پاک کردن انواع لکه از روی لباس رنگی

پاک کردن انواع لکه از روی لباس رنگی

اگر در طول مهمانی در فکر از بین بردن لکه روی لباس رنگی بوده‌اید و این سؤال ذهن‌تان را درگیر کرده است که آیا لکه لباسم پاک می‌شود یا نه؟ خیال‌تان راحت باشد، فقط سعی کنید خونسردی خود را حفظ کنید، چون قرار نیست لباس رنگی موردعلاقه‌تان خراب شود. در این مطلب پاک کردن انواع لکه‌های لباس را آموزش می‌دهیم تا خیلی سریع و راحت از عهده پاک کردن هرگونه لکه‌ای برآیید. به‌طورکلی شوینده‌ها بهترین محلول برای پاک کردن هرگونه لکه‌ای هستند، اما می‌توانید از روش‌های خانگی هم برای از بین بردن لکه‌های لباس هم استفاده کنید. شوینده‌ها قدرت لکه بری زیادی دارند و همین‌طور موجب تثبیت رنگ لباس می‌شوند و از الیاف لباس در برابر آسیب محافظت می‌کنند. فقط کافی است روش استفاده از آن را بدانید. پس با ما در این مطلب در مورد راهنمای از بین بردن لکه از روی لباس رنگی همراه باشید.

مواد تشکیل دهنده پاک کننده لکه لباس

آمونیاک: یک محلول قلیایی است که در کشتن باکتری‌ها و از بین بردن لکه‌ها عملکرد مطلوبی دارد. معمولاً برای از بین بردن چربی و روغن‌ها و گریس از آمونیاک در مواد شوینده استفاده می‌شود.

هیپوکلریت سدیم: یک ماده شیمیایی استریل کننده و سفیدکننده است. این ماده با اکسید کردن یا ربودن الکترون از ترکیبات شامل میکروب‌ها و لکه‌ها عمل می‌کند که به‌طور مؤثر پیوندهای مولکولی آنها را می‌شکند. استفاده از این ماده برای از بین بردن لکه مخصوصاً در لباس‌های سفید بسیار مؤثر است.

آنزیم‌ها: معمولاً به دلیل گران بودن این ماده، بیشتر تولیدکنندگان معتبر از آن در مواد شوینده خود استفاده می‌کنند. وجود این ماده در مواد شوینده باعث افزایش قدرت لکه بری و چربی‌زدایی آن خواهد شد. این ماده معمولاً باعث از بین بردن لکه‌های حاوی چربی، نشاسته و پروتئین خواهد شد. برای شستن لکه خون، علف و خاک از شوینده‌هایی استفاده کنید که حاوی آنزیم هستند.

بهترین شوینده‌ها برای پاک کردن لکه از روی لباس رنگی

برای خلاصی از انواع لکه، استفاده از یک شوینده لباس قوی حرف اول را می‌زند. مایع لباسشویی امو رنگی به عنوان یک شوینده‌ی مخصوص لباس‌های رنگی، چربی‌زدایی و لکه‌بری بالایی دارد. این محصول با داشتن خاصیت ضدعفونی‌کنندگی، قادر به حذف انواع ویروس‌ و باکتری‌ است. برخی از بهترین شوینده‌ها در از بین بردن لکه روی لباس رنگی عبارت‌اند از:

 • شوینده‌ی قوی امو
 • هیدروژن پراکسید )آب اکسیژنه)
 • الکل اتانول
 • آمونیاک
 • سرکه‌ی سفید
 • لیموترش
نوع پارچه نکته مهمی برای از بین بردن لکه از روی لباس رنگی
نوع پارچه نکته مهمی برای از بین بردن لکه از روی لباس رنگی

مهم‌ترین عامل در از بین بردن لکه لباس رنگی

برای لکه‌بری آسان لباس‌های رنگی، باید نوع پارچه را بشناسید. از آنجا که انواع پارچه روش‌ شستشوی مخصوص دارند، از شوینده‌ی مناسب هریک استفاده کنید. علاوه بر آن، به علت تفاوت در الیاف پارچه‌ها، باید از شستشوی آن‌ها با شیوه‌ی یکسان خودداری کنید.

لباس‌های نخی رنگی

پارچه‌ی نخی که از الیاف طبیعی پنبه تولید می‌شود، از رایج‌ترین پارچه‌‌ها است. معمولاً لبا‌س‌های نخی با استفاده از بیشتر شوینده‌ها قابلیت لکه‌بری دارند. به عنوان مثال، در از بین بردن لکه‌ زردچوبه روی لباس رنگی‌ نخی، استفاده از لکه‌بر امو را توصیه می‌کنیم. کورکومین ماده‌ای است که موجب زردی زردچوبه می‌شود. در مقابل، رنگین‌شوی امو با قابلیت لکه‌زدایی بالا از پخش شدن زردچوبه جلوگیری می‌کند و آن را از بین می‌برد.

لباس‌های پشمی رنگی

لباس‌های پشمی در مقایسه با لباس‌های نخی حساسیت بیشتری دارند و لکه‌بری آن‌ها مانند سایر لباس‌ها نیست. لباس‌های پشمی باید در دمای 30 درجه شسته شوند. برای از بین بردن انواع لکه از روی لباس پشمی، قبل از خیس کردن لباس باید آن را لکه‌بری کرد. برای این کار، آغشته کردن مقداری اسپری لکه‌بر یا ضدلک قوی، لباس را مثل روز اول می‌کند.

لباس‌های نایلونی و پلی استر رنگی

لباس‌های پلی‌استر یا نایلونی به دلیل داشتن الیاف مصنوعی، بسیار سبک، راحت و مقاوم هستند. معمولاً این لباس‌ها را نمی‌توانید با سایر لباس‌ها شستشو دهید؛ از این رو باید آن‌ها را تفکیک کنید. برای لکه‌بری لبا‌س‌های نایلونی و پلی‌استر رنگی می‌توان از مایع لباسشویی امو استفاده کرد. این شوینده علاوه بر قابلیت نرم‌کنندگی لباس، ماندگاری آن را تضمین می‌کند.

راز و رمز از بین بردن لکه از روی لباس رنگی
راز و رمز از بین بردن لکه از روی لباس رنگی

راه و روش پاک کردن انواع لکه روی لباس رنگی

برای اینکه بتوانید در پاک کردن لکه لباس رنگی موفق باشید باید تشخیص دهید که با چه نوع لکه‌ای طرف هستید. به‌طورکلی چهار دسته اصلی لکه لباس وجود دارد:

 • آنزیمی: مانند اکثر انواع لکه‌های غذا، لکه چمن، شیر خشک و …
 • اکسید شونده: مانند عرق و هر نوع لکه‌ای که در آن قند وجود دارد
 • گردوغبار: خاک و گل
 • چربی

هرکدام از مواردی که در بالا به آن اشاره شد به یک نوع از مواد شوینده نیاز دارند که به‌طور اختصاصی برای تجزیه آن فرموله شده است و با استفاده از آن بهترین پاسخ را دریافت خواهید کرد. البته باید بدانید که برخی از لکه‌ها ترکیبی هستند و برای پاک کردن آنها باید از شوینده‌های چندمنظوره استفاده کنید.

لکه زردی عرق لباس

علت زردی لکه عرق روی لباس به وجود آلومینیوم در محصولات ضدتعریق برمی‌گردد. از آنجا که عرق به دلیل داشتن سدیم و پتاسیم، حاوی نمک زیاد است، ترکیب آلومینیوم و نمک به زرد شدن لکه‌ی عرق منجر می‌شود. شستشوی لباس با آب خالی و بدون استفاده از مایع لباسشویی، تأثیری در از بین بردن لکه عرق روی لباس رنگی ندارد. بنابراین برای پاک کردن رنگ زرد عرق، از شوینده لباسی استفاده کنید که علاوه بر لکه‌زدایی بالا، دارای خاصیت آنتی‌باکتریال باشد. حتّی بهتر است به صورت دستی لکه‌ را پاک کرده و آن را در ماشین لباسشویی نیندازید. در این مورد، روش‌های خانگی مانند آسپرین و جوش‌شیرین می‌تواند در پاک کردن رنگ زرد عرق مؤثر باشد. جوش‌شیرین علاوه بر حذف لکه‌ی عرق، بوی بد آن را هم از بین می‌برد.

لکه چای یا قهوه روی لباس
لکه چای یا قهوه روی لباس

لکه چای یا قهوه

برای از بین بردن لکه چای یا قهوه از روی لباس رنگی، یکی از بهترین گزینه‌ها مایع شوینده امو است. ماده شوینده امو رنگی حاوی موادی است که سرسخت‌ترین لکه‌ها را روی هر نوع پارچه‌ای از بین خواهد برد. امو رنگی محصولی کامل است که ویژگی‌های پودر و مایع لباسشویی را هم‌زمان باهم دارد. برای شستشوی لکه چای به این صورت عمل کنید.

 1. ابتدا آن را با آب سرد بشویید. دقت کنید که آب را از پشت لباس بر روی لکه جاری کنید. با این کار اجازه نمی‌دهید که فشار آب باعث نفوذ بیشتر مواد در بافت پارچه شود.
 2. مقداری از مایع شوینده را روی لکه بریزید و آن را پخش کنید.
 3. اجازه دهید مواد شوینده حدود 5 دقیقه روی لباس بماند. اگر لکه چای خشک‌شده باشد، باید 30 دقیقه صبر کنید.
 4. لکه را با آب سرد بشویید تا اثری از مواد شوینده باقی نماند.

لکه روغن غذا

اسپری‌های لکه‌بر یکی دیگر از محصولاتی است که به شما در پاک کردن لکه لباس رنگی کمک خواهند کرد. لکه‌های غذا به دلیل چربی معمولاً ماندگار هستند. بنابراین اسپری‌های لکه بر به خوبی از عهده پاک کردن لکه روغن غذا برمی‌آیند.

لکه روغن غذا روی لباس

چند بار محلول را بر روی لکه اسپری کنید. اگر لکه کوچک و تازه است حدود 2 تا 3 دقیقه صبر کنید در غیر این صورت زمان بیشتری اجازه دهید که محلول روی لباس بماند. یک پارچه تمیز بردارید و محل لکه را به صورت دورانی مالش دهید. در صورت نیاز این مراحل را تکرار کنید و سپس لباس را بشویید.

لکه خون

شاید پاک کردن لکه خون کاری دشوار باشد اما در صورتی که همان ابتدا لکه خون را پاک کنید راحت‌تر از روی لباس محو می‌شود. دستورالعمل زیر می‌تواند کار شمارا در از بین بردن چنین لکه‌هایی آسان‌تر کند.

 1. خمیری از آب و جوش‌شیرین درست کنید. مقادیر آن بستگی به بزرگی لکه دارد.
 2. خمیر را بر روی لباس قرار داده و اجازه دهید حدود 30 دقیق بر روی آن بماند.
 3. لباس را با مقداری شوینده قوی مانند مایع امو اکتیو بشویید.

لکه گل یا گیاه

ممکن است پس از گذراندن یک روز تفریحی در فضای سرسبز و زیبا، با لکه چمن روی لباس کودک‌تان مواجهه شوید. با روشی که در زیر معرفی کردیم به‌راحتی از شر آنها خلاص شوید.

 1. لکه‌ گیاهان را می‌توانید به‌راحتی با دو وسیله ساده خانگی پاک کنید: فقط کافیست یک مسواک قدیمی و مقداری خمیر دندان سفید در دسترس داشته باشید. سعی کنید از خمیردندان‌های ژله‌ای استفاده نکنید. بهتر است قبل از شروع، مقداری از خمیردندان را روی گوشه مخفی از لباس امتحان کنید تا از هرگونه آسیبی به لباس جلوگیری کرده باشید.
 2. مسواک را در آب سرد فرو ببرید و به آرامی با حرکت دورانی رو لباس حرکت دهید.
 3. لباس را بشویید تا خمیردندان کاملا از روی لباس پاک شود.
 4. در صورت پاک نشدن لکه فرآیند را تکرار کنید.
 5. لباس را با یک شوینده مناسب کاملا بشورید.

لکه عطر

لکه‌هایی که پس از زدن عطر روی لباس ایجاد می‌شوند، نسبت به سایر لکه‌ها بوی زیادی دارند و کمی چرب هستند. علت آن، استفاده از ترکیبات روغنی معطر و افزودنی‌هایی مانند آنتی‌اکسیدان‌ است که در تولید عطرها به کار می‌روند. برای این‌که چربی لکه‌ی عطر را پاک کنید و بوی آن را هم از بین ببرید، به شوینده لباس چند آنزیم با قدرت پاک‌کنندگی و ضدلک بالا نیاز دارید. همچنین از الکل می‌توانید کمک بگیرید. الکل به عنوان یک حلّال، لکه‌های عطر را به راحتی پاک می‌کند. آرد ذرت، سرکه و گلیسیرین هم روش‌های خانگی مؤثر پاک کردن لکه‌ی عطر هستند.

لکه جوهر

برای از بین بردن لکه جوهر از روی لباس رنگی همان ابتدا دست به کار شوید تا لکه سریع‌تر پاک شود. در صورتی که لکه جوهر خشک شده باشد، بهترین گزینه شستشو، شوینده‌ها و مایع لباسشویی است. به طور کلی لکه‌هایی مثل روان نویس سخت‌تر از بین می‌روند اما برای پاک کردن آن‌ها هم راهکارهایی وجود دارد. برای از بین بردن لکه از روی لباس به صورت زیر عمل کنید:

لکه جوهر روی لباس
لکه جوهر روی لباس رنگی
 1. یک پد پنبه ای را با الکل 90 درصد خیس کنید.
 2. این پنبه را روی ناحیه لکه دار بکشید تا جوهر حل شود.
 3. این عمل را هر چند بار که لازم است تکرار کنید.
 4. وقتی لکه جوهر کاملا از بین رفت لباس را با یک شوینده مناسب بشویید.

راحت‌ترین روش جلوگیری از رنگ دادن لباس‌های رنگی

لباس‌های رنگی بسته به نوع الیاف و نحوه‌ رنگ‌آمیزی پارچه، بیشتر از سایر لباس‌ها رنگ می‌دهند. باوجود این‌که این اتفاق بیشتر برای لباس‌های نو می‌افتد، اما برخی لباس‌ها هستند که باوجود قدیمی بودن به علت رنگ‌آمیزی زیاد پارچه‌، رنگ می‌دهند. برای حل این مشکل، پشت‌‌ و ‌رو کردن لباس‌ها هنگام شستشو را پیشنهاد می‌دهیم. این روش ساده اما کاربردی تاحدود زیادی بر تثبیت رنگ لباس‌ها تأثیر دارد.

بهترین شوینده_ها برای پاک کردن لکه از روی لباس رنگی
بهترین شوینده_ها برای پاک کردن لکه از روی لباس رنگی

نکات کلیدی برای پاک شدن سریع لکه لباس رنگی

با سه قانون طلایی در مورد لکه‌های لباس‌های رنگی آشنا شوید:

 • هر چه زودتر اقدام به پاک کردن لکه‌های لباس خود کنید، آسان‌تر از شر آنها خلاص خواهید شد.
 • از مالش دادن و چنگ زدن لباس برای پاک کردن لکه‌ها پرهیز کنید. لکه‌ها را با گذاشتن در مقداری ماده شوینده و یا دستمالی با قدرت جذب بالا، پاک‌کنید.
 • نکته مهم و نهایی این است که قبل از پاک شدن لکه به‌طور کامل، از قرار دادن لباس‌ها در خشک‌کن خودداری کنید. تجربه نشان داده است که گرمای خشک‌کن لکه‌ها را بر روی لباس تثبیت می‌کند.

از بین بردن لکه از روی لباس رنگی به روش خانگی

برای از بین بردن لکه روی لباس رنگی، علاوه بر شوینده‌های لکه‌بر، می‌توانید از روش‌های خانگی زیر کمک بگیرید.

ابزارهای پاک کننده:

 • جوش‌شیرین
 • مایع ظرفشویی
 • نشاسته‌ی ذرت
 • ساقه‌ی ریواس
 • پودر بچه
 • آسپرین

در مواردی مانند از بین بردن لکه‌ چربی روی لباس رنگی، می‌توان با روش خانگی نشاسته ذرت لکه‌بری کرد. نشاسته ذرت را به مدت 20 دقیقه روی لکه بگذارید. با یک پارچه مرطوب، نشاسته را روی لکه بمالید تا کم‌رنگ شده و از بین برود. در نهایت لباس را با آب سرد بشویید. شستشو با آب داغ، باعث چسبیدن نشاسته به لباس می‌شود.

جمع بندی نهایی

در این مطلب درباره انواع لکه‌ها و پاک کردن لکه از روی لباس رنگی اطلاعاتی در اختیارتان قرار دادیم تا در صورت بروز هر مشکلی با حفظ خونسری، لکه لباس را با روش‌های بالا تمیز کنید. حتما در انتخاب مواد شوینده برای از بین بردن لکه روی لباس رنگی دقت کنید. معمولاً استفاده از شوینده‌های بی‌کیفیت موجب رنگ دادن لباس و  از بین رفتن الیاف پارچه می‌شوند در نتیجه لکه ها روی لباس باقی خواهد ماند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *