پودر یا مایع ماشین لباسشویی کدام بهتر است؟

پودر یا مایع ماشین لباسشویی کدام بهتر است؟

شستشوی باکیفیت لباس‌ها از دغدغه‌هایی است که ممکن است با آن مواجهه شوید و شاید این سئوال ذهن تان را مشغول کرده باشد که پودر بهتر لباس‌ها را تمیز می‌کند یا مایع لباسشویی؟ به طور کلی عملکرد شوینده‌ها متناسب با میزان بار لباس، نوع پارچه و لکه متفاوت است. پودر و مایع لباسشویی هر دو قدرت تمیزکنندگی لباس‌ها را دارند اما ذرات پودر به راحتی مایع در الیاف پار چه نفوذ پیدا نمی‌کند. البته این دلیل نمی‌شود کلا پودر لباسشویی را حذف کنید، پس برای اینکه بتوانید انتخاب صحیحی داشته باشید باید با ویژگی‌های هر کدام آشنا شوید. با خواندن این مطلب می‌توانید تشخیص دهید که پودر یا مایع ماشین لباسشویی برای چه شرایطی کاربردی است.

تفاوت‌های پودر و مایع لباسشویی

پودر و مایع لباسشویی از پرکاربردترین نوع شوینده‌های لباس است که تفاوت‌هایی با هم دارند. بارزترین تفاوت بین پودر و مایع لباسشویی در شکل ظاهری آن‌هاست. پودرها برخلاف مایع از ذرات ریزی تشکیل شده‌اند در حالی که شوینده‌های مایع ظاهری مایع شکل، دارند.

تفاوت_های پودر و مایع لباسشویی
تفاوت_های پودر و مایع لباسشویی

مواد تشکیل دهنده متفاوت

شوینده‌های  پودری از آلکیل بنزن سولفونات برای از بین بردن لکه‌ها استفاده می‌کند. درحالیکه مایع لباسشویی حاوی مواد الکل اتوکسیلات است.

میزان پاک کنندگی

پودر لباسشویی قدرت پاک کنندگی بیشتری نسبت به مایع لباسشویی دارد. علت این است که مایع لباسشویی وقتی با آب ترکیب می شود، میزان پاک کنندگی آن کاهش پیدا می کند، بنابراین نمی تواند عملکرد قدرتمندی نسبت به از بین بردن لکه ها از روی پارچه لباس داشته باشد.

قدرت لکه بری

برای پاک کردن سخت‌ترین لکه‌ها انتخاب شوینده مناسب شرط اول است. در مقایسه قدرت لکه بری بین پودر لباسشویی و مایع لباسشویی، ترکیبات شیمیایی پودر لباسشویی قدرت لکه بری بالاتری دارند بنابراین از بین بردن لکه‌های سرسخت با پودر لباسشویی نتیجه بخش‌تر از مایع لباسشویی است اما در بین مایع شوینده لباسشویی، شوینده امو قدرت لکه بری بالایی دارد. محصولات امو از مواد  اولیه با فرمولاسیون پیشرفته تشکیل شده است که قابلیت نفوذ بین الیاف لباس را امکان پذیر می کند از عهده پاک کردن هرگونه لکه از روی لباس بر می‌آید بدون اینکه به الیاف لباس صدمه بزند.

قدرت لکه بری مایع لباسشویی نسبت به پودر
قدرت لکه بری مایع لباسشویی نسبت به پودر

قابلیت حلالیت در آب

میزان حلالیت مایع لباسشویی نسبت به پودر لباسشویی بیشتر است. مایع لباسشویی در هر دمای آبی به راحتی حل می‌شود در نتیجه بقایای مواد شوینده روی لباس باقی نخواهد ماند. اما در مورد پودر لباسشویی شرایط متفاوت است. پودر لباسشویی از دانه‌های ریزی تشکیل شده است که که اجازه حل شدن راحت در آب را نمی‌دهد. میزان حلالیت پودر به عواملی مثل سردی آب هم بستگی دارد. هرچه آب سردتر باشد، کمتر پودرها حل می شوند. در صورتی که از پودر لباسشویی استفاده می‌کنید برای اطمینان از حل شدن آن بهتر است پودر را کمی با آب گرم مخلوط کنید.

استفاده مستقیم و راحت

مایع لباسشویی کاربرد ساده تری نسبت به پودر لباسشویی دارد چون مایع لباسشویی به راحتی در آب حل می شود در حالی که پودر روی الیاف لباس باقی می ماند.

حفظ و ثبات رنگ لباس

در ترکیبات شیمیایی پودر لباسشویی از مواد بسیار قوی استفاده شده که به پس دادن رنگ لباس‌ منجر می شود. بنابراین بهتر است برای شستشوی لباس‌های رنگی و  حفظ ثبات رنگ لباس، از  مایع لباسشویی استفاده کنید. اما از آنجا پودر لباسشویی خاصیت درخشندگی و سفیدکنندگی بیشتری نسبت به مایع دارند برای شستشوی لباس‌های سفید پودر لباسشویی گزینه مناسب‌تری به شمار می‌آید.

دوام و طول عمر الیاف لباس

از آنجا که شستشوی لباس با پودر لباسشویی فقط در دمای بالا امکان پذیر است و دمای زیاد آب به رنگ و  الیاف لباس‌های تیره آسیب وارد می کند، بنابراین بهتر است از مایع لباسشویی استفاده کنید. اما برای لباس های روشن پودر لباسشویی مناسب‌تر است.

مزایای پودر لباسشویی

 • هزینه کمتری دارد.
 • قدرت پاک کنندگی و لکه بری قوی دارد.
 • قابلیت پاک کردن لکه‌های خون و چمن را دارد.
 • برای پاک کردن لکه لباس‌های خیلی کثیف انتخاب مناسب‌تری است.
 • پاکت‌های پودر لباسشویی در جهت حفظ محیط زیست طراحی می شوند.
مزایای پودر لباسشویی
مزایای پودر لباسشویی

معایب پودر لباسشویی

 • ذرات پودر لباسشویی به خوبی در آب حل نمی‌شوند.
 • بقایای پودر لباسشویی روی لباس باقی می‌ماند.
 • کثیف کاری پودر لباسشویی از مایع لباسشویی بیشتر است.
 • به راحتی قابل اندازه‌گیری نیست.
مزایای مایع لباسشویی
مزایای مایع لباسشویی

مزایای مایع لباسشویی

 • به راحتی و خیلی سریع در آب حل می‌شوند.
 • مایع لباسشویی انتخاب مناسبی برای شستشوی پارچه های ظریف است.
 • مایع لباسشویی اثری از خود روی لباس به جا نمی‌گذارد.
 • برای شستشوی لباس‌ها با آب سرد انتخاب مناسبی است چون در هر دمایی به خوبی در آب حل می‌شود.
 • لکه‌های چربی را بهتر از پودر لباسشویی پاک می‌کند.
 • مایع لباسشویی قابل اندازه گیری است.

معایب مایع لباسشویی

 • مایع لباسشویی گران‌تر از پودر لباسشویی است.
 • مواد شوینده مایع ممکن است به بیرون از ماشین لباسشویی سریز شود.
 • بطری‌های پلاستیکی مایع لباسشویی با محیط زیست سازگاری ندارند.

عوامل موثر در انتخاب شوینده لباس مناسب

عوامل مختلفی در انتخاب شوینده مناسب لباس تاثیرگذار است. به طور مثال برای شستشوی لباس با دست باید از شوینده ملایم استفاده کنید تا به پوست دست آسیب وارد نشود. همچنین برای شستشوی پارچه های حساس مثل پشم یا ابریشم باید از شوینده‌هایی حاوی لانولین استفاده کنید که خاصیت نرم کنندگی نیز داشته باشد و در مورد انتخاب شوینده مناسب لباس‌های رنگی باید دقت کنید که از شوینده های معمولی استفاده نکنید چون باعث از بین رفتن رنگ لباس می‌شوند.

برای شستشوی لباس نوزاد مایع لباسشویی بهتر است یا پودر

همانطور که می دانید پوست نوزادان نسبت به بزرگسالان حساسیت بیشتری دارد و از آنجا که پودرهای لباسشویی در الیاف لباس باقی می مانند، انتخاب مناسبی برای شستشوی لباس نوزاد نیستند، چون مواد شیمیایی در پودرهای لباسشویی احتمال اینکه به پوست حساس نوزاد آسیب وارد کند، زیاد است. بنابراین با توجه به حساس بودن پوست نوزاد، پیشنهاد می‌کنیم از مایع لباسشویی ملایم و مناسب کودکان و نوزادان استفاده کنید.

کدام شوینده انتخاب بهتری برای ماشین لباسشویی است؟

ممکن است این سئوال هم ذهن شما را مشغول کرده باشد که پودر یا مایع ماشین لباسشویی کدام بهترین انتخاب برای شستشوی باکیفیت  لباس در ماشین لباسشویی محسوب می‌شود. همانطور که اشاره کردیم مواد شوینده مایع راحت‌تر از پودر لباسشویی حل می‌شوند بنابراین کمتر به ماشین لباسشویی آسیب وارد می‌کنند. این احتمال وجود دارد که با هر بار شستشو، پودرهای شوینده در ماشین لباسشویی جمع شوند، بنابراین تجمع پودرها بر عملکر دستگاه تاثیر مخرب به جا می گذارد در نتیجه پودرهای شوینده گزینه مناسبی برای ماشین‌های لباسشویی نیست.

 

سوالات متداول

 1. شوینده مناسب برای آب سخت کدام است؟

اگر در منطقه‌ای که زندگی می‌کنید با آب سخت لباس‌ها را می‌شویید برای اینکه شستشوی لباس‌ها با کیفیت بهتری باشد بهتر است از پودر لباسشویی برای مقابله با املاح معدنی استفاده کنید. علت این است که شوینده های مایع واکنش پذیری کمتری با آب سرد دارند.

 1. برای شستشوی لباس نوزاد، پودر لباسشویی بهتر است یا مایع لباسشویی؟

برای شستشوی لباس نوزاد و کودک بهترین انتخاب، مایع لباسشویی امو است. مایع لباسشویی امو کودک بدون آنزیم و رنگ تولید شده است و ضمن محافظت از پوست حساس کودک، قدرت لکه بری بالایی دارد. علاوه برآن مواد تشکیل دهنده این شوینده با ضدعفونی کردن لباس کودک، آن را از بیماری محفوظ نگه می‌دارد.

 1. کدام یک قدرت لکه بری بیشتری دارند؟

هر دو شوینده برای از بین بردن لکه ها طراحی شده اند اما پودرهای لباسشویی قدرت بیشتری برای لکه بری دارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *