سریع_ترین روش پاک کردن رنگ پلاستیک از روی لباس

سریع‌ترین روش پاک کردن رنگ پلاستیک از روی لباس

پاشیدن رنگ روی لباس هر لحظه و هر جایی ممکن است ما را غافلگیر کند. شاید این اتفاق زمانی بیفتد که روی نردبان ایستاده‌اید و دیوار اتاقتان را رنگ می‌کنید. درهرحال مهم نیست، اتفاقی است که افتاده و لباستان رنگی شده کافی است که بدانید چگونه از عهده پاک‌کردن رنگ پلاستیک از روی لباس برآیید. در این مطلب قصد داریم درباره بهترین پاک‌کننده رنگ پلاستیک و سریع‌ترین روش پاک‌کردن رنگ پلاستیک از روی لباس بپردازیم.

رنگ پلاستیک چیست؟
رنگ پلاستیک چیست؟

رنگ پلاستیک چیست؟

رنگ پلاستیکی نوعی رنگ برپایه آب است همچنین خیلی راحت با آب ترکیب می‌شود. رنگ‌های پایه آب، بو ندارند و خیلی سریع خشک می‌شوند و برای سطوح مختلف کاربرد دارند. از رنگ پلاستیک می‌توانید برای رنگ‌آمیزی دیوار و سقف استفاده کنید. این رنگ نسبت به رنگ‌های دیگر مقرون‌به‌صرفه‌تر است و قابل شستشو است. به‌راحتی می‌توانید رنگ پلاستیکی را با یک دستمال مرطوب گردگیری و تمیز کنید. خبر خوب اینکه اگر با پارچه مرطوب هم لکه‌ها از بین نرفت، دیوار شسته می‌شود. رنگ اکریلیک و لاتکس از رنگ‌های برپایه آب محسوب می‌شوند؛ بنابراین برای پاک‌کردن رنگ اکریلیک از روی لباس می‌توانید از روش‌های این مطلب استفاده کنید.

رنگ لاتکس

رنگ لاتکس جزو رنگ‌های برپایه آب است و معمولاً برای رنگ‌کردن دیوار به کار می‌رود و سریع خشک می‌شوند. تمیزکردن رنگ‌های لاتکس راحت‌تر از رنگ‌های اکریلیک است به شرطی که لکه تازه و مرطوب باشد.

رنگ آکریلیک

رنگ‌های اکریلیک برپایه آب هستند و سریع خشک می‌شوند. معمولاً برای رنگ‌کردن وسایل صنایع‌دستی به کار می‌روند؛ اما پاک‌کردن رنگ اکریلیک کمی زمان بر است؛ چون بعد از خشک‌شدن، به شکل ماده پلاستیک تغیر می‌کنند و به پارچه می‌چسبد.

چگونه رنگ پلاستیک را از روی لباس پاک کنیم

رنگ‌های پایه آب بهترین نوع رنگ برای نقاشی داخلی ساختمان به شمار می‌آیند و مزیت مهمی که دارند اینکه حتی اگر روی لباستان پاشیده شوند به‌راحتی از پارچه پاک می‌شوند. سریع‌ترین روش پاک‌کردن رنگ پلاستیک از روی لباس، ترکیب مایع ظرف‌شویی و آب گرم است. برای شستشوی رنگ پلاستیکی مراحل زیر را دنبال کنید.

1. رنگ اضافی را از روی لباس تمیز کنید

به‌طورکلی رنگ تازه سریع‌تر از رنگ خشک، از بین می‌رود. اگر لکه رنگ روی لباس خشک شده است، قبل از خیس کردن لباس، رنگ اضافی را با پشت قاشق بردارید اگر لکه زیاد نبود می‌توانید با خراشیدن ناخن، لکه را از پارچه جدا کنید.

2. لکه را زیر آب گرم شستشو دهید

لباس را از داخل به بیرون بچرخانید و از پشت لکه آب بریزید. به شستشوی لکه زیر آب ادامه دهید تا لکه از بین برود.

3. با شوینده ملایم لباس را خیس کنید

به مقدار مساوی، آب گرم را با مایع ظرف‌شویی ترکیب کنید. محلول را با اسفنج روی لکه بمالید. ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید. تا محلول به الیاف پارچه نفوذ پیدا کند. با اسفنج یا مسواک قدیمی با فشار و به‌صورت حرکت دایره‌ای وار روی لکه بکشید تا لکه کاملاً پاک شود.

4. لباس را در ماشین لباسشویی بشویید

بعد از شستشوی لباس با شوینده ملایم، آن را در ماشین لباسشویی بیندازید. فقط قبل از شروع شستشو، حتماً برچسب مراقبت از لباس را بررسی کنید و بعد آب را روی دمای گرم و چرخه استاندارد تنظیم کنید. مایع لباسشویی ملایمی داخل محفظه ماشین لباسشویی بریزید.

5. لباس را در هوای آزاد خشک کنید

بعد از شستشو، لباس را در مجاورت هوای آزاد خشک کنید سپس لکه را بررسی کنید. اگر پاک نشده بود، مراحل بالا را دوباره تکرار کنید.

بهترین پاک کننده‌ها برای از بین بردن رنگ پلاستیکی

غیر از مایع لباسشویی و آب گرم می‌توانید از پاک کننده‌های بیشتری استفاده کنید که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

بهترین پاک کننده رنگ پلاستیک الکل یا اسپری مو
بهترین پاک کننده رنگ پلاستیک الکل یا اسپری مو

الکل یا اسپری مو

یکی از بهترین پاک‌کننده‌ها برای ازبین‌بردن رنگ پلاستیک از روی لباس، الکل است. الکل مالشی به‌راحتی رنگ را از روی لباس محو می‌کند. کافی است پارچه لکه‌دار را روی سطح صافی قرار دهید و لباس را از داخل برگردانید به مسواک نرمی آغشته کنید و به‌آرامی روی لکه بمالید. این کار را تا جایی ادامه دهید که لکه از بین برود. درصورتی‌که الکل در دسترس نبود، از اسپری مو استفاده کنید. چون اسپری مو حاوی الکل است و به‌راحتی رنگ‌های لاتکس را پاک می‌کند. به‌خصوص برای ازبین‌بردن رنگ پلاستیک خشک شده الکل مالشی حلال مؤثری است.

یکی از پاک کننده های رنگ پلاستیک جوش شیرین
یکی از پاک کننده های رنگ پلاستیک جوش شیرین

جوش شیرین

جوش‌شیرین یک پاک‌کننده طبیعی و استاد پاک‌کردن لکه‌ها از روی لباس است. کافی است جوش‌شیرین را با آب ترکیب کنید و خمیر را مستقیم روی لکه بمالید. جوش‌شیرین لکه را به‌راحتی از الیاف پارچه خارج می‌کند.

سرکه

سرکه سفید از پاک‌کننده‌های طبیعی است که برای ازبین‌بردن رنگ پلاستیکی روی لباس استفاده می‌شود. سرکه سفید، اسید ملایمی دارد و به الیاف پارچه آسیب نمی‌زند و حتی رنگ خشک شده را از روی پارچه پاک می‌کند. برای ازبین‌بردن رنگ، کافی است کمی سرکه سفید را روی لکه بمالید. چند دقیقه صبر کنید تا سرکه به الیاف لباس نفوذ پیدا کند سپس با یک مسواک نرم، باقی‌مانده رنگ را از لباس جدا کنید و در نهایت لباس را با آب گرم و مایع ظرف‌شویی بشویید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *