رنگ روغن از روی لباس چطوری پاک می شود؟

رنگ روغن از روی لباس چطوری پاک می شود؟

اگر با رنگ‌روغن نقاشی می‌کنید بعد از اینکه نقاشی‌تان تمام می‌شود با فضایی آشفته اطرافتان مواجهه می‌شوید. وقتی به اطرافتان نگاه می‌کنید، همه‌جا رنگ‌روغن پاشیده شده و البته لباستان از این اتفاق مستثنی نیست. شاید نگران شوید؛ چون پاک‌کردن رنگ‌روغن از روی لباس سخت است و به‌راحتی از پارچه خارج نمی‌شود. اما برای ازبین‌بردن رنگ قطعاً راه‌حلی وجود دارد. ترکیبات رنگ‌های روغن بسته به پایه رنگ متفاوت است. فقط کافی است که با مواد تشکیل‌دهنده رنگ‌روغن آشنا باشید تا بتوانید از عهده تمیزکردن آن برآیید. در این مطلب قرار است درباره عوامل مؤثر در پاک‌کردن رنگ‌روغن، نحوه پاک‌کردن رنگ‌روغن از روی لباس براساس انواع رنگ بپردازیم.

فاکتورهای موثر در پاک کردن رنگ روغن چیست؟
فاکتورهای موثر در پاک کردن رنگ روغن چیست؟

فاکتورهای موثر در پاک کردن رنگ روغن چیست؟

برای اینکه بتوانید از عهده پاک‌کردن رنگ‌روغن برآیید باید بدانید که لکه‌های رنگ می‌توانند برپایه روغن یا برپایه آب باشند (شامل لاتکس، اکریلیک، رنگ کاردستی و رنگ‌های انگشتی) در ادامه به روش پاک‌کردن لکه‌های روغنی برپایه آب و روغنی اشاره خواهیم کرد.

از بین بردن رنگ روغن برپایه آب

لکه‌های روغنی برپایه آب، راحت‌تر از روی لباس پاک می‌شوند. برای ازبین‌بردن لکه روغنی برپایه آب مراحل زیر را دنبال کنید:

1.لکه‌های جامد را پاک کنید

لکه‌های اضافی را با یک چاقو یا قاشق از روی پارچه بردارید و از مالش دادن آن خودداری کنید.

2.منطقه لکه‌دار را با آب سرد خیس کنید

از سمت مخالف پارچه، لکه را  با جریان آب شدید بشویید.

3.لکه را با مایع لباسشویی بشویید

سپس مقداری مایع لباسشویی را با آب روی لکه بریزید، و به آرامی با انگشتان خود را روی لکه بمالید و بعد محل را بشویید تا لکه پاک شود. شاید نیاز باشد که این کار را چندین بار تکرار کنید.

4.منطقه لکه‌دار را بررسی کنید

قبل از قراردادن لباس در خشک‌کن، ناحیه لکه‌دار را دوباره بررسی کنید. درصورتی‌که لکه روی لباس باقی‌مانده بود، لباس را در خشک‌کن قرار ندهید؛ چون حرارت خشک‌کن، لکه را روی لباس تثبیت می‌کند. این دفعه برای ازبین‌بردن آن از لکه بر آنزیمی استفاده کنید، به این صورت که لباس را کمی خیس کنید و لکه بر را روی ناحیه لکه‌دار بریزید سپس با یک برس نرم روی لکه پارچه بکشید. صبر کنید تا لکه بر ۱۵ دقیقه روی پارچه اثر کند و بعد لباس را بشویید.

پاک کردن رنگ‌های بر پایه روغن

لکه‌های برپایه روغن سخت‌تر از لکه‌های برپایه آب پاک می‌شوند؛ بنابراین تا قبل از خشک‌شدن رنگ حتماً لکه را از بین ببرید. فرقی نمی‌کند از چه نوع رنگ‌روغنی استفاده می‌کنید به طور رنگ‌های برپایه روغن شامل رنگ اسپری روغنی یا رنگ دیواری بر پایه روغن تا خیس و مرطوب هستند از روی لباس جدا می‌شوند. در غیر این صورت پاک‌کردن آن بسیار زمان براست. برای ازبین‌بردن رنگ‌های روغنی مراحل زیر را دنبال کنید.

1.پارچه لباس را پشت و رو کنید

لباس را روی یک پارچه ضخیم تمیز قرار دهید سپس لکه را با سقز یا تینر رنگ خیس کنید.

نکته: قبل از شروع ابتدا قسمت کوچکی از لباس را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که لکه بر لباس را خراب نمی‌کند و تغییر رنگ نمی‌دهد.

2.با یک برس قدیمی به آرامی روی آن ضربه بزنید.

به‌آرامی روی ناحیه لکه‌دار ضربه بزنید تا رنگ از الیاف لباس خارج شود. در این حالت رنگ به پارچه زیری منتقل می‌شود.

3.لباس را با مایع شوینده بشویید

وقتی مطمئن شدید که رنگ از لباس جدا شده است، مقداری مایع لباسشویی را روی محل لکه بمالید و با انگشتتان همه محل را پخش کنید سپس لکه را در گرمترین دمای آب قرار دهید و صبر کنید تا یک شب خیس شود. دوباره لباس را با مقداری مواد شوینده بشویید. در صورتی که لباس تان را با رنگ روغنی برپایه آب، رنگی کرده اید آن را با آب گرم بشویید.

انواع پاک‌کننده‌ها برای از بین بردن رنگ روغن از روی لباس

انتخاب پاک‌کننده مناسب، نقش مهمی در ازبین‌بردن لکه روغنی از روی لباس دارد. برای ازبین‌بردن رنگ‌روغن از روی لباس می‌توانید از پاک‌کننده‌های زیر استفاده کنید. در ادامه به بهترین پاک کننده‌ها برای از بین بردن رنگ روغن روی لباس می پردازیم.

از بین بردن رنگ روغن از روی لباس با جوش شیرین
از بین بردن رنگ روغن از روی لباس با جوش شیرین

جوش شیرین

جوش‌شیرین از پاک‌کننده‌های طبیعی برای ازبین‌بردن لکه رنگ‌روغن است. برای این کار به‌صورت زیر عمل کنید.

 • ابتدا با کمک یک حوله یا پارچه تمیز، چربی روغن را از روی لباس پاک کنید.
 • سپس مقداری جوش‌شیرین را روی محل لکه بریزید و یک شبانه‌روز صبر کنید تا پاک‌کننده روی لکه اثر کند.
 • بعد از گذشت ۲۴ ساعت باقی‌مانده جوش‌شیرین را با برس تمیز کنید.
 • در نهایت لباس را با مایع شوینده بشویید.

الکل

الکل بهترین ماده برای از بین بردن لکه رنگی است که هم برای پاک کردن رنگ مو از لباس کاربرد دارد و می توانید از آن برای از بین بردن لکه روغن برپایه آب هم استفاده کنید.  برای انجام این کار کافیست کمی الکل را روی ناحیه لکه دار بریزید و با یک دستمال تمیز روی آن بکشید تا لکه از لباس جدا شود.

سقز

یکی دیگر از پاک‌کننده‌های مؤثر برای پاک‌کردن لکه روغنی روی لباس، سقز است. برای اینکه لکه را از روی لباس جدا کنید، یک پارچه تمیز یا حوله زیر لباس لکه‌دار قرار دهید تا سقز، لکه را از لباس خارج کند و بعد لباس لکه‌دار با بشویید.

از بین بردن رنگ روغن خشک شده از روی لباس

ازبین‌بردن رنگ‌روغن خشک شده سخت‌تر از تازه است؛ بنابراین بعد از لکه‌شدن بهتر است سریع، لکه را از روی لباس جدا کنید. برای پاک‌کردن رنگ خشک شده از روی لباس باید براساس نوع ترکیبات رنگ‌روغن اقدام کنید.

پاک کردن رنگ روغن خشک شده برپایه آب

برای ازبین‌بردن رنگ‌روغن خشک شده برپایه آب می‌توانید از الکل استفاده کنید. این روش به‌خصوص برای پاک‌کردن رنگ‌روغن خشک شده که هنوز در مجاورت گرمای خشک‌کن قرار نگرفته، بسیار عالی است. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. یک گوش‌پاک‌کن را به پنبه الکل آغشته کنید و روی ناحیه لک گرفته بکشید و از بیرون لکه به سمت داخل حرکت کنید.
 2. با یک چاقو، رنگ را از روی الیاف پارچه جدا کنید.
 3. بعد از پاک‌شدن رنگ، لباس را با مایع لباسشویی و آب گرم بشویید.

از بین بردن رنگ روغن خشک شده برپایه روغن

پاک‌کردن رنگ‌روغن خشک شده روغنی بسیار چالش‌برانگیز است؛ اما با کمی صبر و حوله می‌توانید آن را از روی لباس جدا کنید. برای این کار به‌صورت زیر عمل کنید.

 1. با یک چاقو یا سوهان، رنگ را از روی پارچه حذف کنید.
 2. مقداری سقز یا تینر رنگ روی لکه بمالید
 3. ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید تا سقز روی لکه اثر کند.
 4. سپس لکه را با آب سرد بشویید.
 5. در این مرحله مقداری مایع ظرف‌شویی روی لکه بمالید
پاک کردن رنگ روغن خشک شده از روی لباس مشکی
پاک کردن رنگ روغن خشک شده از روی لباس مشکی

پاک کردن رنگ روغن خشک شده از روی لباس مشکی

برای پاک‌کردن رنگ‌روغن خشک شده از روی لباس مشکی از مایع لباسشویی اموی مشکی استفاده کنید. این مایع لباسشویی برای ازبین‌بردن لکه روغنی روی لباس‌های رنگی و سفید هم کاربرد دارد. مایع لباسشویی اموی مشکی یک لکه بر قوی برای ازبین‌بردن لکه از روی لباس است. این مایع لباسشویی از الیاف لباستان در برابر آسیب محافظت می‌کند و موجب تثبیت رنگ لباس می‌شود. از همه مهم‌تر از بور شدن لباستان جلوگیری می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *