پاک کردن لکه قهوه یا چای روی لباس

پاک کردن لکه قهوه یا چای روی لباس

اگر بدون نوشیدن قهوه یا چای روزتان شروع نمی‌شود حداقل یک‌بار در زندگی‌تان لکه‌شدن لباستان با قهوه یا چای را تجربه کرده‌اید. ممکن است با ریختن ناگهانی قهوه روی شلوار جین یا پیراهن سفیدتان نگران شوید. به‌خصوص اگر بعد از ریختن قهوه یا چای مجبور بوده‌اید به جلسه کاری مهمی بروید، دست و پاچه شده‌اید که با این پیراهن لکه شده چه کار کنید؟ خبر خوب اینکه پاک‌کردن لکه قهوه یا چای روی لباس، امکان‌پذیر است و به‌راحتی با یادگیری روش درست شستشو و انتخاب شوینده مناسب از عهده شستشوی آن به‌راحتی برآیید. در این مطلب قصد داریم به بهترین روش ازبین‌بردن لکه چای و قهوه روی لباستان بپردازیم.

آیا لکه قهوه یا چای از روی لباس پاک می‌شود؟

از نظر شیمیایی فرایند ازبین‌بردن لکه قهوه و چای شامل رقیق کردن و حل‌کردن تانن‌ها در آب زیاد و خارج‌کردن لکه‌ها از پارچه است. به‌طورکلی برای پاک‌کردن لکه قهوه و چای مهم‌ترین نکته، سریع عمل‌کردن است. اگر به‌محض ریختن لکه قهوه و چای روی لباستان اقدام کنید تانن‌ها سریع‌تر از روی لباستان خارج می‌شوند. چون درصورتی‌که لکه قدیمی شود، سخت‌تر پاک می‌شود. به‌طورکلی پاک‌کردن لکه چای روی لباس سخت‌تر از لکه قهوه است؛ چون تانن‌های موجود در چای، غلیظ‌تر و بیشتر از قهوه است و حذف آن دشوارتر است؛ اما هر دو در نهایت از بین می‌روند و روش ازبین‌بردن هر دو به یک شکل است.

چگونه لکه قهوه یا چای را از لباس پنبه_ای و کتانی پاک کنیم
چگونه لکه قهوه یا چای را از لباس پنبه_ای و کتانی پاک کنیم

چگونه لکه قهوه یا چای را از لباس پنبه‌ای و کتانی پاک کنیم

برای از بین بردن لکه قهوه یا چای مسیر زیر را دنبال کنید.

1. لکه را با آب سرد خیس کنید

درصورتی‌که لکه تازه است بهتر است که لکه را با آب سرد خیس کنید. ابتدا آب سرد را از پشت پارچه بریزید تا از نفوذ قهوه و چای به داخل پارچه جلوگیری کنید. به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه این عمل را تکرار کنید و از پشت لکه عبور دهید. اگر لکه کاملاً پاک نشد مرحله بعدی را انجام دهید. دقت کنید اگر پارچه با چای شیرین لکه شده است هرگز از آب داغ استفاده نکنید.

2. کمی مایع شوینده روی لباس بریزید

مقداری مایع لباسشویی و کمی آب سرد روی لکه بریزید و صبر کنید بین ۳ تا ۵ دقیقه روی لباس باقی بماند. فقط اجازه ندهید که شوینده روی لباس خشک شود. هر ۵ دقیقه یک‌بار پارچه لکه‌دار را با انگشت خود به‌آرامی مالش دهید تا لکه از بین برود.

3. روی لباس‌تان لکه‌بر بمالید

کمی لکه بر امو، روی لکه لباس بریزید. مایع لباسشویی امو ضمن خاصیت پاک‌کنندگی، هرگونه لکه‌ای را از روی لباستان پاک می‌کند. درصورتی‌که لباستان سفید است می‌توانید لکه را با استفاده از سفیدکننده یا اموی اکتیو از بین ببرید.

4. لباس را در ماشین لباسشویی بشویید

لباس را در ماشین لباسشویی یا به‌صورت دستی بشویید. فقط قبل ازشستشو، حتماً برچسب مراقبت از لباس را بررسی کنید و بعد ماشین لباسشویی را تنظیم کنید.

5. لکه را بررسی و خشک کنید

بعد از شستن لباس، لکه را دوباره بررسی کنید درصورتی‌که لکه کاملاً پاک نشده بود مراحل قبلی را مجدداً تکرار کنید و بعد لباس را در هوای آزاد خشک کنید.

پاک کردن لکه قدیمی چای یا قهوه روی لباس

برای پاک کردن لکه چای قدیمی روی لباس،  لباس را به مدت ۳۰ دقیقه در آب خیس کنید و بعد بشویید. درصورتی‌که هنوز لکه چای یا قهوه به‌جامانده بود، کمی مایع لباسشویی اضافی را با برس یا انگشتان به لکه چای بمالید و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دیگر در آب گرم خیس کنید. همچنین این روش را می توانید برای پاک کردن لکه قهوه قدیمی روی لباس تکرار کنید.

از بین بردن لکه قهوه و چای روی لباس رنگی
از بین بردن لکه قهوه و چای روی لباس رنگی

از بین بردن لکه قهوه و چای روی لباس رنگی

برای ازبین‌بردن لکه قهوه و چای روی لباس رنگی‌تان، حتماً از شوینده مخصوص لباس رنگی استفاده کنید. مایع لباسشویی اموی رنگی مخصوص لباس‌های رنگی تولید می‌شود. ضمن اینکه تثبیت‌کننده رنگ لباس است از الیاف لباس در برابر آسیب محافظت می‌کند. این شوینده از آمیختن رنگ‌ها خودداری می‌کند و قدیمی‌ترین لکه‌ها را از روی لباستان سریع از بین می‌برد. این مایع شوینده طول عمر الیاف لباس را تضمین می‌کند و چین و چروکی روی لباستان باقی نمی‌گذارد در نتیجه اتوکشی لباس بسیار ساده و آسان خواهد بود.

چگونه لکه قهوه را از پارچه‌های مصنوعی پاک کنیم؟

به‌طورکلی پاک‌کردن لکه روی پارچه‌های مصنوعی مثل پلی‌استر، نایلون از پارچه‌های طبیعی آسان‌تر است. برای ازبین‌بردن لکه قهوه روی پارچه‌های مصنوعی مسیر زیر را دنبال کنید.

1. خیلی فوری لکه را از بین ببرید

به‌محض ریختن لکه قهوه خیلی فوری لکه را از بین ببرید. چون لکه‌های تازه خیلی راحت‌تر از لکه‌ای خشک شده پاک می‌شوند.

2. قهوه اضافی را از روی پارچه پاک کنید.

از یک پارچه تمیز و خشک برای پاک‌کردن قهوه اضافی استفاده کنید.

3. محلول شوینده بسازید.

یک لیتر آب گرم با 2/1 قاشق چایخوری مایع ظرفشویی و 1 قاشق غذاخوری سرکه سفید را با هم مخلوط کنید.

و پارچه لکه‌دار را به مدت 15 دقیقه در آن خیس کنید. و بعد پارچه را با آب داغ بشویید.

4. لکه را بررسی کنید.

لکه را بررسی کنید اگر هنوز لکه روی پارچه باقی‌مانده بود. با یک اسفنج آغشته به الکل لکه‌های باقی‌مانده روی پارچه را پاک کنید.

5. پارچه لکه‌دار را بشویید.

بعد از لکه‌گیری پارچه، برچسب مراقبت از لباس را بررسی کنید و چرخه شستشو متناسب با نوع پارچه را انتخاب کنید و در ماشین لباسشویی یا به‌صورت دستی بشویید.

پاک کننده_های مناسب برای پاک کردن لکه قهوه یا چای
پاک کننده_های مناسب برای پاک کردن لکه قهوه یا چای

پاک کننده‌های مناسب برای پاک کردن لکه قهوه یا چای

برای پاک‌کردن لکه قهوه یا چای روی لباس، پاک‌کننده‌های شیمیایی متنوع و طبیعی وجود دارند که لکه را از روی لباس پاک می‌کنند که در ادامه به توضیحات هر کدام می‌پردازیم.

مایع لباسشویی امو

مایع لباسشویی امو، شوینده مناسب انواع لباس است که ضمن خاصیت پاک‌کنندگی، قدرت لکه بری بالایی دارد و انواع لکه را از بین می‌برد و در انواع اموی مشکی، اموی رنگی و اموی اکتیو و اموی کودک تولید می‌شود این شوینده غیر از لکه‌گیری چای، برای پاک کردن  لکه قهوه از روی شلوار جین، بلوز جین، پارچه های نخی و کتان هم استفاده می شود.

سفیدکننده

برای پاک‌کردن لکه قهوه یا چای روی لباس سفید می‌توانید از سفیدکننده استفاده کنید. البته سفیدکننده برای هر پارچه‌ای مناسب نیست؛ بنابراین حتماً ابتدا برچسب مراقبت از لباس را بررسی کنید.

جوش شیرین

جوش‌شیرین یکی از روش‌های طبیعی برای پاک‌کردن لکه قهوه یا چای است؛ چون لکه چای و قهوه را از پارچه جذب می‌کند. برای استفاده از آن، خمیری از آب و جوش‌شیرین بسازید و روی لکه لباس بمالید، ۱۵ دقیقه صبر کنید و بعد جوش‌شیرین را با آب سرد بشویید. درصورتی‌که لکه از بین رفته بود، لباس را با شوینده معمولی بشویید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *