبه را با آب سرد بشوریم یا با آب گرم؟

استفاده از آب گرم، علاوه بر آسیب زدن به بافت پارچه، باعث چسبندگی و پخش شدن زردچوبه می‌شود. بهترین روش لکه‌زدایی زردچوبه از لباس، شستشو با آب سرد است.

3- برای شستشوی لکه زردچوبه، روش دستی مناسب است یا ماشین لباسشویی؟

برای پاک کردن لکه‌های قدیمی زردچوبه یا لکه های پرحجم، از روش شستشوی دستی استفاده کنید تا لکه مستقیماً در تماس با شوینده باشد و به راحتی پاک شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *