از بین بردن لکه رنگ ساختمانی از روی لباس

از بین بردن لکه رنگ ساختمانی از روی لباس

فرقی نمی‌کند از چه رنگی استفاده می‌کنید پاشیدن ناگهانی رنگ روی لباس می‌تواند فاجعه‌بار باشد. شاید مشغول رنگ‌کردن دیوار اتاقتان باشید که با پاشیدن رنگ روی لباستان غافلگیر شوید. با اینکه پاک‌کردن رنگ روی لباس می‌تواند سخت باشد؛ اما خوشبختانه راهی برای ازبین‌بردن آن وجود دارد. در این مطلب قصد داریم که راهکارهای مؤثر و سریع برای ازبین‌بردن لکه رنگ ساختمانی از روی لباس را آموزش دهیم تا به‌محض بروز این اتفاق دست پاچه نشوید. چون با مطالعه این مطلب می‌توانید به‌راحتی رنگ ساختمانی را از روی لباستان حذف کنید.

چگونه رنگ ساختمانی را از روی لباس پاک کنیم؟
چگونه رنگ ساختمانی را از روی لباس پاک کنیم؟

چگونه رنگ ساختمانی را از روی لباس پاک کنیم؟

رنگ‌ها به دودسته برپایه آب و روغنی دسته‌بندی می‌شوند و با درنظرگرفتن پایه رنگ می‌توانید به‌راحتی رنگ‌ها را پاک کنید. معمولاً رنگ‌های دیواری بر پایه آب ساخته می‌شوند. اما برای اطمینان می‌توانید رنگ را با الکل تست کنید. کافی است قسمتی از دیوار را با یک محلول آب گرم و شوینده بشویید و بعد محل را با یک حوله خشک کنید. در مرحله بعدی یک پنبه آغشته به الکل را روی ناحیه مدنظر بکشید. اگر رنگ جدا شد این رنگ لاتکس یعنی برپایه آب است؛ چون رنگ‌های لاتکس به خوبی به دیوار نمی‌چسبند. در غیر این صورت برپایه روغن است. در ادامه به بهترین روش ازبین‌بردن رنگ ساختمان برپایه آب و روغنی می‌پردازیم.

رنگ لاتکس

رنگ‌های لاتکس بر پایه آب هستند و از مزیت‌های مهم این نوع رنگ‌ها، اینکه بوی کمتری نسبت به رنگ‌های روغنی دارند و سریع خشک می‌شوند؛ بنابراین  بیشتر برای نقاشی دیوارهای داخلی و خارجی منزل کاربرد دارند. و به راحتی از سطوح جامد جدا می‌شوند. به‌طورکلی رنگ‌های لاتکس بسیار سریع‌تر و ساده‌تر از رنگ‌های روغنی پاک می‌شوند و در برابر تغییرات دمایی دوام بالایی دارند و تمیزکردن آن وقتی خیس است، ساده‌تر است. در ادامه به روش ازبین‌بردن رنگ لاتکس از روی لباس می‌پردازیم. از این روش می‌توانید برای پاک‌کردن رنگ اکریلیک از روی لباس هم استفاده کنید.

1. لکه را از روی لباس جدا کنید

اگر لکه خشک شده بود، قبل از خیس کردن لباس، آن را با یک چاقو، رنگ اضافی را به آرامی از روی لباس جدا کنید.

2. لکه را زیر آب جاری گرم خیس کنید.

لکه را از پشت لباس با آب گرم جاری خیس کنید.

3. با یک شوینده ملایم لکه را پاک کنید

آغشته کردن لکه با یک شوینده ملایم بسیار مهم است؛ چون لکه را راحت‌تر از بین می‌برد. مقداری مایع ظرف‌شویی یا لکه بر امو را با آب گرم مخلوط کنید و روی لکه بمالید طوری که شوینده روی لکه را کاملاً بپوشاند. حدود ۱۰ دقیقه صبر کنید و بعد بشویید. این مرحله را چندین بار تکرار کنید تا لکه کاملاً از بین برود.

4. لکه را با اسفنج بشویید.

اسفنج نرمی را بردارید و درمحلول فرو کنید سپس لکه را با شدت روی اسفنج بمالید تا لکه پاک شود.

5. لکه را دوباره بررسی کنید

اگر لکه همچنان روی لباس باقی‌مانده بود، آن را با لاک‌پاک‌کن غیر استونی، اسپری مو یا الکل، مالش دهید و بعد بشویید.

6. لباس را بشویید

در این مرحله می‌توانید لباس را به‌صورت دستی یا در ماشین لباسشویی بشویید. برای شستشوی دستی، محلولی از آب گرم و مایع ظرف‌شویی را پر کنید و لباس لکه‌دار را داخل آن قرار دهید. برای شستن لباس لکه‌دار با ماشین لباسشویی قبل از هر کاری، ابتدا برچسب مراقبت از لباس را بررسی کنید و بعد بشویید.

رنگ روغنی

رنگ‌های روغنی بر پایه روغن هستند و دوام طولانی‌مدتی دارند. رزین موجود در رنگ به‌سادگی به تمام سطوح می‌چسبد و یک پوشش سخت ایجاد می‌کند؛ بنابراین برای کارهای داخلی منزل که به دوام بیشتری نیاز دارد، به کار می‌روند. با درنظرگرفتن این ویژگی از رنگ‌روغنی برای رنگ‌آمیزی سطوح گچی، چوبی، بتنی، تزیینات و قرنیزها، مناطق پرترافیک منزل مثل راهروها و کف خانه استفاده می‌شود؛ اما سخت‌تر از رنگ‌های پایه آب از بین می‌رود. برای پاک‌کردن رنگ‌روغنی ساختمانی از روی لباس مراحل زیر را دنبال کنید.

1. رنگ روغنی اضافی را با چاقو خارج کنید

رنگ روغنی اضافی را با یک چاقو از روی لباس پاک کنید.

2. لکه را با سقز پاک کنید

لباس را از داخل برگردانید و لکه را از پشت، با سقز پاک کنید. برای اطمینان بیشتر قبل از شروع کار روی قسمت کوچکی از لباس تست کنید، درصورتی‌که پارچه خراب نشد می‌توانید لباس را کامل لکه‌گیری کنید.

3. لباس را در آب گرم خیس کنید

بعد از اینکه مطمئن شده‌اید که لکه پاک شده، آن را با آب گرم بشویید.

4. لکه را به مواد شوینده بمالید

مقداری مایع ظرف‌شویی را روی لکه بمالید و لباس را یک شبانه‌روز در آب گرم و شوینده خیس کنید. فقط دقت کنید که دمای مناسب را براساس برچسب مراقبت لباس تنظیم کنید.

5. لباس را آبکشی کنید

روز بعد لباس را آبکشی کنید و در ماشین لباسشویی یا به صرت دستی بشویید. دقت کنید تا زمانی که لکه کاملا پاک نشده، از خشک کردن لباس خودداری کنید.

از بین بردن رنگ ساختمان از روی لباس به روش طبیعی
از بین بردن رنگ ساختمان از روی لباس به روش طبیعی

از بین بردن رنگ ساختمان از روی لباس به روش طبیعی

برای پاک‌کردن رنگ ساختمانی می‌توانید از پاک‌کننده‌های طبیعی هم استفاده کنید که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

جوش شیرین

جوش‌شیرین یک پاک‌کننده طبیعی است و به‌راحتی رنگ‌های پایه آب را پاک می‌کند. کافی است جوش‌شیرین را با آب مخلوط کنید تا خمیری ایجاد شود سپس خمیر را مستقیم روی لکه رنگ لباس بمالید.

ترکیب سرکه و آمونیاک

لباس لکه‌دار را در دو قسمت آمونیاک و سرکه سفید و کمی نمک خوراکی مخلوط کنید. صبر کنید تا لباس یک شبانه‌روز در محلول باقی بماند و بعد رنگ را با یک مسواک قدیمی پاک کنید

از بین بردن لکه رنگ ساختمانی از روی لباس مشکی

برای پاک‌کردن رنگ ساختمانی از روی لباس مشکی از ترکیب سرکه و آب استفاده کنید. اسید موجود در سرکه رنگ را از لباس خارج می‌کند. محلول را روی ناحیه لکه‌دار اسپری کنید و صبر کنید تا بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه خیس شود و بعد کاملاً بشویید.

نکات کلیدی برای از بین بردن سریع لکه رنگ ساختمانی
نکات کلیدی برای از بین بردن سریع لکه رنگ ساختمانی

نکات کلیدی برای از بین بردن سریع لکه رنگ ساختمانی

  • برای ازبین‌بردن رنگ‌روغنی ساختمانی از آب استفاده نکنید.
  • از پاک‌شدن لکه مطمئن شوید و بعد لباس را خشک کنید.
  • وقتی رنگ لاتکس خیس است، سریع‌تر پاک می‌شود.
  • درصورتی‌که لاتکس خشک شد، باید کمی رنگ را مرطوب کنید و بعد تمیز کنید.
  • بهترین حلال‌ها برای ازبین‌بردن رنگ لاتکس، الکل مالشی و پاک‌کننده ناخن است.
  • برای پاک کردن رنگ های روغنی از تینر رنگ و یا الکل صنعتی استفاده کنید.
  • برای از بین بردن رنگ روغنی خشک شده سقز به خوبی عمل می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *