چرا حوله زرد می‌شود؟

چرا حوله زرد می‌شود؟

شاید این سؤال برایتان مطرح شده باشد که چرا حوله زرد می‌شود؟ حوله‌های دستی و حمام بخش مهمی از نظافت روتین ما را به عهده دارند که رطوبت را جذب می‌کنند. مهم نیست حوله‌ها چه رنگی دارند، به‌مرور لکه‌های زرد روی آن‌ها دیده می‌شود. البته در مورد رنگ سفید شرایط متفاوت‌تر است. وقتی اولین‌بار از حوله‌های سفید استفاده می‌کنید، ظاهر شیک و مجللی دارند، اما معمولاً خیلی زودتر از رنگ‌های دیگر زرد می‌شوند و خیلی سریع حوله سفید، ظاهر لوکس خود را از دست می دهد که البته زردشدن حوله بخشی از روند کهنه شدن آن است، دلایل مختلفی وجود دارد که این مسئله را ایجاد می‌کند. با این وجود رعایت نکات ضروری می‌تواند روند کهنگی حوله را کم کند که در این مطلب قصد داریم به آن بپردازیم.

دلایل زرد شدن حوله چیست؟
دلایل زرد شدن حوله چیست؟

دلایل زرد شدن حوله چیست؟

به‌طورکلی هر نوع حوله تن‌پوش و دستی بسته به تعداد دفعات استفاده به‌مرورزمان زرد می‌شود. البته عواملی مثل ریختن سس غذا، چربی غذا، عرق صورت و ریختن پوست مرده در زردشدن حوله نقش دارند. اما نکته‌ای که وجود دارد اینکه حتی اگر حوله‌های کثیف را بشویید باز هم گاهی اوقات عمیقاً تمیز نمی‌شوند و این عاملی است که لکه‌ها به الیاف حوله نفوذ کند و زرد شوند. در ادامه به مهم‌ترین دلایل زردشدن حوله اشاره کنیم.

عرق بدن و دئودورانت

باقی‌مانده عرق و دئودورانت روی لباس موجب زردشدن حوله می‌شود. ترکیبات آلومینیوم در بسیاری از دئودورانت‌ها می‌توانند با مواد شوینده واکنش نشان دهد و اکسید شوند در نتیجه لکه‌های زرد روی حوله ظاهر می‌شوند.

محصولات آرایشی و پوستی

باقی مانده روغن‌ها و رنگ‌دانه‌های موجود  در مواد شیمیایی آرایشی و محصولات پوستی در صورتی که خوب پاک نشوند، به الیاف حوله نفوذ پیدا می‌کنند و به‌راحتی به حوله منتقل شده و باعث زردی می‌شوند.

باقی مانده مواد شوینده

استفاده بیش از حد مواد شوینده و نرم‌کننده موجب می‌شود بقایای آن روی حوله نفوذ پیدا کند و وقتی حوله در خشک کن با حرارت شدید قرار گیرد، مواد شوینده روی حوله تثبیت شده در نتیجه حوله زرد می‌شود.

مواد معدنی در آب سخت

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که از آب سخت استفاده می‌کنید، رسوبات معدنی شامل آهن، منگنز و رسوب موجود آهک در آب سخت روی حوله‌ها جمع می‌شوند و لکه‌های زرد و قهوه‌ای روی آن باقی می‌گذارند.

شستشوی حوله با آب خیلی داغ

شستن حوله با آب داغ به الیاف آن آسیب می‌زند و رنگ حوله زرد می‌شود. به‌طورکلی خشک‌کردن بیش از حد حوله یا مواجهه با حرارت زیاد برای حوله مضر است و طراوت و عملکرد حوله‌ها را از بین می‌برد. بهترین دما برای شستشوی حوله با آب گرم است؛ چون در این صورت چربی و روغن را از روی حوله به‌راحتی پاک می‌کند.

نکات مفید برای جلوگیری از زرد شدن حوله
نکات مفید برای جلوگیری از زرد شدن حوله

نکات مفید برای جلوگیری از زرد شدن حوله

روش‌های مختلفی برای جلوگیری از زردشدن حوله وجود دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

حوله‌ها را از سایر لباس‌ها جدا کنید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که از زردی حوله جلوگیری می‌کند، جداکردن حوله از لباس است. حین شستشوی حوله با ماشین لباسشویی، از ادغام کردن حوله با لباس اجتناب کنید چون احتمال انتقال رنگ و لکه‌دار شدن حوله افزایش پیدا می‌کند. علاوه پیشنهاد می‌کنیم که حوله‌ها را براساس رنگ‌بندی جدا کرده؛ مثلاً حوله رنگ روشن را با تیره تفکیک کنید تا از رنگ دادن و زردی حوله جلوگیری کنید.

به مقدار و  کیفیت پاک کننده توجه کنید

میزان مصرف شوینده تاثیر زیادی در زردی رنگ حوله دارد. بنابراین باید مقدار کافی شوینده در ماشین لباسشویی بریزید. حجم زیاد یا کم شوینده باعث تجمع بقایای آن روی حوله می شود. پیشنهاد می‌کنیم، از شوینده باکیفیت بالا انتخاب کنید تا از زردی رنگ حوله جلوگیری کنید.

حوله را بعد از شستشوی آبکشی کنید
حوله را بعد از شستشوی آبکشی کنید

حوله را بعد از شستشوی آبکشی کنید

بعد از شستشوی حوله حتما آن را آبکشی کنید چون در غیر این صورت موجب تجمع مواد شوینده روی حوله می شود و به مرور به زردی تغییر می‌کند.

حوله رنگ تیره انتخاب کنید

یکی از راحت‌ترین روش‌ها برای جلوگیری از زردشدن حوله اینکه از حوله رنگی استفاده کنید. چون حوله‌های رنگی دیرتر از حوله سفید زرد می‌شوند.

 حوله را در زیر نور آفتاب خشک کنید

از مرطوب نگه داشتن حوله برای مدت زمان طولانی جلوگیری کنید. برای خشک کردن حوله ترجیحا آن را آویزان کنید تا در مجاورت نور آفتاب و گردش هوا خشک شوند. نور مستقیم خورشید یک سفیدکننده و ضدعفونی کننده طبیعی حوله است که موجب تازگی، طراوت و سفیدی حوله می‌شود.

لکه‌های روی حوله را از بین ببرید

اگر روی حوله، لکه‌ای وجود دارد دراسرع‌وقت آن را پاک کرده تا از تثبیت لکه روی حوله جلوگیری کنید. برای ازبین‌بردن لکه روی حوله از لکه برهای مخصوص استفاده کنید. انتخاب لکه برها برای حوله‌های مختلف متفاوت است. برای پاک‌کردن لکه روی حوله رنگی از استفاده سفیدکننده خودداری کنید؛ چون باعث تغییر رنگ حوله می‌شود. علاوه بر این با ازبین‌بردن لکه‌های روی حوله می‌توانید از چرک مردگی حوله نو و کهنه پیشگیری کنید.

از خشک کردن بیش از حد حوله جلوگیری کنید

حوله ها را بلافاصله بعد از خشک شدن از خشک کن خارج کنید. هرگونه رطوبت باقی مانده روی حوله باعث تجمع باکتری روی حوله می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *