در چند دقیقه چطوری لکه هر لباسی را پاک کنیم؟

در چند دقیقه چطوری لکه هر لباسی را پاک کنیم؟

لکه‌های لباس از یک لحظه غافل شدن ما به وجود می‌آیند. کافیست هنگام خوردن و نوشیدن چیزی حواسمان پرت شود. آن وقت است که لکه‌ها موقعیت را غنیمت می‌شمارند و روی لباسمان حک می‌شوند. ایجاد لکه لباس ممکن است برای هریک از ما اتفاق بیفتد و کمی نگران‌کننده باشد. به‌خصوص اگر لباسمان نو باشد، پاک کردن لکه به یک چالش تبدیل می‌شود. اما با وجود انواع مایع لکه‌بر در بازار، از بین بردن هرگونه لکه‌ایی روی لباس آسان و سریع است. با شناخت لکه برهای قوی، قطعا می‌توانید از عهده حذف کردن هرنوع لکه‌ای برآیید.

چگونه خیلی سریع لکه‌های لباس را پاک کنیم؟

یکی از بهترین لکه برهای لباس که هرگونه لکه‌ای را از روی پارچه سریع حذف می‌کند، مایع لباسشویی امو است. شوینده OMO یک محصول کامل است که قدرت لکه بری، پاک‌کنندگی و ضدعفونی کردن لباس‌ها را دارد، ضمن قدرت شویندگی، باعث نرم شدن و اتوکشی آسان لباس می‌شود. شاید پاک کردن لکه‌های سرسخت و کهنه، ‌کار چالش برانگیزی باشد. اما این شوینده حتی از عهده پاک کردن چربی کهنه روی لباس هم برمی‌آید و از الیاف لباس در برابر آسیب و کهنگی محافظت می‌کند و باعث می‌شود با پوشیدن لباس‌های قدیمی‌تان، طراوت و تازگی را احساس کنید. شستشوی لباس‌ها با مایع امو ساده و راحت است. مایع لباسشویی امو برای شستشوی لباس به صورت دستی و ماشین لباسشویی به کار‌می‌رود. اما برای حفظ طراوت و تازگی الیاف لباس بهتر است لباس‌ها را به صورت دستی بشویید.

پاک کردن لکه لباس براساس رنگ بندی

برای از بین بردن لکه لباس باید به رنگ لباس توجه کنید. بهترین روش پاک کردن لکه لباس سفید، سفیدکننده‌ها هستند. اما سفیدکننده‌ها به لباس‌های رنگی و مشکی آسیب می‌زنند؛ بنابراین باید از شوینده‌های مناسب لباس رنگی و مشکی استفاده کنید که هم موجب تثبیت رنگ لباس شود و از طرفی از ادغام شدن رنگ لباس و بور شدن آن جلوگیری کنید.

لباس سفید

برای از بین بردن لکه روی لباس سفید می‌توانید از سفیدکننده و یا وایتکس استفاده کنید. علاو برآن، اموی اکتیو، یک محصول ایمن و کامل است که ضمن قدرت لکه بری زیاد، از الیاف لباس در برابر آسیب محافظت کرده و هرنوع باکتری و ویروسی را از روی لباس نابود می‌کند. علاوه‌برآن مواد طبیعی خانگی هم به شما در از بین بردن لکه روی لباس کمک می‌کنند. برای پاک کردن لکه روغن از روی لباس روشن از مواد طبیعی مثل جوش شیرین، نشاسته ذرت و یا نمک استفاده کنید. کافیست مقداری نشاسته ذرت را روی لکه بریزید تا روغن جذب نشاسته شود.  سپس مقداری مایع لباسشویی آنزیم‌دار را روی لکه بکشید و با یک برس نرم یا انگشتان خود آن را روی لکه بمالید.

پاک کردن لکه از روی لباس سفید
پاک کردن لکه از روی لباس سفید

لباس مشکی

لکه روی لباس مشکی برخلاف لباس سفید و روشن کمتر در معرض دید قرار می‌گیرد. اما با این وجود لکه ظاهر لباس را خراب می‌کند. برای از بین بردن لکه روی لباس مشکی باید حتماً از مشکین‌شوی‌ها استفاده کنید؛ چون این شوینده‌ها متناسب با رنگ مشکی تولید می‌شوند مایع لباسشویی امو مشکی یک محصول فوق‌العاده کاربردی برای لباس‌های مشکی است. این لکه بر یک پاک‌کننده و ضدعفونی‌کننده قوی لباس است که از لباس مشکی در برابر بور شدن و کهنه شدن محافظت می‌کند و تثبیت‌کننده تیرگی لباس است. همچنین این لکه بر برای شستن به صورت دستی یا با ماشین لباسشویی به کار می‌رود.

پاک کردن لکه از روی لباس مشکی
پاک کردن لکه از روی لباس مشکی

لباس رنگی

وقتی می‌خواهید لکه‌ای را از روی لباس رنگی پاک کنید باید خیلی بیشتر محتاط باشید. برای پاک کردن لکه از روی لباس رنگی حتما از مایع لکه بر قوی برای لباس‌های رنگی استفاده کنید. مایع لکه‌بر اموی رنگی مناسب برای لباس‌های رنگی طراحی شده است. این مایع لکه بر موجب تثبیت رنگ لباس می‌شود و از رنگ دادن لباس به یکدیگر و آسیب به الیاف لباس جلوگیری می‌کند در نتیجه موجب طول عمر و ماندگاری الیاف لباس می‌شود. این شوینده علاوه بر قدرت لکه بری، خاصیت نرم‌کنندگی لباس را دارد در نتیجه اثری از چین‌وچروک روی لباس باقی نمی‌گذارد.

پاک کردن لکه از روی لباس رنگی
پاک کردن لکه از روی لباس رنگی

پاک کردن لکه لباس کودک

لباس کودکان بیشتر از بزرگسالان مستعد لکه شدن است. ممکن است حین خوردن شکلات، غذا لکه‌ای روی لباسشان نقش ببندد؛ بنابراین  مجبور هستید دایم لباس کودک‌تان را لکه‌گیری کنید و بشویید. ازآنجاکه کودکان پوست حساسی دارند باید از مایع لکه بر آلرژی استفاده کنید تا پوست ظریف کودک را از آلرژی ناشی از شوینده‌های شیمیایی محافظت کند. برای پاک کردن لکه لباس کودک، مایع لباسشویی اموی کودک را پیشنهاد می‌کنیم. این پاک کننده کودک، بدون رنگ و آنزیم طراحی شده است. فرمولاسیون ضدآلرژی امو، مانع از آسیب به پوست می‌شود و ضمن خاصیت لکه بری و چربی‌زدایی، لباس کودک را ضدعفونی می‌کند و هرگونه باکتری و میکروب را از روی لباس دور می‌کند از طرفی موجب نرمی و لطافت لباس می‌شود در نتیجه نیاز نیست که لباس کودک را مدام اتوکشی کنید چون از چین و چروک لباس هم جلوگیری می‌کند.

بهترین روش از بین بردن لکه قدیمی از روی لباس

اگر لباس‌تان را بارها شسته‌اید و لکه، با سماجت روی لباس باقی‌مانده است. ناامید نشوید و یک‌بار دیگر تلاش کنید. لکه جوهر، لکه خون، لکه چربی غذا روی لباس در صورتی کهنه شدن، سخت پاک می‌شوند؛ اما قطعاً می‌توانید آن را از بین ببرید. فقط کافیست همه راه‌ها را امتحان کنید. بهترین روش از بین بردن لکه قدیمی از روی لباس، مصرف یک شوینده قوی است. می‌توانید از شوینده‌های طبیعی خانگی استفاده کنید. سرکه سفید، جوش شیرین، مایع ظرف‌شویی و پودر لباسشویی را تست کنید. اگر جواب نداد. محل لکه را با مایع لکه بر امو مالش دهید. لکه بر امو قابلیت لکه‌زدایی بیش از ۲۰ نوع لکه را دارد. فقط کافیست مقداری شوینده امو را روی لکه بمالید تا تغییرات را مشاهده کنید. این پاک کننده، بانفوذ در عمق لکه‌ها به راحتی هرگونه لکه را از بین می‌برد.

پاک کردن لکه لباس براساس انواع لکه

نوع لکه در روش پاک کردن آن بسیار اهمیت دارد. چون ساختار مواد تشکیل‌دهنده در هر لکه متفاوت است؛ بنابراین با درنظرگرفتن رنگ و نوع لکه به‌راحتی از عهده پاک کردن لکه‌های برمی‌آیید. برای از بین بردن هرگونه لکه دو روش خانگی و شیمیایی وجود دارد که بسته به سلیقه می‌توانید از هر دو روش استفاده کنید. در این قسمت قصد داریم روش از بین بردن چند نوع لکه متداول را به شما آموزش بدهیم.

لکه چربی غذا

بهتر است برای از بین بردن لکه چربی غذا، از مواد شوینده آنزیم‌دار مثل صابون مایع ظرف‌شویی استفاده کنید. چون به‌راحتی لکه چربی غذا را از روی لباس‌تان جذب می‌کند. برای از بین بردن لکه روغن غذا از روی لباس به صورت زیر عمل کنید.

 1. ابتدا فوراً روغن اضافه را با چاقو از روی لباس پاک کنید.
 2. سپس با دستمال کاغذی تمیز و بدون طرح روی لکه بکشید.
 3. مقداری مایع ظرف‌شویی روی لکه بریزید.
 4. مایع را با انگشتان خود یا مسواک قدیمی به پارچه بمالید تا پخش شود.
 5. به مدت ۱۰ دقیقه صبر کنید.
 6. سپس محل لکه را با آب گرم بشویید.
 7. بعد لباس را در ماشین لباسشویی بیندازید.

لکه قهوه

فرقی نمی‌کند که لباستان چه نوع پارچه‌ای است. لکه قهوه و چای بسیار ساده از روی لباس پاک می‌شود. قهوه و چای حاوی تانن هستند که باعث حک شدن لکه روی لباس می‌شوند. برای از بین بردن لکه قهوه روی لباس به‌صورت زیر عمل کنید.

 1. سریع لباس را با یک دستمال تمیز لکه‌گیری کنید.
 2. سپس آب سرد از پشت لباس عبور دهید تا به پارچه نفوذ نکند.
 3. مقداری مایع ظرفشویی یا مایع لباسشویی امو را روی لکه بریزید
 4. ۵ دقیقه صبر کنید.
 5. سپس لباس را طبق برچسب شستشو با آب داغ بشویید.

 روش دوم: از بین بردن لکه قهوه با کمک خمیردندان

 1. ابتدا لباس را با دستمال مرطوب لکه‌گیری کنید
 2. سپس مقداری خمیردندان را روی لکه بریزید
 3. سپس آن را با یک مسواک نرم روی لکه بمالید.
 4. بعد از گذشت ۵ دقیقه، قسمت لکه‌دار را با آب داغ بشویید.

لکه خون

شاید دستتان را با چاقوی آشپزخانه بریده‌اید یا از بینی‌تان خون آمده است و یک قطره خون روی لباستان حک شده است. اصلاً جای نگرانی نیست. چون بیشتر لکه‌های خون پاک می‌شوند. برای پاک کردن لکه خون از لباس به صورت زیر عمل کنید.

 1. ابتدا لکه خون را زیر آب سرد بشویید.
 2. سپس مقداری کمی مایع لباسشویی آنزیم دار را روی لکه بریزید.
 3. مواد شوینده را با انگشتان یا یک برس مسواکی نرم روی لکه بمالید.
 4. ۱۵ دقیقه صبر کنید.
 5. سپس طبق برچسب مراقبت از لباس، آن را بشویید.

 روش دوم

 1. ابتدا لکه خون را با یک دستمال یا حوله مرطوب لکه‌گیری کنید.
 2. مقداری پراکسید هیدروژن یا سرکه روی لکه بمالید.
 3. 5 تا 10 دقیقه صبر کنید.
 4. سپس پارچه را زیر آب سرد بشویید.
 5. برای شستشو با ماشین لباسشویی، درجه آب را روی سرد تنظیم کنید.

لکه زردی عرق

لکه‌های زرد عرق روی لباس براثر اصطکاک آلومینیوم موجود در دئودورانت‌ها همراه با روغن و نمک بدن ایجاد می‌شود. برای از بین بردن لکه زردعرق روی لباس می‌توانید از پاک‌کننده‌های خانگی و شیمیایی استفاده کنید. یکی از بهترین پاک‌کننده‌ها برای پاک کردن عرق از روی لباس سفید، جوش شیرین است که می‌توانید به صورت زیر عمل کنید.

 1. ۲ قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یک لیوان آب‌اکسیژنه ترکیب کنید.
 2. مخلوط را روی لکه بریزید.
 3. با انگشتان یا مسواک نرم مخلوط را روی لکه بمالید.
 4. ۱۰ دقیقه صبر کنید
 5. سپس لباس را با آب سرد بشویید.

روش شستن لکه‌های قدیمی از روی لباس

برای از بین لکه قدیمی روی لباس هم به این صورت عمل کنید، مقداری مایع ظرفشویی را با پراکسید هیدروژن ترکیب کنید و روی لکه بریزید، یا به جای آن می‌توانید مستقیم لکه بر امو را روی لکه بمالید. سپس حدود ۳۰ دقیقه لباس را در آب گرم خیس کنید. بعد از گذشت ۳۰ دقیقه در ماشین لباسشویی با دمای بالا بشویید.

مراحل کلی از بین بردن لکه از روی لباس

برای از بین بردن لکه، چه با شوینده‌های شیمیایی و یا شوینده‌های خانگی باید مسیر زیر را طی کنید.

 1. در صورت لکه‌دار شدن لباس، قبل از هر کاری لباس را لکه‌گیری کنید.
 2. سپس روی لکه را با یک شوینده آنزیم‌دار قوی مثل مایع لباسشویی یا لکه‌بر بپوشانید.
 3. چنانچه با شوینده خانگی لکه را پاک می‌کنید می‌توانید مرحله دوم را با مواد طبیعی مثل سرکه یا جوش شیرین طی کنید.
 4. برای از بین بردن لکه‌های سرسخت، لباس را با آب گرم بشویید. در غیر این صورت با آب سرد شستشو دهید.
 5. برای شستشوی نهایی لباس، می‌توانید با ماشین لباسشویی یا به صورت دستی انجام دهید.

نکات کاربردی برای از بین بردن انواع لکه لباس

 1. به‌محض لکه‌شدن لباس، آن را با آب خنک بشویید.
 2. قبل از شستشو حتماً برچسب راهنمای لباس را مطالعه کنید.
 3. لکه‌های جامد را با قاشق از روی لباس پاک کنید.
 4. از مالش دادن لکه خودداری کنید.
 5. در صورت پاک نشدن لکه روی لباس، از انداختن لباس داخل خشک‌کن جلوگیری کنید.
 6. حتماً از شوینده متناسب با رنگ لباس استفاده کنید.
 7. محصولات شوینده شیمیایی را با هم مخلوط نکنید.
 8. درصورتی‌که از لکه بر استفاده می‌کنید حتماً با آب بشویید که آثار لکه بر از روی لباس پاک شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *