بهترین روش از بین بردن لکه تینر روی لباس

بهترین روش از بین بردن لکه تینر روی لباس

در حال نقاشی‌کردن یک تابلو رنگ‌روغن هستید که ناگهان لباستان رنگی می‌شود. در خیلی از مواقع تینر رنگ، حلال فوق‌العاده برای ازبین‌بردن لکه رنگ‌روغن روی لباس است و می‌تواند بیشتر لکه‌ها را از بین ببرد. اما برای ازبین‌بردن لکه تینر روی لباس باید چه کار کنیم؟ به‌خصوص اینکه تینر بوی نامطبوعی دارد و در طولانی‌مدت باعث سردرد و سرگیجه می‌شود. خوشبختانه تینرهای رنگ، بوی کمتری نسبت به تینرهای دیگر دارند؛ اما بااین‌وجود ممکن است برای بعضی افراد آزاردهنده باشد. در این مقاله قصد داریم به بهترین روش ازبین‌بردن لکه تینر روی لباس بپردازیم.

تینر رنگ چیست و چه کاربردی دارد؟

اصطلاح رقیق‌کننده رنگ به عملکرد آن اشاره می‌کند. تینر به مجموعه حلال‌هایی گفته می‌شود که برای رقیق کردن رنگ‌روغن یا حذف رنگ از برس و غلطک و سایر ابزارهای نقاشی استفاده می‌شود. این حلال‌ها می‌توانند رنگ‌های روغنی را تجزیه کنند و در نتیجه پاک‌کردن رنگ را آسان‌تر کنند. تینریا رقیق‌کننده‌های رنگ شامل استون، سقز، نفتا، زایلن می‌شود.

مراحل از بین بردن لکه تینر روی لباس
مراحل از بین بردن لکه تینر روی لباس

مراحل از بین بردن لکه تینر روی لباس

برای از بین بردن تینر روی لباس مراحل زیر را دنبال کنید.

1.مایع شوینده ظرفشویی را به لباس بمالید

مقداری پودر لباسشویی را روی ناحیه لکه‌دار بریزید و ۱۰ دقیقه صبر کنید و بعد که پودر به الیاف پارچه نفوذ پیدا کرد مقداری مایع ظرف‌شویی را روی لکه بریزید و با حرکات دایره‌ای وار روی لکه را بمالید.

2.لکه را با آب گرم خیس کنید

در این مرحله برچسب مراقبت از لباس را مطالعه کنید و طبق دستورالعمل، لکه را با آب گرم خیس کنید.

3.در صورت لزوم فرآیند را دوباره تکرار کنید

در صورت نیاز این مراحل را دوباره تکرار کنید تا تینر کامل از روی لباس پاک شود.

4.لباس را در ماشین لباسشویی یا به صورت دستی بشویید.

وقتی مطمئن شدید که اثری از تینر روی لباس نیست، لباس را در ماشین لباسشویی یا به‌صورت دستی بشویید. اگرماشین لباسشویی امکان اضافه‌کردن چرخه اضافی را دارد می‌توانید از آن برای خارج‌کردن مایع اضافی لباس استفاده کنید. در غیر این صورت لباس را چندبار با دست بشویید تا مواد شوینده کاملاً از لباس خارج شود.

چگونه بوی تینر را در از بین ببریم؟

گاهی با اینکه لباس با مواد شوینده شسته شده اما هنگام شستن در ماشین لباسشویی ممکن است، بوی تینر در ماشین لباسشویی باقی بماند و به لباس‌های بعدی هم منتقل شود. برای جلوگیری از این مسئله باید از پاک‌کننده و خوشبوکننده‌های طبیعی استفاده کنید که در ادامه به بهترین پاک‌کننده‌های طبیعی اشاره می‌کنیم.

جوش شیرین و سرکه سفید

روی لکه مقداری جوش‌شیرین بپاشید و صبر کنید تا به الیاف لباس نفوذ پیدا کند سپس سرکه را روی لکه بریزید و بعد از گذشت چند دقیقه با آب سرد بشویید. در صورت لزوم این روند را تکرار کنید.

الکل

برای ازبین‌بردن بوی تینر از الکل استفاده کنید. کافی است دستمال تمیزی را به الکل آغشته کنید و روی ناحیه لکه‌دار بکشید. چندین بار این کار را تکرار کنید تا بوی تینر از لباس خارج شود.

چگونه بوی تینر را با صابون از بین ببریم
چگونه بوی تینر را با صابون از بین ببریم

آب و صابون

ترکیب آب و صابون می‌تواند بوی تینر را از لباس خارج کند برای این کار مقداری آب و مایع صابون را با هم مخلوط کنید و روی ناحیه لکه‌دار بمالید و بعد از گذشت چند دقیقه، آن را با آب سرد بشویید.

از بین بردن بوی تینر با عصاره وانیل
از بین بردن بوی تینر با عصاره وانیل

عصاره وانیل

برای ازبین‌بردن بوی بد تینر از لباستان، از عصار وانیل استفاده کنید. برای این کار نصف بطری عصاره وانیل را با آب ترکیب کنید و چرخه شستشوی ماشین لباسشویی را تا نیمه اجرا کنید و دستگاه را خاموش کنید. صبر کنید چند ساعت به همین صورت باقی بماند و مجدداً چرخه شستشو را از ابتدا اجرا کنید. در این حالت مقداری مایع شوینده را به آن اضافه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *