آموزش قدم به قدم از بین بردن لکه روغن روی لباس

آموزش قدم به قدم از بین بردن لکه روغن روی لباس

هیچ چیز لذیذتر از خوردن  پیتزای خوشمزه در دورهمی‌های دوستانه نیست اما با دیدن لکه روغن پیتزا روی لباس‌تان ، شاید آن لذت و خوشی کمرنگ شود. با این حال،جای نگرانی نیست. چون به راحتی می توانید از عهده پاک کردن لکه روغن برآیید. در حقیقت هرگونه لکه چربی و روغن مثل روغن موتور، گریس، روغن مو، لوسیون، روغن پخت و پز و روغن انواع کرم در دسته لکه‌های روغنی قرار می‌گیرند و البته پاک کردن لکه های روغنی روی لباس بسیار سخت‌تر از انواع لکه‌های دیگر است. در این مطلب تصمیم داریم به بهترین روش‌های از بین بردن لکه‌های روغن روی لباس، راهکار پاک کردن لکه روغن خشک شده روی لباس بپردازیم تا از این چالش هم عبور کنید. قطعا  با مطالعه این راهنما می‌توانید خیلی سریع و ساده لکه‌های سرسخت روغن روی لباس را پاک کنید.

مهم‌ترین راز پاک کردن سریع لکه روغن روی لباس چیست؟

نکته کلیدی که باید در مورد از بین بردن لکه روغن روی لباس بدانید، اینکه به محض لکه دار شدن لباس، سریع و فوری لکه روغن را پاک کنید. نباید اجازه بدهید لکه خشک شود. هر چه دیرتر اقدام به پاک کردن لکه کنید، روغن بیشتر جذب لباس می‌شود. در این صورت شانس پاک شدن لکه روغن روی لباس‌تان کاهش پیدا می‌کند. نکته دیگری که در پاک کردن لکه روغن روی لباس مهم است جنس و رنگ پارچه است. به طور کلی الیاف مصنوعی مانند پلی استر سخت‌تر از بین می روند. چون روغن و گریس به سرعت جذب پلی استر می‌شود.

چگونه لکه روغن را از روی لباس پاک کنیم؟
چگونه لکه روغن را از روی لباس پاک کنیم؟

چگونه لکه روغن را از روی لباس پاک کنیم؟

شاید پاک کردن لکه روغن از لباس کاری غیرممکن باشد اما در صورت عملی کردن روش‌های زیر می توانید از عهده این مساله هم به خوبی برآیید.

مرحله اول: برچسب مراقبت از لباس را بررسی کنید

قبل از شروع برچسب مراقبت از لباس را کاملا بررسی کنید. چون برخی از الیاف لطیف مثل ابریشم و ترمه باید با احتیاط بیشتری شسته شوند.

مرحله دوم: لکه را با احتیاط پاک کنید

در مرحله بعدی چربی اضافی را با یک چاقو به آرامی و با احتیاط از روی لباس بردارید. دقت کنید که لکه را مالش ندهید چون باعث نفوذ بیشتر روغن و چربی به الیاف لباس می‌شود.  سپس قسمت مربوطه را  به آرامی با یک دستمال کاغذی یا پارچه تمیز سفید پاک کنید. توجه داشته باشید که حتما از دستمال کاغذی سفید ساده استفاده کنید. چون دستمال کاغذی‌های رنگی و طرح‌دار، به لباس رنگ می‌دهند.

مرحله سوم: از شوینده مناسب استفاده کنید

برای رفع لکه چربی از روی لباس، محل لکه را  با یک مایع لکه‌بر مناسب یا مایع ظرفشویی تمیز کنید. سپس بعد از گذشت 10 دقیقه لباس را کاملا بشویید.

مرحله چهارم: با سفیدکننده امتحان کنید

در صورتی که لباس‌تان سفید است به راحتی می‌توانید از سفیدکننده برای از بین بردن لکه روغن روی لباس استفاده کنید. در غیر این صورت می‌توانید از این مرحله عبور کنید. ترکیبات شیمیایی قوی در سفیدکننده به راحتی لکه‌های سرسخت را از بین می‌برد. لباس سفیدتان را داخل ترکیب آب و سفیدکننده قرار دهید و بعد از گذشت 15 دقیقه، آن را بشویید.

لکه روغن را با آب داغ بشویید
لکه روغن را با آب داغ بشویید

مرحله پنجم: لکه را با آب داغ بشویید

بعد از اینکه لکه لباس را به مایع ظرفشویی و یا سفیدکننده آغشته کردید می‌توانید پارچه را با آب داغ بشویید.

مرحله ششم : در هوای آزاد خشک کنید

از آنجایی که لکه‌های چربی روی لباس خیس به خوبی دیده نمی‌شوند بنابراین توصیه می‌کنیم که صبر کنید تا لباس‌تان خشک شود و بعد از پاک شدن لکه مطمئن شوید. در صورتی که بعد از خشک شدن، آثار لکه روغن روی لباس باقی مانده بود، این فرآیند را مجدد تکرار کنید. برای خشک کردن لباس از خشک کن استفاده نکنید چون دمای بالا موجب ثبات لکه روی لباس می‌شود و در نتیجه پاک کردن آن سخت‌تر خواهد بود.

روش‌های پاک کردن لکه روغن از روی لباس

روش‌های مختلفی برای پاک کردن لکه روغن از روی لباس وجود دارد. اما استفاده از مایع شوینده و لکه بر بهترین روشی است که می‌توانید از پاک شدن لکه روی لباس مطمئن شوید. در صورتی که مایع شوینده در دسترس نیست می‌توانید از روش های خانگی هم برای پاک کردن لکه روغن استفاده کنید.

روش_های پاک کردن لکه روغن از روی لباس
روش_های پاک کردن لکه روغن از روی لباس

مایع شوینده امو

مایع لکه بر امو از محصولات شوینده قدرتمند در بازار است و با قدرت نرم‌کنندگی و لکه بری بالا، از عهده پاک کردن انواع لکه بر‌می‌آید. فرمولاسیون به کار رفته در شوینده امو موجب حفظ الیاف لباس می‌شود و از آسیب به بافت آن جلوگیری می‌کند.

اسپری لکه‌ بر

لکه روغن را می‌توانید با یک اسپری لکه بر پاک کنید. لکه بر را روی محل لکه بمالید و به مدت 15 تا 30 دقیقه صبر کنید تا ترکیبات لکه بر روی لکه روغن اثر کرده و مولکول‌های روغن را از روی لباس جدا کند و در نهایت به راحتی از الیاف پارچه خارج شود.

جوش شیرین

جوش شیرین یک سفیدکننده طبیعی است که ترکیبات موجود در آن موجب درخشندگی و روشنی لباس می‌شود. برای از بین بردن لکه چربی روی لباس با جوش شیرین به این گونه عمل کنید، مقداری جوش شیرین را روی لکه بریزید. سپس با مسواک نرم، لکه را با جوش شیرین ترکیب کنید و این کار را چندین بار تکرار کنید تا لکه از روی لباس کمرنگ شود. بعد از پاک شدن لکه، طبق دستورالعمل مراقبت از لباس، آن را بشویید.

سرکه

سرکه یک پاک کننده موثر و طبیعی برای از بین بردن لکه چربی روی لباس است. فقط کافیست مقداری سرکه و آب را با هم مخلوط کنید و بعد روی لباس بریزید. بعد از گذشت چند دقیقه که باهم آغشته شد، سرکه را از روی لباس پاک کنید و لباس را با شوینده قوی یا مایع ظرفشویی بشویید.

راهکار فوری برای پاک کردن لکه روغن خشک شده

برای از بین بردن لکه چربی کهنه روی لباس، بهتر است از مایع لباسشویی یا مایع ظرفشویی کمک بگیرید. حتی استفاده از لکه‌بر امو هم تاثیرگذار است. این شوینده حتی قدیمی‌ترین لکه ها را هم از بین می‌برد. لکه‌بر امو را مستقیم روی لکه بمالید تا تاثیرات فوق العاده آن را مشاهده کنید. در مرحله بعد لباس را به مدت 30 دقیقه در آب گرم قرار دهید؛ برای تاثیرگذاری بیشتر، لکه بر یا مایع شوینده را با آب مخلوط کنید. بعد از گذشت این زمان، لباس را داخل ماشین لباسشویی بیندازید و با دمای بالا بشویید.

برای پاک کردن لکه روغن آب گرم بهتر است یا آب سرد؟

برای از بین بردن لکه روغن روی لباس بهتر است از آب داغ استفاده کنید. چون دمای بالای آب، روغن را به مایع تبدیل می‌کند و لکه ها به آسانی از روی لباس پاک می شوند.

پاک کردن لکه روغن از روی شلوار جین

اگر لکه روغن روی شلوار جین ریخته باشد، به سادگی از بین می رود. چون شلوار جین از الیاف طبیعی دوخته می‌شود، در نتیجه سریع‌تر و راحت‌تراز الیاف مصنوعی پاک می‌شود. برای پاک کردن لکه روغن از روی شلوار لی، ابتدا لکه را از روی شلوار جین تمیز کنید. برای این کار می‌توانید از یک دستمال کاغذی تمیز یا گوش پاک‌کن استفاده کنید. به آرامی لکه را از روی شلوار لی بردارید، سپس آن را با مقداری با لکه بر قوی یا مایع ظرفشویی بپوشانید. در مرحله بعد با مسواک قدیمی یا اسفنج نرم به آرامی روی لکه بکشید، در نهایت با آب گرم بشویید و یا در ماشین لباسشویی بیندازید. برای خشک کردن شلوار جین از خشک کن استفاده نکنید، چون گرمای خشک کن به تثبیت لکه کمک می‌کند.

از بین بردن روغن موتور از روی لباس

فرقی نمی‌کند چه نوع روغنی روی لباس‌تان ریخته است. برای از بین بردن لکه روغن ماشین روی لباس هم به همین ترتیب عمل کنید. مایع لباسشویی امو و جوش شیرین عملکرد فوق العاده‌ای در پاک کردن روغن گریس ماشین دارند. مقداری مایع شوینده را روی لکه بریزید سپس بعد از گذشت 15 دقیقه آن را با یک دستمال تمیز یا حوله از روی لباس پاک کنید  و بعد لباس را داخل ماشین لباسشویی بیندازید یا با دست بشویید.

3 اشتباه رایج برای پاک کردن لکه روغن از روی پارچه

3 اشتباه رایجی که ممکن است برای پاک کردن لکه روغن از روی پارچه با آن مواجهه شوید. شامل موارد زیر است که باید حتما از اجتناب کنید.

  1. مالش لکه: هرگز لکه‌های روغنی را مالش ندهید.
  2. خشک شدن لکه: از خشک شدن لکه روغن روی لباس خودداری کنید، بعد از لکه دار شدن، بلافاصله برای رفع لکه روغن اقدام کنید.
  3. آب سرد: لکه روغن را با آب سرد نشویید. چون باعث نفوذ بیشتر لکه به الیاف لباس می‌شود و به دوام و ماندگاری لباس کمک می‌کند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *