چطوری لکه رنگ از روی لباس را پاک کنیم ؟

چطوری لکه رنگ از روی لباس را پاک کنیم ؟

رنگی شدن لباس‌تان را احتمالا بارها تجربه کرده‌اید. ممکن است مشغول رنگ کردن دیوار اتاق خوابتان باشید یا وقتی موهایتان را رنگ می‌کنید، ناگهان یک لکه روی لباستان پاشیده شود. درهرحال این موضوع نگران‌کننده است. اما خبر خوش اینکه در هر شرایطی لکه رنگی را می‌توانید پاک کنید به شرطی که حتماً به‌محض ریختن لکه روی لباستان اقدام کنید؛ چون خشک‌شدن لکه رنگی مشکل‌ساز است. اما قابل پاک‌شدن است، به نظر شما لباس رنگ‌گرفته را چطور پاک کنیم؟

رنگ چیست و چند نوع رنگ وجود دارد؟

رنگ، ماده یا رنگدانه‌ای است که برای رنگ‌دادن به هر سطحی مثل منسوجات، کاغذ یا چرم و غیره استفاده می‌شود و از موادی تشکیل می‌شوند که از بین نمی‌روند. رنگ‌ها دو نوع هستند. رنگ طبیعی و مصنوعی. منشأ رنگ‌های طبیعی از طبیعت است مثل رنگ گل، سبزیجات و برگ. اما رنگ‌های مصنوعی از مواد شیمیایی ساخته می‌شوند. رنگ‌های مصنوعی طیف وسیع‌تری نسبت به رنگ‌های طبیعی دارند. برای تشخیص رنگ طبیعی از مصنوعی باید این نکته را بدانید که رنگ طبیعی برخلاف رنگ‌های مصنوعی در رنگدانه ها، ناهماهنگی دارند.

چگونه لکه رنگ را از لباس سفید از بین ببریم؟
چگونه لکه رنگ را از لباس سفید از بین ببریم؟

تمیز کردن لباس رنگ گرفته براساس نوع رنگ

از بین بردن انواع رنگ از روی لباس براساس نوع رنگ متفاوت است که در ادامه به نحوه پاک کردن رنگ اشاره خواهیم کرد.

رنگ مو

خوشبختانه بیشتر لکه‌های رنگ مو را می‌توانید با پاک‌کننده‌های خانگی و شیمیایی برطرف کنید. بهترین پاک‌کننده‌ها برای پاک‌کردن لکه رنگ مو سفیدکننده و شوینده‌های لباس سنگین هستند. برای ازبین‌بردن رنگ مو از روی لباس، باید سریع اقدام به پاک‌کردن لکه کنید. سپس مقداری مایع لباسشویی سنگین را با یک برس نرم روی لکه بمالید. بعد یک سطل را با آب‌خنک پر کنید و سفیدکننده برپایه اکسیژن را به آن اضافه کنید و لباس را داخل سطل بگذارید و به مدت ۸ ساعت صبر کنید تا خیس شود. بعد لباس را با آب‌خنک بشویید و در مجاورت هوا خشک کنید.

رنگ لاک ناخن

لاک ناخن از مواد شیمیایی مختلف ساخته شده است. لاک ناخن در الیاف پارچه سفت می‌شود و وقتی به آن نفوذ می‌کند، جداکردن آن کار سختی است. برای ازبین‌بردن لاک ناخن روی لباس، ابتدا صبر کنید تا لاک خشک شود سپس، باقی‌مانده اضافی لاک ناخن را با دستمال‌کاغذی از روی لباس پاک کنید. سپس زیر آب جاری بشویید. بعد مقداری پودر شوینده را مستقیم روی لکه بمالید تا کامل لکه از بین برود. قبل از شستشوی لباس، حتماً برچسب مراقبت از لباس را مطالعه کرده، بعد لباس را به ماشین لباسشویی اضافه کنید. از این روش می توانید برای از بین بردن رنگ مشکی مو،آبی و قرمز استفاده کنید.

رنگ لاتکس و اکریلیک

رنگ لاتکس معمولاً در فضاهای داخلی و بیرونی ساختمان استفاده می‌شود. رنگ لاتکس جزو رنگ‌های محلول در آب است؛ بنابراین به‌راحتی از روی سطوح پاک می‌شود. رنگ اکریلیک هنری هم به همین صورت است. به‌طورکلی رنگ‌های گواش، آبرنگ، رنگ انگشتی کودکان محلول در آب هستند و به‌راحتی از بین می‌روند. بااین‌حال پاک‌کردن آن کمی طولانی‌تر از رنگ‌های دیگر است. برای ازبین‌بردن رنگ اکریلیک و لاتکس می‌توانید از جوش‌شیرین یا مایع لباسشویی استفاده کنید. جوش‌شیرین و آب را مخلوط کنید تا خمیری ایجاد شود سپس آن را روی ناحیه لکه‌دار بمالید. وقتی خشک شد، باقی‌مانده جوش‌شیرین را از روی لباس بردارید و آن را بشویید.

رنگ روغن

لکه‌های رنگ‌روغن سرسخت‌تر از رنگ‌های محلول در آب از بین می‌روند. چون رزین موجود در رنگ‌روغن به همه سطوح می‌چسبد؛ بنابراین برداشتن آن از روی لباس زمان بر و مشکل است. برای ازبین‌بردن رنگ‌روغن از روی لباس تینر یا الکل معدنی بهترین گزینه است تا رنگ را کم‌رنگ کند. مقداری الکل را با دستمال روی لکه بکشید بعد از کم‌رنگ شدن لکه، آن را با آب و یک شوینده مناسب بشویید. برای پاک کردن رنگ روغن خشک شده، از سقفر، سرکه و جوش شیرین استفاده کنید. سقفر به راحتی لکه را از روی لباس محو می کند. فقط کافی است، زیر لباس یک حوله قرار دهید و و کمی سقز روی لکه بمالید. بعد لباس در آب گرم و شوینده مناسب قرار دهید و بعد آبکشی کنید.

چگونه لکه رنگ را از لباس سفید از بین ببریم؟

خوشبختانه لکه رنگ، راحت‌تر از لباس‌های سفید پاک می‌شود. بهترین روش ازبین‌بردن لکه رنگی از روی لباس سفید، سفیدکننده بدون کلر یا مایع لباسشویی اموی اکتیو است. قبل از شروع لکه‌گیری، برچسب مراقبت لباس را مطالعه کنید و بعد لباس را در آب گرم بشویید. برای لکه‌گیری نیاز است که لباس را در مایع شوینده و آب سرد قرار دهید و بعد بشویید. در ادامه برای لکه‌گیری و شستشوی لباس به‌صورت زیر عمل کنید.

 1. مقداری مایع لباسشویی اموی اکتیو را روی لباس رنگ‌گرفته بریزید.
 2. مایع را با حرکات دورانی روی لکه بمالید.
 3. حداقل ۳۰ دقیقه صبر کنید.
 4. لباس را با آب سرد بشویید.
از بین بردن لباس رنگ گرفته از روی لباس رنگی
از بین بردن لباس رنگ گرفته از روی لباس رنگی

از بین بردن لباس رنگ گرفته از روی لباس رنگی

ازبین‌بردن رنگ از روی لباس رنگی سخت‌تر از لباس سفید است.  اما پاک کردن لکه لباس رنگی قلق خاص خود را لدارد. مهم‌ترین نکته‌ای که در ازبین‌بردن آن تأثیرگذار است، اینکه سرعت عمل داشته باشید و سریع لکه را از روی لباس پاک کنید.

روش اول

 1. ابتدا برچسب مراقبت از لباس را بررسی کنید.
 2. مقداری مایع لباسشویی اموی رنگی را روی لکه لباس بریزید.
 3. ۳۰ دقیقه صبر کنید تا لکه بر امو روی لکه اثر کند.
 4.  در نهایت لباس را بشویید.

روش دوم

 1. مقداری الکل یا ضدعفونی‌کننده دست را روی پنبه اسپری کنید.
 2. به‌آرامی پنبه الکل را روی لکه بمالید.
 3. لکه به پنبه الکل جذب می‌شود.
 4. لکه را با یک مایع لباسشویی بشویید.

بهترین پاک کننده‌ها برای از بین بردن لباس رنگ گرفته

لباس رنگ گرفته را چطور پاک کنیم؟ روش های مختلفی برای پاک کردن لباس رنگ گرفته وجود دارد

سفیدکننده مبتنی بر اکسیژن

سفیدکننده‌ها از لکه برهای قوی هستند که برای لکه زدایی لباس‌های سفید به کار می‌روند. سفیدکننده اکسیژن را با آب خنک مخلوط کنید و لباس لکه‌دار را به مدت ۸ ساعت در آن قرار دهید تا با محلول ادغام شود. در آخر با آب سرد بشویید. درصورتی‌که لکه‌ها باقی‌مانده بود، این چرخه را دوباره تکرار کنید.

سرکه سفید

سرکه خاصیت اسیدی دارد که آن را به مؤثرترین لکه بر تبدیل می‌کند. ساده‌ترین روش برای ازبین‌بردن لباس رنگ‌گرفته، خیس کردن لباس است. یک روش دیگر اینکه، لباس را سریع لکه‌گیری کنید. مقداری سرکه سفید را با آب ترکیب کرده سپس ناحیه لکه‌دار لباس را به مدت ۳۰ دقیقه در محلول خیس کنید و بعد لباس را با آب سرد بشویید. از این پاک‌کننده طبیعی می‌توانید برای ازبین‌بردن لکه روغن روی لباس پنبه‌ا‌ی و پاک‌کردن لکه خون هم استفاده کنید.

جوش شیرین

جوش‌شیرین هم یک سفیدکننده طبیعی است که برای ازبین‌بردن لباس رنگ‌گرفته روی لباس به کار می‌رود. برای ازبین‌بردن لباس رنگ‌گرفته، یک پیمانه آب گرم را با ۶ قاشق غذاخوری جوش‌شیرین مخلوط کنید. برای اینکه یک خمیر غلیظ بسازید به مقداری نوشابه نیاز دارید، نوشابه را روی مخلوط بریزید؛ ولی مواظب باشید که خیلی خشک و سفت نشود. خمیر را با حرکت دایره‌ای روی لکه رنگ بمالید. صبر کنید تا خمیر خشک شود، بعد بقایای خمیر جوش‌شیرین را از روی لباس پاک‌کرده و آن را داخل ماشین لباسشویی بیندازید و با آب سرد بشویید.

آب لیمو

آب‌لیمو هم مانند سرکه عمل می‌کند و عملکرد مؤثری در پاک کردن لکه دارند؛ اما ممکن است برای همه پارچه‌ها کاربردی نباشد. پس حتماً باید برچسب مراقبت لباس را مطالعه کنید بعد شروع به لکه‌گیری کنید. مقداری آب‌لیمو را به مقدار مساوی با آب مخلوط کنید و آن را روی ناحیه لکه‌دار بمالید. بعد از گذشت 30 دقیقه می بینید که اثری از لکه نیست و بعد آن را با آب سرد بشویید.

چگونه لکه رنگی را از پارچه_های مختلف پاک کنیم؟
چگونه لکه رنگی را از پارچه_های مختلف پاک کنیم؟

چگونه لکه رنگی را از پارچه‌های مختلف پاک کنیم؟

نحوه ازبین‌بردن لکه رنگی از روی پارچه‌های مختلف متفاوت است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

پنبه و ابریشم

برای از بین بردن لکه رنگ گرفته روی لباس پنبه و ابریشم حتما برچسب مراقبت از لباس را بررسی کنید و بعد مقداری لکه بر اموی رنگی را روی لکه بریزید و به‌آرامی با انگشتتان روی پارچه بمالید بعد از گذشت ۳۰ دقیقه، لباس را بشویید.

پلی استر و نایلون

بهترین روش برای ازبین‌بردن لباس رنگ‌گرفته از روی لباس نایلونی، استفاده از دستمال رنگ گیر لباس است. دستمال رنگ گیر برای ازبین‌بردن انواع رنگ‌ها در ماشین لباسشویی استفاده می‌شود. مواد شوینده را به ماشین لباسشویی اضافه کرده و در گرم‌ترین دمای آب، لباس را بشویید.

نکات ضروری برای از بین بردن لباس رنگ گرفته

 • برای ازبین‌بردن لکه رنگ‌گرفته، حداقل ۲ ساعت لباس را در محلول شوینده خیس کنید.
 • پارچه ابریشمی و پشمی را حتماً با دست بشویید.
 • قبل از شستشو حتماً دستورالعمل مراقبت از پارچه را بررسی کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *