آیا استفاده از لکه بر در دوران بارداری خطرناک است؟

آیا استفاده از لکه بر در دوران بارداری خطرناک است؟

بارداری جزو زیباترین دوران زندگی یک مادر است که ضمن شیرینی‌ها و لذت‌هایی که دارد، نیاز است مادر مراقبت‌ها و احتیاط‌هایی را رعایت کند تا فرزند خود را در سلامت کامل به دنیا بیاورد. بانوان در این دوره با باید و نبایدهای زیادی سروکار دارند که یکی از آن‌ها، استفاده از مواد شوینده در بارداری است. ممکن است با این سوال ذهن‌تان درگیر باشد که آیا لکه‌بر هم در دوران بارداری خطرناک است؟می‌دانیم نظافت مهم است و نمی‌توانید بی‌خیال نظافت و تمیزی باشید و نادیده‌شان بگیرید، اما سلامت شما و فرزندتان، اولویت دارد. اگر نگران هستید و می‌خواهید بدانید که استفاده از لکه بر در بارداری ضرر دارد یا نه، همراه ما باشید.

مواد تشکیل دهنده لکه‌بر چیست؟

لکه‌برها نوعی شوینده هستند که بر پاک کنندگی لکه قبل از شستشو تمرکز دارند. این پاک کننده‌ها حاوی مواد سفیدکننده سورفکتانت ، آنزیم و پلیمر هستند که برای از بین بردن کثیفی و آلودگی‌ها عملکرد موثری دارند. ترکیب این سه ماده با یکدیگر، قدرت پاک کنندگی لکه بر را افزایش می‌دهد. سورفکتانت موجود در لکه بر به راحتی وارد الیاف پارچه می‌شود و لکه را از بین می‌برد از طرفی آنزیم‌ها به سرعت بخشیدن واکنش‌های شیمیایی کمک می کنند. به طور کلی وجود آنزیم‌ها هرگونه لکه‌ای را از بین می‌برد. مواد تشکیل دهنده در لکه‌برها متفاوت است. بنابراین استفاده از لکه بر در بارداری براساس فرمولاسیون آن تعیین می‌شود. لکه‌برهای حاوی آمونیاک، فتالات و فرمالدئید برای بانوان باردار مضر و خطرناک هستند. برخی از این مواد احتمال اختلالات تنفسی و مشکلات بارداری را برای مادر  افزایش می‌دهند و  می‌توانند موجب مسمومیت جنین شوند.

مایع لباسشویی امو حاوی چه ترکیباتی است؟
مایع لباسشویی امو حاوی چه ترکیباتی است؟

مایع لباسشویی امو حاوی چه ترکیباتی است؟

با اینکه استفاده از لکه بر در بارداری برای مادر و جنین خطرناک است، اما این مورد بستگی به ترکیبات لکه‌بر دارد. استفاده از انواع مایع لباسشویی و لکه‌‌بر که  فرمولاسیون سایر شوینده‌ها را نداشته باشند، گزینه مناسبی برای خانم‌های باردار هستند. مایع لباسشویی امو کودک، محصولی بدون آنزیم و رنگ است و ترکیبات هایپوآلرژنیک دارد تا آسیبی به پوست کودک و مادر نرسد. امو کودک قدرت لکه‌بری و ضدعفونی بالایی دارد و بافت لباس را کاملاً نرم می‌کند. از آن‌جا که امو ترکیبات خطرناک سایر شوینده‌های لباس را ندارد، برای خانم‌های باردار هم مناسب است. امو بوی تندی نمی‌دهد و با رایحه دلنشینی که دارد، مشکلی در تنفس ایجاد نمی‌کند. همچنین به دلیل فرمولاسیون ضدحساسیت، هیچ آسیبی به پوست بانوان باردار نمی‌زند و کاملاً ایمن است.

چه شوینده_هایی در دوران بارداری مضر است؟
چه شوینده_هایی در دوران بارداری مضر است؟

چه شوینده‌هایی در دوران بارداری مضر است؟

برای اینکه بتوانید شوینده مناسب در دوران بارداری انتخاب کنید، قبل از خرید حتما ترکیبات آن را مطالعه کنید. در دوران بارداری از محصولات شوینده حاوی فتالات خودداری کنید. این ترکیبات در بیشتر پاک‌کننده های شیمیایی شامل مایع ظرفشویی، مایع لباسشویی وجود دارند. علاوه بر این پاک‌کننده‌های حاوی پارابن خطرناک نیستند اما احتمال بروز سرماخوردگی و سرفه را در دوران بارداری افزایش می‌دهند. از محصولاتی که حاوی مواد گلیکول اتر هستند دوری کنید. این مواد شیمیایی بسیار سمی هستند و مصرف آن می‌تواند منجر به سقط جنین شود. خوشبختانه محصولات ما متناسب با این نیاز مادران باردار تولید شده است. مایع لباسشویی اموی کودک حاوی ترکیبات غیرسمی برای مادر و کودک است و می‌توانید بدون نگرانی از آن برای لکه بری لباس و شستشو استفاده کنید.

در کدام ماه‌های بارداری نباید از شوینده استفاده کنیم؟

استفاده از برخی مواد شوینده مانند جرمگیر و سفیدکننده در سه ماه اول بارداری توصیه نمی‌شود؛ چون شکل‌گیری و رشد جنین را با مشکل مواجه می‌کنند. استفاده از لکه‌بر در بارداری هم همین‌طور است و بهتر است در سه ماه اول بارداری، کمتر از این شوینده استفاده کنید. البته به این معنا نیست که استفاده از مواد شوینده در ماه آخر بارداری اشکالی ندارد. بارداری دوران حساسی است که مادر و جنین نیاز به مراقبت زیاد دارند؛ از این رو توصیه می‌کنیم استفاده از شوینده‌ها را در طول این دوران به حداقل برسانید.

نکات ایمنی در مصرف مواد شوینده در دوران بارداری
نکات ایمنی در مصرف مواد شوینده در دوران بارداری

نکات ایمنی در مصرف مواد شوینده در دوران بارداری

  1. هنگام استفاده از مواد شوینده در بارداری، دستکش و لباس آستین بلند داشته باشید تا آسیبی به پوست نرسد.
  2. برای جلوگیری از مشکلات تنفّسی، از ماسک استفاده کنید.
  3. هنگام استفاده از شوینده‌ها و تا چند ساعت بعد از آن، در و پنجره‌ها را باز بگذارید تا تهویه انجام شود.
  4. حین نظافت و تمیزکاری، از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.
  5. هرگز محصولات پاک کننده را با هم ترکیب نکنید.
  6. به برچسب استفاده از شوینده دقّت کنید و طبق دستورالعمل پیش بروید.
  7. بعد از استفاده از شوینده‌ها، دست‌ و صورت را با آب گرم و صابون بشویید و لباس‌ها را عوض کنید.

جمع بندی

از آنجا که مصرف شوینده‌ها در طول روز اجتناب ناپذیر است پیشنهاد می‌کنیم از شوینده‌های ملایم مثل مایع لباسشویی اموی کودک و مواد سازگار با طبیعت استفاده کنید تا از خود و فرزندتان در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *