پاک کردن لکه چربی روی انواع پارچه

پاک کردن لکه چربی روی انواع پارچه

وقتی از پاک کردن چربی از روی لباس صحبت می‌کنیم، منظورمان دقیقاً انواع چربی‌ها است؛ از لکه چربی روغن ماشین گرفته تا لکه چربی روغن زیتون! این لکه‌ها در گروه لکه‌های سرسخت قرار می‌گیرند، چون چربی‌ها، مانند لکه‌های دیگر، محلول در آب نیستند و برای پاک کردن آن به یک لکه‌بر و شوینده قوی نیاز دارید. اگر شما هم به دنبال خلاصی از این لکه‌ها هستید، خیال‌تان آسوده. راه‌حل‌های مختلفی برای این کار وجود دارد.

یکی از بهترین روش‌ها که با کمک آن می‌توانید هر نوع لکه چربی، حتی چربی کهنه را پاک کنید، استفاده از شوینده باکیفیت است. از جمله معروف‌ترین شوینده‌های لکه‌بر، شوینده امو (OMO) است که قدرت پاک‌کنندگی بالایی دارد. این شوینده یک محصول مطمئن است و با کمک آن خیال‌تان از بابت پاکیزگی و پاک کردن لکه روغن روی لباس راحت خواهد بود.

پارچه کتان

برای پارچه کتان، لکه چربی با چی پاک میشه؟ خوب است بدانید که حذف لکه چربی از روی پارچه کتان، معمولاً کار سختی است. از بین بردن چربی روی ملحفه یا لباس کتانی، پیچیدگی و حساسیت خاصی دارد. شوینده چندمنظوره امو، با قدرت پاک کنندگی بالا، این امکان را به شما می‌دهد که چربی را کاملاً از روی پارچه کتان از بین ببرید.

این شوینده قوی، از بافت کتان لباس محافظت کرده و از تغییر شکل لباس حین شستشو جلوگیری می‌کند. از طرفی، یکی از دغدغه‌های شستشو لباس کتان، اتو کردن و خشک کردن آن است. استفاده از شوینده امو، نه‌تنها رایحه خوشبویی به لباس می‌دهد؛ بلکه امکان اتوکشی راحت آن را نیز میسر می‌کند. استفاده از این شوینده، بهترین پیشنهاد برای شستشو و حذف لکه چربی از روی لباس کتان است.

پاک کردن لکه روغن روی پارچه کتان
پاک کردن لکه روغن روی پارچه کتان

پارچه چرمی

شستن پارچه‌های چرمی نیز به مهارت خاصی نیاز دارد؛ چون پارچه چرم به سرعت مایعات به خصوص چربی را جذب می‌کند. با این حال، برای حذف لکه چربی از روی آن، جای نگرانی نیست! ابتدا با یک پارچه میکروفیبر لکه را به آرامی تمیز کنید تا چربی تا حد زیادی جذب پارچه شود. برای تمیز کردن درست چرم باید جهت بافت را تشخیص دهید. در صورتی نمی‌توانید جهت بافت پارچه را شناسایی کنید، از قسمت بیرونی لکه آن را تمیز کنید و بعد از یک شوینده قوی روی لکه بمالید. فقط برای انتخاب شوینده مناسب دقت کنید.

پارچه پشمی

پشم از الیاف طبیعی است و کثیفی و چربی را به راحتی جذب می‌کند. برای تمیز کردن پارچه‌های ظریفی مثل پشم باید با دقت زیاد عمل کنید. به طور کلی فرقی نمی‌کند چه نوع چربی، لباس را چرب کرده است، برای پاک کردن انواع لکه چربی مانند لکه گریس یا روغن موتور از روی این پارچه، باید از شوینده‌ای مناسب استفاده کنید؛ اما برای اینکه به نتیجه دلخواه برسید، قبل از شستشو حتما لکه اضافی را از روی پارچه پشمی پاک کنید. برای این کار به آرامی چربی را با یک پارچه تمیز از روی لباس بردارید. سپس مقداری جوش شیرین یا شوینده قوی با قدرت لکه بری بالا روی لکه بریزید. به این ترتیب چربی به لایه‌های بالایی پارچه پشمی جذب می‌شود. بعد از گذشت چند دقیقه که شوینده به بافت پارچه نفوذ کرد، آن را به صورت دستی یا با ماشین لباسشویی در دمای 30 درجه سانتی گراد بشویید.

پارچه حریر

اگر پارچه حریر را لمس کنید، متوجه حساسیت و ظرافت آن خواهید شد. پارچه‌های حریر، از نخ های ظریفی تولید می‌شوند بنابراین مراقبت از این پارچه‌ها بسیار متفاوت‌تر و حساس‌تر است و شستن آن‌ها، به دقت بالایی نیاز دارد. شاید برای شما هم این سؤال پیش بیاید که برای پارچه حریر، لکه چربی با چی پاک میشه؟

برای شستن پارچه حریر و حذف لکه روغن از روی آن، ابتدا باید از شوینده‌ای استفاده کنید که به بافت ظریف پارچه آسیب نزند. از طرفی، سفیدی و روشنی پارچه را (برای پارچه حریر سفید) حفظ کند. یکی از بهترین پیشنهادها برای این کار، استفاده از شوینده OMO است. این پاک‌کننده با سفیدکنندگی بالا و قابلیت چربی زدایی، برای شستن پرده و انواع لباس ابریشم مناسب است. این شوینده، هرگونه لکه‌ چربی را به سرعت و مستقیماً از روی لباس حذف می‌کند.

پاک کردن لکه چربی روی پارچه جین
پاک کردن لکه چربی روی پارچه جین

لباس جین

لباس‌ها و شلوارهای جین، از پرطرفدارترین لباس‌هایی هستند که معمولاً برای مدت طولانی از آن‌ها استفاده می‌کنیم. بنابراین حتی اگر مراقب هم باشیم ممکن است با لکه چربی پیتزا یا پاپ کورن حین تماشای فیلم  غافلگیر بشویم. خوشبختانه شلوار جین از الیاف بادوام تولید می‌شود، بنابراین به راحتی می‌توانید آن را بارها بشویید و از روش‌های متنوعی برای پاک کردن چربی استفاده کنید.

برای پاک کردن لکه چربی از روی شلوار لی، مانند مراحل بالا، با دستمال تمیز به آرامی روی لکه بکشید. این عمل از نفوذ بیشتر لکه در جین جلوگیری می کند. سپس مقداری شوینده قوی روی لکه  بمالید و چند دقیقه صبر کنید و بعد بشویید

آیا روش پاک کردن لکه روغن زیتون با لکه روغن موتور فرق دارد؟

به طور کلی انواع لکه چربی از نظر قدرت جذب و ماندگاری، با یکدیگر فرق دارند، اما همه آن‌ها اگر به زودی اقدام کنید، از روی پارچه پاک می‌شوند. با این حال، بعضی لکه‌های چربی که منشأ گیاهی یا حیوانی دارند، راحت‌تر از چربی‌های شیمیایی بر پایه نفت، پاک می‌شوند. برای مثال، شما می‌توانید لکه روغن زیتون را از روی انواع پارچه با کمک یک شوینده مناسب و حتی برخی روش‌های خانگی مثل استفاده از جوش شیرین، سرکه، صابون یا غیره پاک کنید. اما برای پاک کردن لکه روغن موتور، به یک شونده قوی‌تر مثل امو نیاز دارید. فرمولاسیون به کار رفته درامو از عهده پاک کردن انواع لکه چربی روی پارچه برمی‌آید.

4 نکته مفید برای پاک کردن راحت_تر لکه چربی از روی انواع پارچه
4 نکته مفید برای پاک کردن راحت_تر لکه چربی از روی انواع پارچه

4 نکته مفید برای پاک کردن راحت‌تر لکه چربی از روی انواع پارچه

در ادامه، به 4 نکته برای پاک کردن سریع‌تر و بهتر لکه چربی از روی لباس اشاره خواهیم کرد:

  1. برای شستشو لباس، به دمای آب دقت کنید؛ دمای آب نباید خیلی داغ یا خیلی سرد باشد، تا باعث تغییر شکل لباس نشود.
  2. شوینده لباس را متناسب با جنس پارچه انتخاب کنید. شوینده‌های دارای آنزیم‌های شیمیایی قوی، ممکن است به برخی پارچه‌ها مثل حریر آسیب بزند. پس در انتخاب شوینده مناسب دقت کنید.
  3. سرعت دور موتور ماشین لباس‌شویی را متناسب با تعداد و جنس پارچه انتخاب کنید.
  4. لباس‌های رنگی را از لباس سفید جدا کنید تا از ترکیب شدن رنگ لباس‌ها هنگام پاک شدن لکه، جلوگیری کنید.

سوالات متداول

 

1. برای پاک کردن لکه چربی از روی لباس، از چه شوینده‌ای استفاده کنیم؟

برای از بین بردن لکه روغن از روی انواع پارچه، بهتر است متناسب با نوع پارچه از شوینده قوی یا مایع ظرفشویی استفاده کنید.

2. چگونه لکه چربی کهنه را از روی لباس پاک کنیم؟

برای حذف لکه کهنه چربی باید از یک شوینده قوی در مدت زمان مناسب استفاده کنید و یک شوینده مناسب آنزیم‌دار را روی لکه بمالید و تا 10 دقیقه صبر کرده سپس به مدت 30 دقیقه در آب گرم خیس کنید. در این مرحله می‌توانید از یک لکه بر قوی هم استفاده کنید. دقت کنید میزان داغی آب براساس نوع پارچه متفاوت است. بنابراین قبل از هر چیز برچسب مراقبت لباس را مطالعه کنید

3. نحوه استفاده از شوینده امو برای پاک کردن لکه چربی چگونه است؟

برای از بین بردن لکه‌های چربی، ابتدا شوینده امو را براساس رنگ انتخاب کنید و مستقیم روی لکه بریزید و مایع را با حرکت دایره‌وار روی لباس بمالید و بعد از گذشت چند دقیقه بشویید. این لکه‌بر مناسب برای شستشوی دستی و ماشین طراحی شده است بنابراین می‌توانید از آن استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *