چه مایع لباسشویی برای شستشوی چه لباسی مناسب است؟

چه مایع لباسشویی برای شستشوی چه لباسی مناسب است؟

انواع مایع لباسشویی‌های متنوعی در بازار وجود دارند که انتخاب بهترین گزینه را برای مصرف کنندگان سخت کرده است. به طور کلی انتخاب مایع لباسشویی مناسب در حفظ کیفیت الیاف لباس تأثیر زیادی دارد علاوه بر تمیزتر شستن لباس‌ها موجب ماندگاری و دوام بیشتر الیاف لباس می‌شود. اما درصورتی‌که از شوینده بی‌کیفیت استفاده کنید هم مجبور به خرید دوباره مایع لباسشویی خواهید شد و از طرف دیگر لباس‌ها به‌مرور کهنه و کدر می‌شوند؛ بنابراین باید در انتخاب شوینده مناسب دقت بیشتری کنید. حالا این سؤال را داشته باشید که چه مایع لباسشویی مناسبه؟ آیا می‌توانم از شوینده معمولی برای شستشوی همه نوع لباس‌ها استفاده کنیم؟ برای اینکه به این سؤال پاسخ بدهیم باید با ویژگی‌های مایع لباسشویی باکیفیت آشنا شوید.

چگونه مایع لباسشویی باکیفیت را انتخاب کنیم؟

بیشتر ما برای خرید شوینده لباس بیشتر به قیمت و رایحه آن توجه می‌کنیم، درحالی‌که نکات دیگری هم باید مدنظر قرار دهیم. انتخاب یک مایع لباسشویی باکیفیت و مناسب به عوامل مختلفی بستگی دارد. مایع لباسشویی باید در عین اینکه قدرت پاک‌کنندگی بالایی داشته باشد، موجب حفظ الیاف لباس شود و در نتیجه طول عمر الیاف لباس را افزایش دهد. مهم‌تر اینکه مواد تشکیل‌دهنده مایع لباسشویی، ضدحساسیت پوستی باشد. عامل دیگری که در انتخاب مایع لباسشویی مهم است، تفکیک لباس‌ها براساس رنگ است. خوشبختانه مایع لباسشویی‌های مختلف براساس رنگ‌بندی لباس، مخصوص لباس‌های رنگی، لباس‌های مشکی و سفید به بازار عرضه می‌شوند که تأثیر زیادی در رنگ‌دادن یا آسیب به الیاف لباس‌ها شده است. مایع لباسشویی مخصوص شستشوی دستی و ماشین لباسشویی تولید می‌شوند که می‌توانید براساس نیازتان انتخاب کنید. برای اینکه بیشتر باید ویژگی‌های مایع لباسشویی باکیفیت آشنا شوید در ادامه به‌تفصیل خواهیم پرداخت.

چگونه مایع لباسشویی باکیفیت را انتخاب کنیم؟
چگونه مایع لباسشویی باکیفیت را انتخاب کنیم؟

قدرت پاک‌کنندگی و از بین بردن لکه

مهم‌ترین ویژگی یک مایع لباسشویی، قدرت پاک‌کنندگی آن است علاوه‌برآن توانایی ازبین‌بردن طیف وسیعی از انواع لکه‌ها را داشته باشد. مایع لباسشویی مناسب باید بتواند بیشتر لکه‌های متداول مثل لکه چای، قهوه، روغن و گریس را به‌راحتی از بین ببرد. برای اینکه به توان پاک‌کننده مطمئن شوید باید حتماً شوینده‌های آنزیم دار را انتخاب کنید. چون اگر مایع لباسشویی حاوی سورفکتانت و آنزیم نباشد، نمی‌تواند لکه‌هایی مثل عرق یا روغن بدن را از بین ببرد. در نتیجه این مواد بد بو به‌مرورزمان روی لباس جمع می‌شوند و باعث تیرگی و کدرشدن پارچه می‌شوند.

سازگاری با انواع پارچه

شستشوی مناسب براساس نوع پارچه‌ها متفاوت است. پارچه‌های ظریف مثل ابریشم یا پشم به شوینده ملایم‌تری نیاز دارد و برای شستشوی پارچه‌های سنگین مثل شلوار جین و حوله باید از مواد شوینده قوی‌تری استفاده شود؛ بنابراین مطمئن شوید که شوینده موردنظرتان با انواع پارچه‌ها سازگار است.

حفاظت از الیاف پارچه

یک مایع لباسشویی مناسب از تاروپود لباس در برابر آسیب محافظت می‌کند و موجب افزایش طول عمر و ماندگاری الیاف لباس می‌شود.

مناسب پوست حساس و مستعد آلرژی

اگر آلرژی دارید، حتماً شوینده ضدحساسیت را انتخاب کنید. حساسیت در هر فرد متفاوت است. ممکن است به عطر یا رنگ شوینده حساسیت داشته باشید. پس حتماً قبل از خرید به این نکته توجه کنید. فرمولاسیون موجود در شوینده‌های ضدحساسیت باید بدون مواد شیمیایی آلرژی‌زا و عطرهای حساسیت‌زا تولید شده باشد. افرادی که اگزمای پوستی دارند باید از مواد شوینده بدون رنگ و رایحه استفاده کنند.

دارای رایحه خوشبو

درصورتی‌که به رایحه خاصی حساسیت ندارید مایع لباسشویی با رایحه خوش انتخاب کنید. تجربه نشان داده مایع لباسشویی خوشبو تأثیر خوشایندی در مصرف‌کننده دارد. قبل از خرید توجه کنید که به رایحه ملایم یا کمی تندتر علاقه دارید؟ و بعد انتخاب کنید.

سازگار با محیط زیست

اگر محصولات سازگار با محیط‌زیست را در اولویت قرار می‌دهید، حتماً از مایع لباسشویی سازگار با محیط‌زیست استفاده کنید. محصولاتی را انتخاب کنید که قابلیت بازیافت داشته باشد و مواد تشکیل‌دهنده آن از مواد بدون فسفات تولید شود و اساس مواد آن گیاهی باشد.

مقرون به صرفه بودن

باتوجه‌به اینکه میزان مصرف مایع لباسشویی زیاد است باید به مقرون‌به‌صرفه بودن آن توجه کنید. به‌طورکلی مایع لباسشویی‌های غلیظ هزینه بیشتری نسبت به شوینده‌های معمولی دارند؛ اما به علت غلظت زیادشان، ماندگارتر هستند. برای اینکه بتوانید در هزینه‌های خرید شوینده صرفه‌جویی کنید باید تعادلی بین کیفیت، کمیت و قیمت آن ایجاد کنید.

انواع مایع لباسشویی متناسب با رنگ لباس

مایع لباسشویی‌ها براساس رنگ‌بندی لباس تفکیک می‌شوند. این نوع دسته‌بندی، از بروز بسیاری از مسائل مثل رنگ‌دادن لباس‌ها و آسیب به بافت آن جلوگیری می‌کند.

شوینده لباس_های تیره و جین
شوینده لباس_های تیره و جین

شوینده لباس‌های تیره و جین

یک شوینده معمولی، لباس‌های تیره و جین را کدر و تیره می‌کند و الیاف لباس، کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهند؛ بنابراین نمی‌توانید از مایع لباسشویی معمولی برای شستشوی لباس‌های تیره استفاده کنید. انتخاب مشکین شوی مناسب لباس‌های تیره باعث می‌شود که بتوانید از الیاف لباس‌های تیره‌تان در برابر آسیب و بور شدن جلوگیری کنید و این محافظت موجب افزایش عمر الیاف لباس می‌شود.

شوینده مناسب لباس_های سفید
شوینده مناسب لباس_های سفید

شوینده مناسب لباس‌های سفید

درصورتی‌که مایع لباسشویی لباس‌های سفید را برای لباس‌های رنگی استفاده کنید قطعاً رنگ لباس از بین می‌رود. اما مایع لباسشویی اموی اکتیو omo برای همه البسه‌ها به کار می‌رود. ضمن خاصیت پاک‌کنندگی عالی، یکی از روش‌های رفع لکه روی لباس سفید است. چون قابلیت لکه‌زدایی قوی دارد و لباس را از آلودگی‌ها ضدعفونی کرده و از الیاف لباس در برابر آسیب و کهنگی محافظت می‌کند.

پاک کننده لباس‌های رنگی

شستشوی لباس‌های رنگی همیشه مشکلات زیادی دارد. چون لباس‌های رنگی به‌راحتی به یکدیگر رنگ می‌دهند؛ بنابراین باید حتماً از مایع لباسشویی مخصوص لباس رنگی استفاده کنید. تا ضمن تثبیت رنگ لباس، مانع از کم‌رنگ‌شدن رنگ لباس می‌شود و از الیاف آن در برابر آسیب محافظت کند. درنتیجه حس نویی و طراوت را موقع پوشیدن لباس‌های رنگی تجربه می‌کنید.

مایع لباسشویی برای پوست حساس

مایع لباسشویی معمولی حاوی آنزیم‌های خشن است که برای افراد با پوست حساس مناسب نیست؛ بنابراین توصیه می‌کنیم حتماً از مایع لباسشویی مخصوص پوست حساس استفاده کنید. علاوه بر این بعضی پارچه‌ها مثل ابریشم و پشم الیاف حساس‌تری دارند و نیاز است که این الیاف با شوینده‌های مناسب و ضدحساسیت شسته شوند. علاوه بر این مایع لباسشویی مخصوص پوست‌های حساس برای پوست حساس کودکان و نوزادان به کار می‌رود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *