6 علت مهم برای زرد شدن لباس

6 علت مهم برای زرد شدن لباس

اگر به‌تازگی لباستان را از کمد بیرون آورده‌اید و با دیدن لکه‌های زرد روی آن، لباستان از چشمتان افتاده است. بدانید که این حس طبیعی است. چون لکه‌های زرد روی لباس، حس کهنگی و کثیفی به شما می‌دهند در نتیجه جذابیت ظاهری خود را از دست می‌دهند و دیگر تمایلی به پوشیدن آن نخواهید داشت. به نظر شما چرا این اتفاق می‌افتد و علت زردشدن لباس چیست؟

علت زرد شدن لباس در کمد

چرا لباس سفید زرد می‌شود؟ زردشدن لباس در کمد یک موضوع طبیعی است. چون لباس‌ها در محیطی بسته نگهداری می‌شوند؛ بنابراین واضح است که تحت‌تأثیر عواملی مثل واکنش‌های شیمیایی، پوسیدگی و خرابی قرار بگیرند و به‌مرور زرد شوند.

عرق بدن از عوامل مؤثر در زردی رنگ لباس
عرق بدن از عوامل مؤثر در زردی رنگ لباس

عرق بدن و دئودورانت

عرق بدن از عوامل مؤثر در زردی رنگ لباس است. عرق زیر بغل یک عملکرد طبیعی بدن است که موجب تنظیم دمای بدن می‌شود. عرق حاوی اوره است و درصورتی‌که با دئودورانت ادغام شود، با مواد آن واکنش می‌دهد و موجب تغییر رنگ لباس می‌شود. زردی رنگ لباس براثر عرق بدن در اطراف یقه لباس و زیر بغل بیشتر اتفاق می‌افتد.

شستشوی نادرست لباس

علت زردشدن لباس ممکن است براثر شستشوی نادرست آن باشد. اکسیداسیون وقتی اتفاق می‌افتد که لباس‌ها را بدون شستشوی مناسب، در کمد نگهداری کنید. مواد کثیف روی لباس در الیاف پنهان می‌شوند و به‌محض قرارگرفتن در معرض اکسیژن، واکنش شیمیایی می‌سازند.

علت زردشدن لباس ممکن است براثر شستشوی نادرست
علت زردشدن لباس ممکن است براثر شستشوی نادرست

مواد شوینده

مواد پاک‌کننده شیمیایی در طول چرخه شستشو، لکه‌ها و آلاینده‌های روی لباس را از بین می‌برند.

طبیعی است وقتی مواد شوینده کمی برای شستشوی لباس استفاده کنید، کثیفی و آلودگی روی لباس باقی می‌ماند و لکه‌های چسبیده به لباس، درصورتی‌که از بین نروند به‌مرور به لکه زرد تبدیل می‌شوند و وقتی شستشوی لباس نامناسب باشد و در کمد نگهداری شود، به زردی تغییر می‌کنند. از طرف دیگر مصرف بیش از حد شوینده‌ها هم منجر به زردی لباس می‌شود. چون در طول چرخه آبکشی کامل شسته نمی‌شوند و بقایای مواد شوینده، لباس را زرد می‌کند؛ بنابراین حتماً مواد شوینده را به میزان موردنیاز مصرف کنید. نکته دیگر استفاده از شوینده مخصوص رنگ لباس است، در این صورت می‌تواند از زردی لباس جلوگیری کنید. مایع لباسشویی امو برای انواع لباس‌های سفید، رنگی و مشکی عرضه می‌شود که به‌راحتی هرگونه لکه زردی را از بین می‌برد.

سختی آب

آب سخت از عوامل مؤثر در لکه‌شدن لباستان است. چون آب سخت دارای مقدار زیادی مواد معدنی مانند آهن، کلسیم و منیزیم است که براثر اکسیدشدن، لکه‌های زردی روی پارچه ایجاد می‌کند.

سفیدکننده

می‌دانستید سفیدکننده مثل یک شمشیر دو لبه عمل می‌کند؟ ضمن اینکه روش عالی برای ازبین‌بردن لکه روی لباس‌های سفید است، استفاده بیش از حد آن می‌تواند لکه‌های زردی ایجاد کند. چون سفیدکننده یک ماده شیمیایی قوی برای از بین لکه‌هاست که مقدار زیاد آن لباس را پوسیده می‌کند، بنابراین درصورتی‌که برای ازبین‌بردن لکه‌ها از سفیدکننده استفاده می‌کنید، حتماً قبل از مصرف، برچسب مراقبت از لباس را مطالعه کنید.

قرارگیری زیاد در معرض نور خوشید

نور خورشید هم مانند سفیدکننده خاصیت سفیدکنندگی دارد؛ ولی درصورتی‌که لباستان در طولانی‌مدت، در مجاورت نور خورشید قرار گیرد می‌تواند الیاف لباس را از بین ببرد.

نحوه از بین بردن لکه زرد روی لباس

ظاهرشدن لکه زرد روی لباس، یک مساله رایج است اما می‌توانید با پاک‌کننده‌های خانگی و شیمیایی از عهده ازبین‌بردن آن به‌راحتی برآیید.

نحوه از بین بردن لکه زرد روی لباس
نحوه از بین بردن لکه زرد روی لباس

ترکیب آب و پراکسید هیدروژن

ترکیب پراکسید هیدروژن و آب برای ازبین‌بردن لکه‌های زرد فوق‌العاده عمل می‌کند. ۱.۴ فنجان پراکسید هیدروژن را با ۱.۴ آب مخلوط کنید و روی لباس زرد شده بریزید. ۴۵ دقیقه صبر کنید تا لباس خیس شود. بعد آن را در آب سرد بشویید و آویزان کنید تا خشک شود.

مایع ظرفشویی

مایع ظرف‌شویی هم از پاک‌کننده‌های قوی برای ازبین‌بردن لکه زرد است. برای اینکه به معجزه آن پی ببرید، کافی است مقداری مایع ظرف‌شویی روی لکه زرد بریزید و بعد لباس را در ماشین لباسشویی بیندازید تا شسته شود.

نمک و سرکه

ترکیب نمک و سرکه هم می‌تواند لکه‌های زرد را به‌راحتی از روی لباستان محو کند. کافی است نصف فنجان نمک را با نصف فنجان سرکه سفید مخلوط کنید، سپس لکه زرد لباس را داخل محلول قرار بدهید و ۳۰ دقیقه صبر کنید، بعد لباس را داخل ماشین لباسشویی بیندازید.

خمیردندان

خمیردندان از پاک‌کننده‌های مؤثر برای ازبین‌بردن لکه‌های زرد روی لباس است که مثل پاک‌کننده‌های اشاره شده، در دسترس است. مقداری خمیردندان را روی لباس لکه زرد بریزید و بعد با یک مسواک نرم روی لکه پخش کنید تا لکه از بین برود. بعد که مطمئن شدید که لکه پاک شده است، خمیردندان را از روی لباس بشویید.

مطلب مرتبط: چگونه لباس سفید را تمیز کنیم؟

روش‌های جلوگیری از زرد شدن لباس

  • لباس‌های سفید را از رنگی جدا کنید
  • قبل از شستشو، حتماً اول لکه‌گیری کنید.
  • لباس را حتماً در آب سرد بشویید.
  • ماشین لباسشویی را حتماً تمیز کنید.

جمع بندی

در این مطلب به علت زردشدن لباس، نحوه پاک‌کردن لکه زرد و روش‌های جلوگیری از زردشدن لباس اشاره کردیم، مهم‌ترین نکته‌ای که باید در ازبین‌بردن لکه زرد لباس رعایت کنید اینکه به‌محض مشاهده لکه، اقدامات اولیه را انجام بدهید تا بتوانید سریع از شر لکه‌های زرد لباس نجات پیدا کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *